Foto: Publicitātes foto
Šajās dienas, kad sabiedrības veselības labā ikvienam tiek lūgts palikt mājās un bez liekas vajadzības neapmeklēt publiskas vietas, vairāki latviešu kino veidotāji solidarizejušies ar mājās sēdētājiem un devuši iespēju noskatīties savas filmas tiešsaistē bez maksas. Tāpat bagātīgu bezmaksas pašmāju kino klāstu var atrast Nacionālā kino centra uzturētajā vietnē "filmas.lv". Aplūkojot bezmaksas latviešu kino piedāvājumu, izveidojām 10 filmu sarakstu, ko noskatīties šajā sociālās distancēšanās laikā. Izlasē iekļautas gan lustīgas komēdijas, gan simtgades programmas filmas, gan arī augstvērtīga un laika pārbaudi izturējusi klasika.

'Mērijas ceļojums'


Sekojot jau vairāku kolēģu piemēram, režisore un kulturas žurnāliste Kristīne Želve savā dzimšanas dienā, 17. martā, brīvpieejā publicējusi savu filmu "Mērijas ceļojums" (2018).

Filma "Mērijas ceļojums" ir stāsts par Mēriju Grīnbergu, kura Otrā pasaules kara laikā izglāba lielu daļu Latvijas muzeju kolekciju.

Otrā pasaules kara beigās vācu armija atkāpjoties ņēma līdzi arī 700 kastes ar Latvijas muzeju kolekciju vērtībām. Ja nebūtu bijis jaunas sievietes, vārdā Mērija Grīnberga, daudzas Latvijas muzeju zāles šobrīd būtu tukšas - viņa bija vienīgā brīvprātīgā, kas 1944. gadā devās līdzi vilcienam ar Latvijas mākslas vērtībām un kopā ar tām atgriezās Rīgā. Vācu okupācijas spēki tās centās izvest, padomju okupācijas spēki atveda atpakaļ; Mērija savu pienākumu izpildīja līdz galam. Pateicības vietā par paveikto Mērija tika atlaista no darba muzejā un viņas turpmāko dzīvi pavadīja nerimstošās aizdomas. Filmā Mērijas Grīnbergas lomā redzama Latvijas Nacionālā teātra aktrise Daiga Kažociņa, savukārt viņas mātes – arī Mērijas Grīnbergas – lomā aktrise Marina Jaunaus.

Filmu iespējams noskatīties šeit!

'Vienu biļeti, lūdzu'


Brīvpieejā veselas trīs filmas izlikusi "Deep Sea Studio", tai skaitā piedāvājos noskatīties jaunā režisora Matīsa Kažas pilnmetrāžas dokumentālo filmu "Vienu biļeti, lūdzu!" (2017), kas saņēmusi dažādus starptautisku apbalvojumus.

Filma tapusi Ņujorkā. Tās galvenā varone ir 78 gadus vecā Nikija Kokrena. Viņa vairāk nekā 25 gadu garumā katru dienu apmeklē dažādus Ņujorkas teātrus un ar dažādu viltīgu paņēmienu palīdzību cenšas iegūt brīvbiļetes, tādējādi kļūstot par teātru biedu un zināmu pilsētas leģendu.
Tāpat brīvpieejā izlikts režisora Matīsa Kažas diplomdarbs prestižajā Ņujorkas Universitātes Tiša mākslas skolā – "Meierholda lidojums" (2018). Bez maksas iespējams noskatīties LTV žurnālista Gunta Bojāra ar "Lielo Kristapu" godalgoto debijas filmu "Vīrietis un dālijas" (2018).

Filmas skatāmas studijas "Vimeo" kontā. Turpat par simbolisku samaksu iespējams noskatīties Matīsa Kažas jaunāko darbu – dokumentālo filmu "Klejotāji".

'Ievainotais jātnieks'


Lai atbalstītu pašizolāciju un atbildīgos mājās palicējus, virkni filmu bez maksas piedāvā arī režisore Ilona Brūvere. "Kants komunikācijas" piedāvājumā atrodami gan televīzijas raidījumu darba materiālu fragmenti, gan kultūras personību TV portretfilmas, gan arī nacionālai kinobalvai "Lielais Kristaps" nominētas un godalgotas filmas.

Piedāvājumā atrodama arī filma "Ievainotais jātnieks" (2017), kas tapa programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei". Tā vēsta par izcilo latviešu tēlnieku Kārli Zāli un laiku, kad viņš veidoja Brīvības pieminekli. Filma sniedz ieskatu laikmetam raksturīgajā politiskajā un sociālajā ainā, iepazīstinot ar izcilām kultūras un mākslas personībām un tā laika ideāliem. Kārļa Zāles lomā – Valmieras teātra aktieris Imants Strads.

"Kants komunikācijas" atrodamas arī tādas filmas kā "Versija Vera" (2010) par tēlnieci Veru Muhinu, "Tapieris" (2014) par tango karali Oskaru Stroku, kā arī filma "Konstrukcijas" (2019) par dzejnieku un tulkotāju Uldi Bērziņu.

Filmu iespējams noskatīties šeit!

'Pasaka par tukšo telpu'


Papildinot kolēģu piedāvāto bezmaksas filmu klāstu, Vides filmu studija piedāvā noskatīties Kristas Burānes dokumentālo pasaku par starptautiski augstu vērtēto latviešu scenogrāfu Andri Freibergu.
Savu pašportretu Andris Freibergs rada uz skatuves kā izrādes "Andris Freibergs" scenogrāfiju. Viņš izspēlē sevi kā vietu, kurā gandrīz astoņdesmit gadus ir bijis laiks spožiem panākumiem, traģiskiem zaudējumiem, dzimšanai, nāvei un sapnim par ideālās tukšas telpas radīšanu, kura sevī ietvertu vienlaicīgi visu un neko, galu un sākumu. Paralēli notiek arī retrospektīvās mūža izstādes būvniecība, kuras laikā atklājas ne tikai izcili mākslas darbi, bet arī viņa dzīves pagātnes notikumi, kuri tiek izstāstīti ar animācijas palīdzību.

Vides Filmu studijas "Vimeo" kontā skatāmas arī citas interesantas filmas un raidījumi, piemēram, pilnā apjomā skatāmi Mārtiņa Ķibilda veidotie raidījumi "Adreses" un "Atslēgas", kā arī raidījumā "Literatūre" sērijas.

Filmu iespējams noskatīties šeit!

'Cilvēka bērns'


Foto: Filmas 'Cilvēka bērns' (1991) kadri no restaurētās kopijas (2017)

Lielisks resurss pašmāju kino baudīšanai ir Latvijas Nacionālā kino centra uzturētais "filmas.lv", kur šobrīd brīvpieejā atrodamas 204 filmas, viena no tām – Jāņa Streiča "Cilvēka bērns" (1991).

Filma tapusi pēc rakstnieka Jāņa Klīdzēja tāda paša nosaukuma romāna, ko viņš ar dziļu mīlestību pret dzimto Latgali sarakstīja jau esot trimdā ASV. Romāna un ar;i filmas darbība risinās 20. gadsimta 30. gados Latgalē. Mazais Bonifācijs Pāvulāns, saukts par Boņuku, lauku mājās izdzīvo ziemu, pavasari un vasaru ar visiem puiku priekiem un nedienām.

"Cilvēka bērns" saņēmusi nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" kā 1991. gada labākā filma. Tā tikusi virzīta "Oskara" balvai kategorijā "Labākā filma svešvalodā" un saņēmusi balvu Čikāgas starptautiskajā bērnu filmu festivālā.

Šobrīd vietnē "filmas.lv" bez maksas ir skatāma vēl vairākas Jāņa Streiča klasiskās filmas, kā "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" un "Mans draugs nenopietns cilvēks".

Filmu iespējams noskatīties šeit!

'Šķērsiela'


Foto: Publicitātes attēli

Mājās palikšanas laiks ir īstais brīdis, lai noskatītos starptautiski godalgotāko latviešu dokumentālo filmu – Ivara Selecka "Šķērsiela" (1988).

Filma tapa pārmaiņu laikā – 80. gadu beigās. Ivars Seleckis to nofilmēja kādā vien 800 metru garā Rīgas ielā, kuras nosaukums ir tieši tāds – Šķērsiela. Poētiskā kino vecmeistars filmēja Škērsielas iedzīvotājus, sarunājās ar viņiem, tādējādi atklājot viņu likteņus, savstarpējās attiecības un ikdienu Atmodas laikā.

"Šķērsiela" ir viena no godalgotākajām filmām Latvijas kino vēsturē un tā ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā. Tā ir vienīgā latviešu filma, kas saņēmusi Eiropas kinoakadēmijas balvu. 1989. gadā tā triumfēja kategorijā "Labākā dokumentālā filma". Filmai tapuši divi turpinājumi "Jaunie laiki Šķērsielā" (1999) un "Kapitālisms Šķērsielā" (2013).

Filmu iespējams noskatīties šeit!

'Vai viegli būt jaunam?'


