Kino industrija ir apņēmusies veikt "mājas darbu" un modelēt samazināta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) situāciju savā nozarē, lai pēcāk iegūto modelēšanas rezultātu iesniegtu Kultūras ministrijai (KM), informēja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Viņa pavēstīja, ka pagājušajā nedēļā KM valsts sekretāre Dace Vilsone tikās ar kinoteātru pārstāvjiem un kino izplatītājiem par situāciju filmu izrādīšanā un izplatīšanā, tostarp pārrunājot arī samazinātās PVN likmes iespējamību kino biļetēm. Pēc analoģijas ar tiem "mājas darbiem", ko grāmatu izdevējiem palūdza veikt Finanšu ministrija, analizējot iespēju grāmatām piemērot 5% PVN, arī kino industrija apņēmusies veikt līdzīgu "mājas darbu".

Jau ziņots, ka Latvijas kino nozares pārstāvji aicina atvērt kinoteātrus un samazināt PVN biļetēm, šāda nostāja pausta vēstulē, kuru kino profesionāļi nosūtījuši KM, Nacionālajam kino centram un Filmu padomei.

Kino nozares pārstāvji uzskata, ka kinoteātri esot specifiska publisku pasākumu norises vieta ar ļoti zemu inficēšanās risku, ko esot apliecinājusi pagājušā gada vasaras – rudens sezonas pieredze. Viņi aicina atvieglot ierobežojumus kinoteātriem, ļaujot pakāpeniski atsākt kino demonstrēšanu.

Priekšlikumu autori norāda, ka, ņemot vērā kinoteātru telpu tehniskās iespējas, kinoteātri ir gatavi nodrošināt augstus drošības pasākumus, kas novērstu cilvēku drūzmēšanos un pulcēšanos iekštelpās, inficēšanās riskus samazinot līdz minimumam.

Pēc kino nozares pārstāvju paustā, kinoteātros varētu nodrošināt drošu distanci starp apmeklētājiem katra atsevišķa kino seansa laikā. Savukārt daudzzāļu kinoteātros paredzēts nodrošināt atsevišķu filmu seansu nodalīšanu laikā un telpā, tādējādi samazinot apmeklētāju savstarpējās tikšanās intensitāti. Tāpat priekšlikumi paredz nepārtrauktu gaisa ventilāciju seansu laikā un starp tiem, kā arī nodrošināt starp filmu seansiem kinozāļu tīrīšanu un dezinfekciju. Plānots arī katram apmeklētājam nodrošināt personalizētu sēdvietu.

Priekšlikumu autori uzsvēra, ka varētu nodrošināt arī apmeklētāju plūsmas kontroli pie ieejas kinoteātros un nodrošināt arī epidemioloģiskās prasības.

Latvijas kino nozares profesionālu ieskatā, viens no instrumentiem, kas sekmētu nozares izdzīvošanu un atveseļošanos, būtu PVN samazināšana kino biļetei, kas padarītu kino pieejamāku plašākam sabiedrības lokam.

Priekšlikumu autori atzīmēja, ka patlaban Latvijā kino biļetēm tiek piemērota standarta PVN likme 21% apmērā. Viņi aicina KM izskatīt iespēju piemērot samazināto PVN likmi. Tāpat kino nozares profesionāļi vērsa uzmanību, ka no divdesmit septiņām Eiropas Savienības valstīm šādu iespēju izmantojušas divdesmit valstis. Pēc viņu paustā, PVN samazinājums ļautu vieglāk novērst Covid-19 radītos ekonomiskos zaudējumus kinoteātriem, filmu izplatītājiem un Latvijas filmu producentiem nedaudz palielinot apgrozāmo līdzekļu daudzumu attiecīgajiem uzņēmumiem.

Filmu izplatīšanas speciālistes un iniciatīvas autores Ilzes Roķes sagatavoto priekšlikumu izklāstu atbalsta Latvijas Kinoproducentu asociācijas prezidente Aija Bērziņa, Latvijas Kinematogrāfistu savienības valdes priekšsēdētāja Ieva Romanova, kinoteātra "Forum Cinemas Latvia OU" valdes priekšsēdētājs Kristjan Kongo, SIA "Apollo Kino" valdes loceklis Tadas Račkauskas.

Tāpat vēstuli atbalsta SIA "Cinamon Operations Latvia" kinoteātru vadītāja Indra Strode, SIA "Kino galerija "KSuns"" valdes priekšsēdētāja Aīda Zviedre, SIA "Kinoteātris Bize" valdes loceklis Māris Prombergs, SIA "Rio- Stalkers K" valdes locekle Alla Drozdova, SIA "Gaisma"- 3D Cinema" valdes priekšsēdētājs Feliks Paulauskas, SIA "Vidzemes koncertzāle" valdes locekle Laura Klapare un citi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!