Šogad no 15. līdz 25. oktobrim norisināsies septītais Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF), piedāvājot gan iespaidīgā un skandalozu slavu iemantojušā kinoprojekta "DAU" pirmo spēlfilmu "Nataša", gan vairākas pirmizrādes – kopā 129 filmas 10 tematiskajās programmās.

Šogad no 15. līdz 25. oktobrim norisināsies septītais Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF), piedāvājot gan iespaidīgā un skandalozu slavu iemantojušā kinoprojekta "DAU" pirmo spēlfilmu "Nataša", gan vairākas pirmizrādes – kopā 129 filmas 10 tematiskajās programmās.

Kā "Delfi" informē festivāla organizatori, skatītājiem būs iespēja redzēt ne tikai pasaules kinofestivālos jau atzinību guvušus darbus, bet arī iepazīties ar izteiksmīgiem un drosmīgiem skatupunktiem no Baltijas jūras reģiona un Ziemeļvalstīm, kā arī pieredzēt talantīgas debijas un arī ilgi gaidītus pašmāju kinodarbus.

Ja ziņots, ka šī gada festivāls tiks atklāts ar unikālu pieredzi – visā pasaulē vērojamu kino koncertu "Kur patiesība?!". Pasākuma laikā nesen restaurēto, senāko saglabājušos Latvijas teritorijā tapušo spēlfilmu "Kur patiesība?!" pavadīs Artūra Liepiņa un Jēkaba Nīmaņa komponētā oriģinālmūzika. Kino koncertu būs iespējams pieredzēt arī klātienē, taču pieejamo biļešu skaits ir ierobežots.

"Festivālu mīluļi" – šādi varētu raksturot sadaļā "Festival Selection" rūpīgi kūrēto 13 filmu izlasi. Viens no šīs programmas spilgtākajiem akcentiem būs spēlfilma "DAU. Nataša", kas pirmizrādi piedzīvoja 2020. gada Berlīnes kinofestivālā. tas ir viens no darbiem, kas tapis 12 gadus ilgā "DAU" projekta ietvaros lielākajā uzņemšanas laukumā Eiropā un spējis izraisīt skandālu gan darba vērienīguma, gan ētiskās divējādības dēļ.

Festivālā tāpat būs redzama leģendārā Terensa Malika producētā "Vīziju grāmata" – krāšņa apcere par laiku, slimību un nāvi, kurā sirreāla, fantastiska kostīmdrāma savijas ar skaudru stāstu par kādas sievietes cīņu. Kino mākslas mīlētāju iecienītā Agņeška Holanda šajā izlasē piedalās ar "Šarlatānu" – stāstu par pretrunīgu personu Čehijas vēsturē – Janu Mikolašeku, dziednieku un ārstniecības augu pazinēju, kura "pacientu" starpā bijuši divu represīvu varu pārstāvji. Programmā iekļautā arī filma "Reti ērmi", kas uzdod jautājumus par modernā laikmeta nerimstošo cīņu par mūžīgu apmierinātību un laimi, un veidiem, kādos šis skrējiens iedragā "mazo cilvēku". Tā ir populārās aktrises Bilijas Paiperes debija kino režijas laukā.

Riga IFF galvenajā, pilnmetrāžas filmu, konkursā par balvu šogad sacentīsies astoņi darbi no Baltijas jūras reģiona un Ziemeļvalstīm. Savu nacionālo pirmizrādi konkursa ietvaros piedzīvos Jevgeņija Paškēviča "Ko zina Klusā Gerda" – absurdi traģisks un komisks stāsts par kādu pansijas iedzīvotājiem un vasaras svelmes izraisītu neprātu. Lomās izcilu Latvijas aktieru izlase un spilgti kaimiņvalstu talanti.

Ivana. I. Tverdovska "Konference" apskata traģisku lapaspusi Krievijas vēsturē – teroristu uzbrukumu Maskavas Dubrovkas teātrī 2002. gada 23. oktobrī, "Nord-Ost" mūzikla laikā. Krīze ar gandrīz tūkstotš ķīlniekiem ilga trīs dienas. Drāma vēsta par Natāliju, sievieti, kura aizbēgusi no šīs situācijas, taču zaudējusi dēlu.

Sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā tapusī "Found in Berlinale" ir Vācijas galvenā kino notikuma – Starptautiskā Berlīnes kinofestivāla – filmu izlase, kas ne tikai apliecina Vācijas kino industrijas spēku un vērienu, bet arī lielā mērā nosaka jaunās tendences un pasaulei atklāj spilgtus talantus. Sadaļu 20. oktobrī atklās Kristiana Pecolda folklorā balstītais mīlasstāsts par ūdens nimfu, industriālu nirēju un reiz sašķeltas pilsētas saplūšanu vienā, "Undīne". Tāpat gaidāms viens no apspriestākajiem pagājušās Berlināles darbiem – vairāk nekā trīs stundu ilgā filma "Berlīne, Aleksandra laukums".

