Foto: Andrejs Strokins
Nedēļas nogalē noslēgusies režisora Viestura Kairiša jaunās spēlfilmas "Janvāris" uzņemšana.

Marta sākumā pie Saeimas pēc operatora un režisora Zigurda Vidiņa 1991. gadā filmētā materiāla līdzības filmas mākslinieces Ievas Jurjānes un mākslinieka Kārļa Utināna vadībā tika veidota 1991.gada janvāra barikāžu rekonstrukcija.

"Tautas cīņa tolaik bija ārkārtīgi jēgpilna lieta. Kino tolaik pēkšņi kļuva par dzīvības un nāves jautājumu, jo nogalināja divus operatorus. Tajos laikos es biju tāds nihilists, bez lielas valstiskuma atziņas, radikāls jaunietis, kurš gāja pret straumi un personiskajā līmenī tas bija bieži vien tāda bezcerība, domājot par nākotni," – tā filmas rekonstrukcijas periodu atceras režisors Viesturs Kairišs.

Jau ziņots, ka filma "Janvāris" būs stāsts par astoņpadsmitgadīgiem jauniešiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991. gada janvāra politiskajos notikumos. Filmas varoņi ir bezgala tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi liek nonākt politikas un vēstures krustpunktā.

Filma "Janvāris" tiek veidota kā Latvijas (Mistrus Media), Lietuvas (Artbox) un Polijas (Staron Film) kopprodukcija. Filmēšanā piedalījās vairāk nekā 50 Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas kinoprofesionāļi, kā arī turpat 1000 masku skatu dalībnieku.

Filmēšanas organizācija notika saskaņā ar LR Kultūras ministrijas rīkojumu "Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu filmēšanas procesā", papildus veicot regulārus SARS-CoV-2 antigēnu un PCR testus filmēšanas grupai un aktieriem visā filmēšanas periodā. Filmēšana notika Rīgā, Rēzeknes novadā, Ķegumā, Jūrmalā un Viļņā.

Filmas komandu veido režisors Viesturs Kairišs, filmas operators Vojcehs Starons, filmas māksliniece Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece Rūta Lečaite, grima māksliniece Ilze Trumpe, filmas producenti Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe, izpildproducenti Mārtiņš Eihe un Agate Prozoroviča.

"Perioda drāmas jeb filmas par vēsturi, tai skaitā 90. gadu vēsturi, ieņem stabilu vietu pēdējo gadu Eiropas kino piedāvājumā gan festivālos, gan kino repertuārā, gan televīzijā. "Janvāris" ir paaudzes stāsts, kuru varējām filmēt tikai noteiktos klimata apstākļos, tāpat ļoti būtiski, ka filmēšana sakrita ar 30 gadu atceres pasākumiem 1991. gada notikumiem, kas filmas komandai palīdzēja psiholoģiski. Filmēšana globālās pandēmijas apstākļos prasīja gan papildus līdzekļus, gan milzīgu enerģiju visai filmēšanas grupai," tā viena no filmas producentēm Inese Boka-Grūbe.

Filmā kopā ar neprofesionāliem aktieriem piedalījās jaunie aktieri Kārlis Arnolds Avots, Alise Danovska un Sandis Runge, kā arī kino jomā jau pieredzējušie aktieri Baiba Broka, Artūrs Skrastiņš, Imants Strads, Lauris Dzelzītis, Kaspars Dumburs, Igaunijas aktieris Juhans Ulfsaks un lietuviešu aktieris Aleks Kazanavicš.

Kā informē producenti, filma "Janvāris" uz ekrāniem varētu iznākt 2022. gada sākumā.

Filmu studija "Mistrus Media" iepriekš veidojusi režisora Viestura Kairiša spēlfilmu "Melānijas hronika", studijā tapušas tādas vēsturiskas drāmas kā Dāvja Sīmaņa 'Tēvs Nakts", režisora Šaruna Barta kopražojuma filma "Mijkrēslis", režisora Deneša Naģa "Dabiskā gaismā", kas tikko piedzīvoja pirmizrādi Berlīnes Starptautiskā festivāla konkursa programmā un saņēma vienu no festivāla galvenajām balvām – "Sudraba lāci".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!