Fоtо: AFP/Scanpix/LETA
2022. gada 27. martā tika aizvadīta jau 94. ASV Kinoakadēmijas balvu "Oskars" pasniegšanas ceremonija, kas šogad bija īpaši zīmīga vairāku iemeslu dēļ. Šis gads iezīmēja tradicionālā klātienes formāta atgriešanos pēc pagājušā gada attālinātās ceremonijas Covid-19 pandēmijas ietekmē, un tai pēc ilgāka pārtraukuma atkal bija ierastie vakara vadītāji, precīzāk, vadītājas – komiķu trio Redžīna Hola, Emija Šūmere un Vanda Saiksa. Ceremonija, kā ierasts, notika Dolbija teātrī Losandželosā.

Gan vairāki "Oskaru" ieguvēji, gan atsevišķi notikumi balvu pasniegšanas starplaikā noteikti parūpējās par to, lai šī ceremonija iekļūtu vēsturē – un atmodinātu skatītāju interesi, kas pēdējo gadu laikā ir piedzīvojusi stabilu kritumu. Piedāvājām spilgtāko "Oskara" ceremonijas mirkļu izlasi.

Laurus plūc kurlmēms aktieris un homoseksuāla aktrise

-

Fоtо: AFP/Reuters/Scanpix/LETA

Šī ceremonija turpināja akadēmijas pēdējos gados uzsākto virzību uz iekļaujošākiem "Oskaru" rezultātiem, ļaujot triumfēt arī ierasti apspiesto un/vai aizmirsto sabiedrības slāņu pārstāvjiem, un visspilgtāk to apliecināja abu otrā plāna aktieru balvas laureāti. Nedzirdīgais aktieris Trojs Kotsurs ieguva "Oskaru" par otrā plāna lomu filmā "CODA", bet Ariana Debose – par pirmo atklāti homoseksuālo aktrisi, kas attiecīgi ieguva savu balvu par Anitas lomu Stīvena Spīlberga mūziklā "Vestsaidas stāsts".

Saņemot statueti, Trojs Kotsurs savu pateicības runu teica zīmju valodā, kamēr viņa "Oskaru" turēja Jona Ju Junga, korejiešu aktrise, kas pati saņēma balvu par lomu filmā "Minari". Kotsurs gan nav pirmais kurlmēmais aktieris, kas izpelnījies šādu atzinību – viņa partnere filmā "CODA", kurlmēmā aktrise Marlija Matlina saņēma "Oskaru" par lomu filmā "Children of a Lesser God" 1987. gadā. Vakara noslēgumā "CODA", kas veltīta kurlmēmas ģimenes izaicinājumiem mūsdienu Amerikā, triumfēja arī kā labākā filma.

Otro reizi pēc kārtas labākā režisora 'Oskaru' iegūst sieviete

-

Fоtо: Reuters/Scanpix/LETA

Lai arī vesterns "Suņa spēks", kas šogad bija izpelnījies visvairāk (12) nomināciju, beigās piekāpās savu konkurentu priekšā, jaunzēlandiešu režisore Džeina Kempione triumfēja labākā režisora kategorijā, kļūstot par filmas vienīgās "Oskara" balvas ieguvēju (iepriekš šāds precedents notika tikai 1968. gadā, kad Maiks Nikolss izpelnījās vienīgo "Oskaru" filmai "Absolvents").

Tādējādi Kempione kļuvusi par tikai trešo sievieti akadēmijas vēsturē, kas saņēmusi šo prestižo balvu pēc Ketrīnas Bigelovas un Hlojas Žao, turklāt akadēmija lēmusi apbalvot sievieti jau otro gadu pēc kārtas. Atgādināsim, ka Kempione ir vienīgā sieviete, kas "Oskaram" par režiju bijusi nominēta divas reizes – pirmoreiz tas notika par 1993. gadā tapušo drāmu "Klavieres", kas atnesa viņai "Oskaru" par scenāriju. Ironiski, ka režisora "Oskaru" toreiz ieguva Stīvens Spīlbergs, bet šogad Kempionei izdevās savu godalgoto kolēģi apspēlēt.

