HOMO SOVIETICUS. Treileris. from Mistrus Media on Vimeo.

23. augustā pirmizrādi piedzīvos režisora Ivo Brieža dokumentālā filma par padomju cilvēku 30 gadus pēc PSRS sabrukuma - "Homo Sovieticus". Pirms filmas pirmizrādes, 20. augustā sarunu festivālā "Lampa" filmas veidotāji diskutēs par Padomju nostalģiju - tās politiskajiem, emocionālajiem un psiholoģiskajiem aspektiem.

1991.gads bija pagrieziena punkts Eiropā un pasaulē. Tam pat tika dots apzīmējums "Vēstures beigas". Šajā gadā Baltijas valstis atguva un nostiprināja savas neatkarīgās valstis un sabruka PSRS impērija. Liecinieki 20. gadsimta pēdējās impērijas galam bija vairākas paaudzes, kuru dzīves, uzskatus un vērtības ietekmēja tieši šis laiks.

Ir pagājuši 30 gadi un režisors Ivo Briedis kopā ar scenāristi Ritu Rudušu bijušajā Padomju Savienībā satiek savus vienaudžus, kuri PSRS sabrukuma brīdī bija jaunieši un šo vēsturisko mirkli uztvēra kā savas dzīves scenāriju.

Lai arī uzskata, ka trīsdesmit gadu jeb vienas paaudzes nomaiņas laikā mainās politiskā kultūra, pēdējos gados redzam, ka padomju argumenti apzināti tiek izmantoti mūsdienu politisko ideoloģiju stiprināšanai un veidošanai gan bijušajās Padomju bloka valstīs, gan arī citur pasaulē. "Padomju cilvēka" fenomens ir kļuvis par sava veida vīrusu, kas daudziem ļauj aizbēgt un patverties pagātnē.

Filmas veidotāji tiekas ar saviem vienaudžiem Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Armēnijā un Čehijā, kuri, brūkot Padomju Savienībai, 1991. gadā tika uzaicināti uz tā laika centrālo televīziju, lai Vladimira Poznera vadībā diskutētu – būt vai nebūt Padomju Savienībai. Režisors Ivo Briedis un scenāriste Rita Ruduša tiekas ar cilvēkiem, kuri ilgojas pēc dzīves Padomju Savienībā un ekspertiem – Anni Aplbaumu un Ļevu Gudkovu, kuri pētījuši "Homo Sovieticus" fenomenu.

Ivo Briedis "Homo Sovieticus" raksturo kā cilvēku, kas ir tik labi pielāgojies totalitārismam, ka nespēj eksistēt citā politiskā iekārtā. Šie cilvēki visbrīvāk jūtas tieši nebrīvē. Vispirms viņi bija sociālās inženierijas produkts, vēlāk kļuva par viltīgiem vergiem, kas izvairās no jebkādas atbildības.

Filmas režisors ir Ivo Briedis, scenārija autore – Rita Ruduša. Filma "Homo Sovieticus" veidota kā Latvijas filmu studijas "Mistrus Media" (producenti Gints Grūbe, Elīna Gediņa-Ducena), Lietuvas filmu studijas "Monoklis" (producente Jurga Gluskiniene) un Čehijas filmu studijas Frame Films (producente Jitka Kotrlova) kopprodukcija. Galvenais operators ir Mārtiņš Jurevics, montāžas režisori – Tomašs Elšīks (Čehija) un Toms Krauklis, mūzikas autors – komponists Martins Bjalobžeskis (Lietuva).

Filmas tapšanu atbalstījis Latvijas Nacionālais kino centrs, Lietuvas Kino centrs, Čehijas Filmu fonds, Eiropas Savienības programma "Radošā Eiropa", Latvijas Televīzija, Konrāda Adenauera fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Filma jau izrādīta starptautiskajā cilvēktiesību dokumentālo filmu festivālā "One World" Prāgā un septembrī tiks demonstrēta starptautiskajā kino festivālā "Astra Film" Rumānijā. "Artdocfest" ietvaros 7. septembrī kinoteātrī "Splendid Palace" notiks filmas seanss angļu valodā.

Filmu izrādīs Latvijas Televīzija. Plānots, ka ārpus Latvijas to varēs redzēt kanālos "Current Time TV" un "Deutsche Welle".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!