Ziemeļvalstu aktuālā kino izlase, "Nordic Highlights", apkopo gan atskatu zviedru kino vēsturē caur izcilu sieviešu režisoru darbiem, "Meitene frakā" un "Mīlas pāri", gan reflektē par mūsdienu sabiedrību dokumentālajos darbos – "Kara fotogrāfs", "Plosts", un neparastajā, dziļi personīgajā kinoesejā "Sjele – dvēseļu sala". "Nordic Highlights" atklāšanas filma būs arī Latvijas skatītājam labi pazīstamā islandiešu režisora Ragnara Bragasona ("Bērni", "Vecāki", "Metāliste") filma "Dārzs", melna komēdija, kuras centrā – toksiskas mātes un dēla mīlestība un asprātīga likumdošanas pārspīlējumu kritika.

"Home Made" sadaļā, kas ierasti pievēršas Latvijas kino producēšanas studiju starptautiskajiem veikumiem, šogad skatāma atpazīstamā lietuviešu kinorežisora Šarunas Bartas filma "Mijkrēslī", kas bija iekļauta arī šī gada Kannu kinofestivāla oficiālajā konkursa programmā, filmas "Spēlmanis" režisora Igna Jonīna "Neredzamā", kā arī "Dzimtene", kuras režisors Tomass Vengris, kurš uzaudzis lietuviešu imigrantu ģimenē ASV, pieskaras tēmai, kas pašam nav sveša – jauna sieviete ar savu pusaugu dēlu atgriežas tikko neatkarību atguvušajā Lietuvā, kur cer privatizēt izsūtījumā bojāgājušo vecāku īpašumu.

Kā ierasts, Riga IFF pirmā nedēļas nogale tradicionāli veltīta ģimenēm un bērniem – sadaļā "Kids Weekend" tiešsaistē būs redzamas ģimenes kopīgam baudījumam domātas filmas no ārzemēm, kā arī gan maziem un lieliem skatītājiem – jau iemīļoto "Lupatiņu" jaunākās filmas.

Trešo gadu sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku tiks izrādīta arhitektūras filmu programma "Architect's Cut" , kuru šogad veidojis vieskurators, sociālantropologs un pilsētplānotājs Viesturs Celmiņš.

Plašu un inovatīvu skatu kino ainavā tradicionāli sniegs "Short Riga", iepazīstinot gan ar īsmetrāžas festivālu zvaigznēm, gan drosmīgiem vietējā reģiona darbiem, kā arī mākslinieciski augstvērtīgām inovācijām mūzikas video laukā. 41 īsfilma starptautiskajā un nacionālajā "Short Riga" konkursā cīnās ne tikai par labākās īsfilmas titulu – Riga IFF ir viens no 24 pasaules festivāliem, kas izvirza kandidātu prestižās Eiropas Kinoakadēmijas balvai "Eiropas īsfilma". Konkursos tiks piedzīvotas septiņas pasaules kā arī deviņas nacionālās pirmizrādes. Populārākajiem 2019. un 2020. gada īsformāta kino darbiem veltītajā sadaļā "Festival Darlings" būs skatāmas pasaulē atzīto režisoru Džonatana Gleizera un Jorga Lantima īsfilmas "Kritiens" un "Nimic".

Skatu vienā no nozīmīgākajām kino vēstures strāvojumiem, čehu jaunajā vilnī, piedāvās vieskuratora režisora Pētera Krilova veidotā "In kino veritas" sadaļa – tajā tiks izrādīts gan Juraja Herca tumši ironiskais "Kremētājs", gan Miloša Formana sociāli kritiskā komēdija "Ugunsdzēsēju balle". Kā īpaša pērle tiek pieteikta restaurētā Jana Ņemeca "Nakts dimanti", kas Latvijā uz lielā ekrāna nonāks pirmoreiz.

Festivālā norisināsies arī tiešsaistes pasākumu programma industrijas profesionāļiem, izglītojošas un iedvesmojošas lekcijas, kā arī 28 stundas garš "hakatons". Riga IFF noslēgumā tiks apbalvoti pilnmetrāžas kino, īsfilmu un mūzikas video konkursu uzvarētāji.

Tiešsaistes seansi šogad ļaus skatītājiem visā Latvijā baudīt festivālu arī neizejot no mājas vai neatrodoties Rīgā. Plašāk par biļešu iegādi - tickets.rigaiff.lv. Festivāla organizatori atgādina, ka seansiem tiešsaistē, gluži tāpat kā klātienē, būs sākuma un beigu laiks, tādēļ savs festivāla apmeklējums jebkurā gadījumā ir jāplāno. Pilna festivāla programma pieejamas festivāla mājas lapā rigaiff.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!