Foto: Vida Press
Pirms 20 gadiem uz ekrāniem nonāca filma, kas kino vēsturē ir kļuvusi par pagrieziena un atskaites punktu, proti, "The Matrix", kurai līdzinieka gan specefektu, gan sižeta spraigumā līdz mūsdienām arvien nav.

ASV kinoteātros to sāka rādīt 31. martā, Austrālijā – 9. aprīlī, savukārt Eiropā un citviet tā nonāca pēcāk, taču visur tā acumirklī izpelnījās milzu atzinību gan skatītāju masās, gan arī no kino kritiķiem. Rezultātā filmas kases ieņēmumi visā pasaulē pārsniedza 460 miljonu eiro, kā arī atnesa četras "Oskara" balvas.

Filmas režisori ir māsas Lana un Lilija Vačovskas (toreiz gan viņi vēl bija brāļi Vačovski – Endijs un Lerijs), kuras pirms nonākšanas kino industrijā veidoja komiksus. Deviņdesmito gadu vidū viņas darbojās kā scenāriju līdzautores, tostarp arī Ričarda Donera "Assasins" (1995). "Warner Bros" gan nopirkto scenāriju diezgan izmainīja – Vačovskas pat centās panākt (neveiksmīgi), lai viņu vārdus izņem no filmas titriem. Šī pieredze lika atskārst, ka pašas vēlētos nodarboties ar režiju.

Nākamais projekts bija 1996. gada trilleris "Bound", kur viņas bija gan scenārija autores, gan režisores. Viņu debijas veikums kino izpelnījās diezgan cildinošas atsauksmes, jo tā bija pirmā meinstrīma filma, kurā atainotas viendzimuma attiecības, kas nav sižeta centrālais objekts. Uz šī pozitīvā viļņa viņas nolēma ķerties klāt "The Matrix", kā vairāk nekā veiksmīgais stāsts rezultējās vēl divu filmu turpinājumā, komiksu grāmatās, video spēlēs, animētās īsfilmās un grāmatās.

"The Matrix" savu inovatīvo vizuālo efektu un aizraujošā sižeta dēļ ierindota dižāko zinātniskās fantastikas filmu sarakstos, bet 2012. gadā to iekļāva ASV Nacionālajā kino reģistrā, kas saglabā filmas Kongresa bibliotēkā.

Pieminot "The Matrix" dzimšanu, piedāvājam iepazīties ar 10 ārvalstu medijos apkopotiem faktiem par zīmīgo filmu.

Iesākumā 'The Matrix' bija komikss


Foto: Vida Press

Pirms nonākšanas Holivudā Vačovski taisīja komiksus Čikāgā. Pārsvarā tie bija šausmu stāsti, piemēram, "Marvel Comics' Razorline" izdotais "Ectokid" un Klaiva Bārkera filmas "Hellraiser" zīmētā versija. Prātojot par jaunas komiksu grāmatas ideju, Vačovski nonāca pie "The Matrix" koncepta. Pēc tam, kad 1996. gadā uz ekrāniem nonāca viņu debijas filma "Bound", viņi nolēma komiksiem mest mieru un tā vietā pārvērta savu komiksa ideju filmā. Tiesa, pēc tam, kad uz ekrāniem nonāca pirmā filma, no 1999. līdz 2003. gadam tomēr iznāca trīs "The Matrix" komiksu sērijas.

Viss filmas budžets tika iztērēts jau pirmās ainas filmēšanā

"The Matrix" uzņemšanai toreiz vēl brāļi Vačovski no "Warner Bros" pieprasīja 60 miljonus ASV dolāru, taču saņēma 10. Skaidra lieta, ka ar to nebija gana, lai īstenotu visas viņu idejas. Tā vietā viņi nolēma izmantot piešķirto naudu, lai radītu episku ainu, ar ko pārliecināt studiju piešķirt pieprasīto summu. Ievada aina, kurā aģenti trenkā Trinitiju pa namu jumtiem, tika plānota vairākus mēnešus, bet tika uzņemta nieka četrās dienās, iztērējot visus 10 miljonus. Viņiem par laimi risks atmaksājās, un studija atvēlēja atlikušos 50 miljonus.

Pirms filmēšanās aktieriem nācās smagi trenēties

Filmas akrieriem pirms darba uzsākšanas četrus mēnešus nācās trenēties, jo režisori bija izlēmuši, ka cīņu ainām neizmantos kaskadierus. Tika nolīgts leģendārais ķīniešu cīņas mākslu meistars un horeogrāfs Juens Vūpings (Yuen Woo-Ping), kura vadībā noritēja intensīvi sagatavošanās treniņi. Tiesa, sākumā bija paredzēts, ka tie ilgs dažas nedēļas, taču ar to izrādījās krietni par maz, lai iegūtu pārliecinošas prasmes. Piemēram, Neo lomas atveidotājs Kianu Rīvss šajos mēnešos trenējās ik dienu līdz pat 10 stundām.

Neo lomu noraidīja četri lieliski aktieri

Ņemot vērā filmas popularitāti, šodien šķiet absurdi, ka sākumā ne visi vēlējās būt daļa no tās. No Neo lomas atteicās Vils Smits, lai filmētos "Wild Wild West", Breds Pits lēma par labu dalībai "The Fight Club", bet Vels Kilmers – "At First Sight". Savukārt Nikolass Keidžs no šīs lomas atteicās "ģimenes apstākļu dēļ". Kad visi iepriekšminētie bija atteikušies, studija sāka domāt par Džoniju Depu, taču tad pie apvāršņa parādījās Kianu Rīvss.

Rīvss piekrita lomai, arvien atkopjoties no daļējas paralīzes

Kad Kianu Rīvss piekrita atveidot Neo, viņš atkopās no operācijas, kurā tika vērsta par labu kakla skriemeļu trauma. Šī trauma bija tik smaga, ka tās rezultātā daļēji pat sākās kāju paralīze. Lai pilnībā izveseļotos, neilgi pirms filmēšanās sākuma viņam nācās veikt operāciju, un pirmo treniņu laikā viņš vēl nēsāja kakla šinu. Tas ir arī viens no iemesliem, kāpēc Neo filmā nekaujas tik daudz kā citi tēli.

Trinitijas lomai bija izraudzīta Dženeta Džeksone


Foto: AFP/Scanpix/LETA

Šodien grūti iedomāties kādu citu, kas Trinitiju varētu atveidot labāk par Keriju Annu Mosu, taču sākotnēji šai lomai bija izvēlēta Dženeta Džeksone. Viņa būtu arī piekritusi, taču beigās atteica, jo attīstījās viņas muzikālā karjera, un bija jāizvēlas – vai nu viens, vai otrs. Viņa izvēlējās doties sava sestā albuma "The Velvet Rope" tūrē. Turklāt šī nav vienīgā reize, kad Džeksone sākotnēji piekritusi, bet pēc tam atteikusies piedalīties kādā filmā – līdzīgi izgājis arī ar "Jerry Maguire", "Scream 3" un "X-Men".

Pret Vačovskiem tika uzsākta tiesas prāva par plaģiātismu


Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pēc filmas nonākšanas uz ekrāniem jurista palīdze Sofija Stjuarte apgalvoja, ka tās pamatā ir viņas 1983. gadā rakstītais scenārija pieteikums filmai "The Third Eye", kas tā arī nekad netika uzņemta. Rezultātā viņa pieprasīja no "The Matrix" veidotājiem un "Warner Bros" studijas vienu miljardu dolāru. Prāva tika pārtraukta 2005. gadā, jo Stjuarte nespēja sagādāt ticamus pierādījumus.

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Hugo Vīvingam pēc traumas treniņu laikā nācās operēt gūžu

Šis pavērsiens pilnībā izmainīja filmēšanas grafiku, kā rezultātā Vīvinga (filmā atveido aģentu Smitu) cīņas ainas tika uzņemtas filmēšanas procesa beigās, ļaujot viņam atgūties pēc operācijas. Viņš gan nebija vienīgais, kurš savainojās treniņu vai filmēšanas laikā – Rīvss treniņus uzsāka ar kakla šinu, Kerija Anna Mosa savainoja gūžu un potīti, bet Morfeja lomas atveidotājs Lorenss Fišborns guva galvas traumu.

'The Matrix' bija pirmā Kerijas Annas Mosas filma, kuru viņa noskatījās


Foto: Vida Press

"The Matrix" bija ne tikai pirmā filma, kad uz lielajiem ekrāniem Keriju Annu Mosu ieraudzīja skatītāji, bet arī viņa pati, jo iepriekš viņa to nekad nav bijusi spējusi izdarīt, proti, skatītes uz savu aktierspēli. Pirms "The Matrix" viņa filmējās nu jau aizmirstās filmās "Flashfire" (1994) un "Sabotage" (1996), bet līdz tam bija redzama dažos televīzijas seriālos.

'The Matrix' padarīja Rīvsu par vislabāk apmaksāto aktieri


Foto: Publicitātes attēli

Lai arī Kianu Rīvss nebūt nebija pirmā izvēle Neo atveidošanai, tomēr viņš bija pareizā izvēle. Par savu darbu pirmajā filmā Rīvss saņēma 10 miljonu ASV dolāru algu plus 10% no filmas 463 miljonu ASV dolāru ienākumiem. Savukārt divi turpinājumi – "The Matrix Reloaded" un "The Matrix Revolutions" – atnesa viņam 30 miljonu ASV dolāru par lomu un 15% no ieņēmumiem, kopumā 156 miljonus ASV dolāru. Tā ir lielākais atalgojums, kādu aktieris jebkad saņēmis par piedalīšanos vienā filmā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!