Foto: Publicitātes foto

Vēl viena latviešu dokumentālā kino klasika ir Jura Podnieka "Vai viegli būt jaunam?" (1986), kas arī bez maksas ir skatāma vietnē "filmas.lv".

"Vai viegli būt jaunam?" tiek dēvēta par filmu – fenomenu, kas bijušajā PSRS tās sabrukuma priekšvakarā izpelnījās milzīgu popularitāti. To noskatījušies 28 miljoni skatītāju.

Filma sākas ar leģendāro grupas "Pērkons" koncertu 1985. gada 6. jūlijā Ogres estrādē, pēc kura tika izdemolēts vilciena vagons. Tam sekoja aizliegums grupai muzicēt un koncertēt, kā arī paraugprāva pret vairākiem demolēšanā iesaistītajiem jauniešiem. Juris Podnieks filmu veidoja kā portretu galeriju, filmējot jauniešus, kurus vairāk vai mazāk ietekmēja šis notikums un citas laikmeta norises.

Atgādinām, ka filmas režisoram Jurim Podniekam (1950–1992) šogad apritētu 70. jubileja.

Filmu iespējams noskatīties šeit!

'Fotogrāfja ar sievieti un mežakuili'


Foto: Publicitātes foto

Kas var būt lieliskāks laika īsinātājs kā labs krimiķis, vēl labāk, ja tas ir viegli erotisks krimiķis. Tas joprojām ir interesants, pat tad, ja visticamāk zini tā iznākumu. Vēl viena filma no "Filmas.lv" piedāvājuma, ko bez maksas noskatīties šajās dienās, ir Arvīda Krieva "Fotogrāfja ar sievieti un mežakuili" pēc Andra Kolberga darba motīviem.

Caurstaigājamā, daudzstāvu namu ielenktā pagalmā nošauts jaunais fotogrāfs Dimda, kas dzīvoja šeit komunālā dzīvoklī. Slepkavības izmeklēšana vienlaikus kļūst arī par psiholoģisku izpēti. Galvenajās lomās – Mirdza Martinsone, Alvis Hermanis, Pēteris Gaudiņš Ivars Kalniņš un citi.

Filmu iespējams noskatīties šeit!

'Īsa pamācība mīlēšanā'

Mājas režīmā dzīvojot, ir laiks atcerēties par lustīgāko pašmāju kino piedāvājumu. Tāda noteikti ir režisora Imanta Krenberga filma "Īsa pamācība mīlēšanā" pēc Rūdolfa Blaumaņa stāstu motīviem. Turklāt tajā netrūkst ne dzīvespriecīgu melodiju, ne jestru danču.

Filma notikumi risinās 19. gadsimta beigas Latvijā. Viļņu Jānim pienācis laiks precēties, taču viņš grib noskaidro, kura būs vislabākā sieva. Jānis nolemj izlikties, ka baznīcas zvana skaņas viņu padarījušas kurlu, un apbraukā apkārtnes meitas, visās mājās dzirdēdams to, kas preciniekam nemaz nebūtu jādzird. Tikai kalēja māsa Ilze uztraucas par to, kā nabaga slimnieku varētu atkal darīt veselu.

Galvenajās lomās – Rolands Zagorskis un Esmeralda Ermale.

Filmu iespējams noskatīties šeit!

'Klases salidojums'

Visbeidzot – mājās sēdēšanas un pašizolācijas laikā "Helio" interaktīvā televīzija uzsauc Andreja Ēķa filmu "Klases salidojums" ikvienam skatītājam, kurš vēlas to noskatīties.

Pikantās komēdijas notikumu centrā ir trīs bijušie skolasbiedri. 25 gadus pēc skolas absolvēšanas, viņi saņem ielūgumu doties uz klases salidojumu. Viens no viņiem ir no dzīves un hemoroīda noguris ģimenes galva, otrs ir mežonīgs rokeris ar kaislīgām pielūdzējām katra koncerta aizkulisēs, trešo tikko pametusi sieva. Viņu tikšanās – tās ir jaukas atmiņas, veču vēlme palīdzēt viens otram, bet galvenais - tā ir neprātīga ballīte, kur viņus gaida trakas lietas.

Filmā galvenās lomas atveido aktieri Imants Strads un Ainārs Ančevskis, kā arī mūziķis, grupas "Dzelzs vilks" līderis Juris Kaukulis. Atgādinām, ka 2020. gadā uz lielajiem ekrāniem nonāca filmas otrā daļa – "Klases salidojums 2".

Filmu iespējams noskatīties šeit!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!