Foto: Andrejs Strokins
Pirmdien, 23. augustā, kinoteātrī "Splendid Palace" pirmizrādi piedzīvojusi jaunā dokumentālā filma "Homo Sovieticus".

Filmu studijā "Mistrus Media" tapusī režisora Ivo Brieža jaunā pilnmetrāžas dokumentālā filma vēsta par padomju cilvēku 30 gadus pēc PSRS sabrukuma un tā ir padomju cilvēka kinopētījums, kas veikts Latvijā, Armēnijā, Čehijā, Krievijā, Polijā un Vācijā. 30 gadus pēc PSRS sabrukšanas režisors kopā ar scenāristi Ritu Rudušu bijušajā Padomju Savienībā satiek savus vienaudžus, kuri PSRS sabrukuma brīdī bija jaunieši un šo vēsturisko mirkli uztvēra kā savas dzīves scenāriju. Brūkot padomju impērijai 1991. gadā jaunieši no PSRS republikām tika uzaicināti uz tā laika centrālo televīziju, lai Vladimira Poznera vadībā diskutētu – būt vai nebūt Padomju Savienībai. Daļa no šī vēsturiskā raidījuma dalībniekiem ir filmas "Homo Sovieticus" varoņi. Filmas autori tiekas arī ar "padomu cilvēka" pētniekiem Ļevu Gudkovu Maskavā, amerikāņu pētnieci Anni Aplbaumu Polijā, publicistu Borisu Raitšusteru Berlīnē, kā arī apskata "padomju cilvēka" cēlonību savu ģimeņu kontekstā.

"Padomju cilvēka" fenomens mūsdienās ir kļuvis par sava veida vīrusu, kas daudziem ļauj aizbēgt un patverties pagātnē, turklāt padomju argumenti mūsdienās tiek izmantoti politikas veidošanai un jaunu totalitāro masu veidošanai. Ir pagājuši 30 gadi kopš PSRS sabrukuma, ir nomainījusies politiskā paaudze, bet "padomju cilvēka" identitāte ne tika ir saglabājusies, bet turpina izplatīties. "Mums bija būtiski, lai filma tieši šonedēļ, kad paiet 30 gadi kopš PSRS puča, nonāktu pie skatītājiem. Mēs esam gandarīti, ka tieši šāds sociāls un politisks dokumentālais kino var sasniegt plašu auditoriju un dot iespēju paskatīties uz aktuālajiem procesiem savādāk", tā viens no filmas producentiem Gints Grūbe.

Filma "Homo Sovieticus" veidota kā Latvijas filmu studijas "Mistrus Media" (producenti Gints Grūbe, Elīna Gediņa-Ducena), Lietuvas filmu studijas "Monoklis" (producente Jurga Gluskiniene) un Čehijas filmu studijas Frame Films (producente Jitka Kotrlova) kopprodukcija. Galvenais operators ir Mārtiņš Jurevics, montāžas režisori – Tomāšs Elšīks (Čehija) un Toms Krauklis, mūzikas autors – komponists Martins Bjalobžeskis (Lietuva).

Filma jau izrādīta starptautiskajā cilvēktiesību dokumentālo filmu festivālā "One World" Prāgā un septembrī tiks demonstrēta starptautiskajā kino festivālā "Astra Film" Rumānijā. "Artdocfest"" programmā 7. septembrī kinoteātrī "Splendid Palace" notiks filmas seanss angļu valodā pēc kura būs saruna ar filmas veidotājiem. Filmas demonstrēšanas tiesības jau iegādājies kanāls "Current Time TV" un "Deutsche Welle".

"Filma ir arhetipisks stāsts par četrdesmit gadiem jeb divām paaudzēm, kurām lemts nostalģiski maldīties savās verdzības atmiņās, jo tikai trešajai paaudzei, kas vairs sevī nenes nebrīves gēnu, brīvība ir pašsaprotams, kaut arī grūts, stāvoklis. Homo Sovieticus ir dzīvs arī manī, jo lielākā dzīves puse ir pagājusi Padomijā" tā pēc filmas noskatīšanās saka Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

"Lai arī filma brīžiem izskatās veidota "Rietumu skatītājam" un cenšas pastāstīt postpadomju cilvēku traumatiskos stāstus, tā ir ne mazāk svarīga arī mums pašiem – palīdzot diagnosticēt un varbūt pat cīnīties ar padomiskās domāšanas rudimentiem, kurus turpinām just sevī un sev visapkārt", tā par filmu pauž filosofs un publicists Ilmārs Šlāpins.

No 24. augusta filma ir skatāma "Splendid Palace", "Kino Bize" un "K Suns". Tikšanās ar filmas veidotājiem 26. augustā notiks "Kino Bize", 31. augustā un 13. septembrī "Splendid Palace".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!