Vila Smita pļauka Krisam Rokam

Neraugoties uz visiem pozitīvajiem sasniegumiem un aizkustinošajiem brīžiem, jau šobrīd mediji visā pasaulē ar simtprocentīgu pārliecību apgalvo, ka 94. "Oskaru" ceremonija vēsturē iekļūs ar Vila Smita un Krisa Roka saķeršanos uz skatuves. Komiķis Kriss Roks kādā brīdī visai neveikli pajokoja par Smita sievas Džadas Pinketas-Smitas skūto galvu (aktrisei ir reta slimība, kuras dēļ izkrīt mati), un jau pēc mirkļa saniknotais Smits metās uz skatuves un iecirta komiķim pamatīgu pļauku, pēc kā sekoja arī verbāls uzbrukums: "Neiedrošinies izrunāt manas sievas vārdu ar savu izp...o muti!"

Amerikāņu skatītājiem tiešraidē šis incidents tika pārraidīts cenzētā veidā, paspējot apslāpēt Smita lamāšanos, taču citās valstīs to varēja dzirdēt pilnībā. Pēc notikušā iestājās pamatīgs mulsums, Roks centās izkļūt no situācijas ar citu joku, bet Smitu vēlāk mierināja vairāki kolēģi un "Oskaru" producents. Vēlāk, kad Smits pats saņēma "Oskaru" par galveno lomu filmā "King Richard" ("Uzvarētāju ģimene"), savas runas laikā viņš izplūda asarās un centās atvainoties. Tikmēr medijos un sociālajos tīklos nerimst spekulācijas par to, vai šis incidents bija iestudēts, bet policija jau paziņojusi, ka neizvirzīs Smitam apsūdzības.

Piemin Ukrainu, bet iztiek bez Zelenska

Pirms ceremonijas internetā parādījās spekulācijas, ka Dolbija teātrī klātesošās Holivudas zvaigznes uzrunās Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, bet Šons Penns, kurš Ukrainā piedalījās dokumentālās filmas veidošanā, pat publiski apsolīja izkausēt savus "Oskarus", ja tas nenotiks. Galu galā ceremonijas veidotāji izlēma "nejaukt iekšā politiku" un iztika bez Zelenska.

Tā vietā par situāciju Ukrainā atgādināja ukraiņu izcelsmes aktrise Mila Kunisa, kas pieteica labākās dziesmas nominācijas. Vēlāk uz lielā ekrāna parādījās paziņojums ar aicinājumu ieturēt klusuma brīdi, izrādot cieņu Ukrainai, kā arī ziedot Ukrainas tautai. Pati Kunisa ar vīru Eštonu Kačeru jau ziedojuši Ukrainai vairākus miljonus dolāru.

Saviļņojoši muzikālie numuri

Neviena "Oskaru" ceremonija nav iztikusi bez izteiksmīgiem muzikālajiem numuriem, un arī šī reize nebija izņēmums. Klātesošos priecēja vairāku zvaigžņu uzstāšanās, taču viņu vidū jāizceļ Billija Eiliša, kas kopā ar brāli Fineasu izpildīja dziesmu "No Time To Die" no tāda paša nosaukuma Džeimsa Bonda sērijas filmas. Eilišas un viņas brāļa kopdarbs bija viena no piecām nominantēm uz labākās dziesmas titulu un to arī saņēma.

Tikpat aizkustinošus brīžus skatītājiem sagādāja hits "We Don't Talk About Bruno" no Disneja studijas animācijas filmas "Encanto", kuras laikā uz skatuves ieradās arī popzvaigznes Megan Thee Stallion un Becky G. Ceremonijas gaitā izskanēja arī Rebas Makentairas izpildītā dziesma "Somehow You Do" no filmas "Four Good Days" un Bejonses Noulzas izpildītā "Be Alive" no filmas "Uzvarētāju ģimene".

Slavenu aktieru ansambļu atkalapvienošanās


Fоtо: AFP/Scanpix/LETA

"Oskaru" ceremonijas ir slavenas ar negaidītiem pārsteigumiem un intriģējošiem viesiem. Šoreiz akadēmiju pagodināja veselu četru Holivudas vēsturē nozīmīgu filmu aktieru ansambļi. Uz skatuves kāpa "Lubenes" trio – Džons Travolta, Uma Tūrmane un Semjuels L. Džeksons, komēdijas "Džuno" zvaigznes Dženifera Gārnere, Eliots Peidžs un Dž. K. Simonss, kā arī sporta komēdijas "Baltie puiši augstu nelec" aktieri Rozija Peresa, Vudijs Harelsons un Veslijs Snaipss.

Bet par vakara naglu, bez šaubām, kļuva leģendārās gangsterfilmas "Krusttēvs" aktieru Ala Pačīno un Roberta de Niro uznāciens režisora Frānsisa Forda Kopolas pavadībā. Šogad akadēmijā tika godāta filmas 50 gadu jubileja.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !