Foto: Publicitātes foto
Sākot ar 8. septembri, gaidāmas gandrīz 20 jaunu Latvijas filmu pirmizrādes. Kā medijiem pavēstīja Latvijas Nacionālais kino centrs, līdz pat decembrim ik nedēļu gaidāma vismaz viena jauna latviešu filma.

Pirmā pirmizrāde rudens kino maratonā būs Aika Karapetjana filma "Sema ceļojumi", kas tiks izrādīta 8. septembrī. Tāpat šoruden pie skatītājiem nonāks pieredzējušu režisoru darbi, kā Staņislava Tokalova filma "Mīlulis", Ināras Kolmanes "Mātes piens" pēc Noras Ikstenas romāna motīviem, Viestura Kairiša "Janvāris", Signes Baumanes "Mans laulību projekts" un citi darbi.

Gaidāmas vairākas debijas pilnmetrāžas kino – pirmizrādi piedzīvos Elzas Gaujas "Mamma vēl smaida", Uģa Oltes "Upurga", kā arī Lindas Oltes "Māsas". Tāpat gaidāmi vairāki darbi dokumentālā kino un animācijas žanrā, bet īpaši jāizceļ sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas kinematogrāfistiem tapuši darbi, kā spiegu trilleris "Suflieris", ģimenes filma "Ziemassvētki džungļos", un citas.

Piedāvājam iepazīties ar 20 pašmāju filmām, kas pirmizrādes sagaidīs vēl šogad.

Absurda pasaka un melnā komēdija 'Sema ceļojumi'. Pirmizrāde 8. septembrī8. septembrī pirmizrādi piedzīvos Aika Karapetjama filma "Sema ceļojumi" (studija "Mistrus Media").
Tās galvenais varonis eiropietis Sems meklē sava tēva saknes un nonāk absurda pasaulē – kādas zemnieku ģimenes gūstā, no kura viņu var izglābt tikai viens mazs sivēns….

Lomās – Kevins Jansenss (Beļģija), Laura Siliņa, Aigars Vilims, Normunds Griestiņš u. c.

Latvijas un Igaunijas vēsturiskais trilleris 'Suflieris'. Pirmizrāde 14. septembrīVēsturisko spiegu trilleri "Suflieris" ("Film Angels Productions") veidojis igauņu režisors Margus Paju, bet galvenajās lomās redzami gan latviešu, gan igauņu aktieri.

Filmas notikumi risinās 1939. gada augustā, laikā, kad pēc nedēļas sāksies Otrais pasaules karš. Nogalināts Igaunijas militārā izlūkdienesta aģents, kurš vadīja pretpadomju spiegošanas departamentu; jāatrod nodevējs.

Lomās – Kaspars Znotiņš, Agnese Budovska, Prīts Voigemasts, Elmo Nīganens u. c.

Attiecību drāma 'Mīlulis'. Pirmizrāde 21. septembrīJauno attiecību drāmu "Mīlulis" ("Tasse Film") veidojis režisors Staņislavs Tokalovs un tās pirmizrāde gaidāma 21. septembrī.

Filmas centrā ir jauns un ambiciozs maksātnespējas administrators Matīss, kurš pēc draudzenes nāves pēkšņi spiests uzņemties atbildību par viņas dārgo īpašumu un desmit gadus veco meitu Paulu. Filmas autori uzskata, ka "nežēlīgā kapitālisma" apstākļos Latvijā uzaugusi vesela "mīluļu paaudze" ar līdzīgu attieksmi pret dzīvi.

Lomās – Kārlis Arnolds Avots, Paula Lābane, Kristīne Krūze-Hermane u. c.

Melnā komēdija "Mamma vēl smaida". Pirmizrāde 29. septembrī29. septembrī pirmizrādi piedzīvos melnā komēdija "Mamma vēl smaida" (studija "Riverbed") , kas ir režisores Elzas Gaujas debija pilnmetrāžas kino.

Filmas sižeta centrā ir trīs māsas ar dažādiem raksturiem pēkšņi spiestas risināt kopīgu problēmu – kādā Eiropas valstī nomirusi viņu mamma, meitas grib viņu guldīt Latvijas zemē, bet oficiālām procedūrām naudas nav…. tāpēc sākas ceļojums cauri Eiropai ar mašīnu un mammu jumta bagāžniekā.

Lomās – Anta Aizupe, Baiba Broka, Daiga Kažociņa, Jānis Skutelis, Matīss Budovskis u. c.

Mitoloģiskais trilleris 'Upurga'. Pirmizrāde 3. oktobrīVēl viens debitants pilnmetrāžās spēlfilmu žanrā ir labi zināmais TV raidījumu un dokumentālā kino režisors Uģis Olte, kurš uzņēmis mitoloģisko trilleri dabā "Upurga" (studija "VFS Films").

Filmā piedzīvojumu gids Andrejs mežonīgas upes ielejā pazaudē savu māsu un viņas kolēģus – reklāmu filmēšanas grupu. Viņi nezina, ka šajā ielejā rudeņos uzplaukst dabas parādība, kam piemīt neprātīgs spēks.

Lomās – Igors Šelegovskis, Inga Tropa, Elvita Ragovska, Reinis Boters, Mortens Traaviks, Uģis Prauliņš u. c.

Poētisks vērojums Latvijā 'Zemnieki'. Pirmizrāde 4. oktobrī


Foto: LETA

Dokumentālā filma "Zemnieki" ("Mistrus Media") tiek dēvēta par vērojumu Latvijā. Filmas autors ir latviešu dokumentālā kino klasiķis Ivars Seleckis, kuram septembrī apritēs 88 gadi.

Seleckis kopš filmas "Apcirkņi" (1973) ik pēc 10-15 gadiem uzņem pilnmetrāžas dokumentālo filmu par Latvijas laukiem, ieinteresēti sekojot, kā mainās valsts un tās ļaudis.

Animācijas mūzikls 'Mans laulību projekts'. Pirmizrāde 13. oktobrīOktobra vidū pie skatītājiem nonāks starptautiski pazīstamās latviešu režisores Signes Baumanes jaunākais darbs – animācijas mūzikls "Mans laulību projekts" ("Studija Lokomotīve").

Filmas galvenā varone ir jauna sieviete Zelma, kura pieaug un meklē mīlestību. Mītiskās Sirēnas māca tiekties pēc ideālās laulības, taču ilūzijas sabrūk, kad Bioloģija ar saviem hormonu un neironu signāliem sāk iespaidot Zelmas uzvedību un emocijas.

Balsis – Laura Čaupale, Guna Zariņa, Edgars Samītis, Dainis Grūbe, "Trio Limonāde", Linda Leen u.c.

Jauniešu drāma 'Neona pavasaris'. Pirmizrāde 14. oktobrīJaunu filmu šoruden piedāvās arī režisors Matīss Kaža. Šoreiz tā būs jauniešu drāma "Neona pavasaris" ("Trickster Pictures"), kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja Edinburgā un jau ir saņēmusi starptautisku atzinību.

Filmas galvenās varones studentes Laines vecāki šķiras, viņai jāuzņemas atbildība par mazo brāli, bet Laine nonāk Rīgas pagrīdes reivu scēnā, kur iemīlas reiverē Gundā un nododas bezmiega naktīm un trakām ballītēm, pakāpeniski zaudējot saikni ar realitāti.

Lomās – Marija Luīze Meļķe, Grēta Trušiņa, Gerds Lapoška, Jānis Skutelis u. c.

Stāsts par adopciju 'Māsas'. Pirmizrāde 21. oktobrīStāstu par pusaudžu adopciju filmā izstāstījusi režisore Linda Olte. Filma "Māsas" ("Trickster Pictures") pirmizrādi piedzīvos 21. augustā.

Filmas māsas ir Diāna un Anastasija, kuras varētu pamest bērnu namu, jo viņas grib adoptēt amerikāņu ģimene, turklāt uzrodas arī sen neredzētā abu meiteņu māte, bet māsām ir katrai savi, pilnīgi atšķirīgi plāni.

Lomās – Emma Skirmante, Gerda Aljēna, Iveta Pole u. c.

Mitoloģiskais mīlasstāsts 'Dziesmas lapsai'. Filma tiks rādīta Riga IFF programmāŠī rudens filmu plejādei piepulcējas arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopražojuma filma "Dziesmas lapsai" (studija "Lokomotīve"), kas tiks izrādīta Riga IFF programmā. Filmas režisors ir Kristijonas Vildžiūnas.

Pēc draudzenes nāves rokdziedātājs Daiņus noslēdzas vientulībā un ilgojas tikties ar zaudēto mīļoto – tas iespējams sapņu pasaulē, atbalsojot mītu par Orfeju un Eiridīki.

Lomās – Sauļus Bareiķis, Agnese Budovska, Lukas Malinauskas u. c.

Pusaudžu drāma 'Snaudošais zvērs'. Filma tiks rādīta Riga IFF programmā


Kopsadarbībā ar kaimiņiem tapusi arī pusaudžu drāma "Snaudošais zvērs" (studija "Lokomotīve"). Tas ir Igaunijas un Latvijas kopdarbs, kuru veidojis slavenais igauņu režisors Jāks Kilmi.

Kristjans un viņa draugi vienmēr spēlējas pamestas fabrikas drupās, sargs Elmars viņus vienmēr dzen prom. Kad notiek nelaime, bērni varētu Elmaram palīdzēt, bet Kristjanu tad uzskatīs par nodevēju…

Lomās – Nilss Jāgups Englands, Laura Vahtre, Rebeka Kaska, Una Marta Soms, Kimi Reiko Pilipenko u. c.

Paaudžu drāma pēc Noras Ikstenas romāna 'Mātes piens'. Pirmizrāde pārcelta uz 2023. gada janvāriViens no tuvākajā nākotnē gaidāmajiem pašmāju kino lieldarbiem ir Ināra Kolmanes filma "Mātes piens" (studija "Deviņi", kas ir starptautisku atzinību iemantojušā Noras Ikstenas romāna ar tādu pašu nosaukumu ekranizācija.

Filmas un romāna galvenā sižeta līnija ir mātes un meitas cīņa ar dzīvi zem padomju totalitārā režīma sloga.

Lomās – Maija Doveika, Rūta Kronberga, Elīna Vaska, Indra Briķe, Zane Bierande u. c.

Dokumentāls stāsts cauri gadiem '1960. gada meitenes'. Pirmizrāde 4. novembrī


Foto: stock.xchng

Novembra sākumā gaidāma pirmizrāde Unas Celmas filmai "1960. gada meitenes" (studija "Fenixfilm"). Filma ir stāsts par klasesbiedrenēm toreiz un tagad.

Skolotājas Lapaines klases meitenes satiekas katru gadu martā. Tā bija 1995. gadā, kad režisore pirmoreiz filmēja savas klasesbiedrenes, un tā ir tagad, kad visām jau ap 60…

Portretfilma 'Ētera personība. Gunārs Jākobsons'. Pirmizrāde 8. novembrī


Foto: Publicitātes foto

Vēl viena režisores Ināras Kolmanes filmas, ka pirmizrādi piedzīvos novembrī, ir personības portrets par sporta žurnālistikas leģendu Gunāru Jākobsonu.

Gunāra Jakobsona pirmā reportāža Latvijas Radio izskanēja 1954. gadā, un kopš tā laika viņa balss kļuvusi leģendāra. Ziņu diktors, sporta komentētājs, "Mikrofona" dziesmu aptaujas vadītājs un idejas autors – profesionālis ar gandrīz 70 gadus garu darba stāžu, un joprojām ēterā…

'Oskara' balvai pieteiktā filma 'Janvāris'. Pirmizrāde 10. novembrī


Viestura Kairiša stāsts par jaunu cilvēku vēstures griežos "Janvāris" ("Mistrus Media") pirmizrādi piedzīvos 10. novembrī. Jau šobrīd filma ir Latvijas pieteikums ASV kinoakadēmijas balvai "Oskars" labākais starptautiskās filmas godalgai. Tā jau saņēmusi vienu no galvenajām balvām prestižajā Traibekas festivālā.

"Janvāris" ir personīga filma par 1991. gada barikāžu mēnesi, kad izšķīrās Baltijas valstu neatkarības liktenis un Jazis paņēma rokās kinokameru, atbrīvojot arī savu brīvību no ieilgušā sprosta.

Lomās – Kārlis Arnolds Avots, Alise Danovska, Baiba Broka, Juhans Ulfsaks u. c.

Komēdija ģimenei 'Circenīša Ziemassvētki'. Pirmizrāde 16. novembrī


Foto: DELFI

Komēdiju visai ģimenei "Circenīša Ziemassvētki" (studija "Platforma") radījis režisors Aigars Grauba un tā pie skatītājiem nonāks novembra vidū.

Filmas stāsts risinās kāda policista ģimenē, kurā pirms svētkiem briest skandāls, bet lauku mājā pēkšņi uzrodas Ziemassvētku vecītis, kuru bērni iesaista ģimenes glābšanas plānā. Un neviens nezina, ka patiesībā viņš ir izbēdzis cietumnieks…

Lomās – Kaspars Kārkliņš, Inga Tropa-Fišere, Jānis Vimba u. c.

Politikas vēsture filmā 'Vesmaņa atgriešanās'. Pirmizrāde novembrī


Foto: Patriks Pauls Briķis, DELFI

Plānots, ka novembra sākumā pirmizrādi piedzīvos režisora Raita Ābeles dokumentāla filma par mūsu politikas vēsturi "Vesmaņa atgriešanās"("Centrums").

Kino darbs top Saeimas sanākšanas simtgadē. Tā būs dokumentāla filma par Latvijas Republikas Satversmes tēvu un pirmo Saeimas prezidentu Fridrihu Vesmani (1875–1941).

Vēsturisks varoņstāsts 'Gunārs Astra. Pret straumi'. Pirmizrāde novembrī


"Gunārs Astra. Pret straumi" ("Skuba Films") būs vēsturisks varoņstāsts, ko veido režisore Liene Laviņa-Kalnaella.

Dokumentālā filma būs biogrāfisks stāsts par unikālu personību ar nesalaužamu garu un stipru mugurkaulu – Gunāru Astru (1931–1988). Viņš drosmīgi rīkojās saskaņā ar savu sirdsbalsi, būdams pārliecināts, ka Latvija reiz būs brīva.

Stāsts par leģendāru personību 'Podnieks par Podnieku'. Pirmizrāde novembrī


Foto: Vilhelms Mihailovskis/no grāmatas Bīstamais liecinieks

Režisores Annas Vidulejas vadībā top jauna dokumentālā filma par leģendāru Latvijas kino personību Juri Podnieku.

Juris Podnieks (1950–1992) ir viens no pasaulē pazīstamākajiem Latvijas dokumentālistiem. Filma pētīs, kur slēpās viņa fenomens? Filmas tapšanā izmantoti arhīva materiāli, kuros režisors savu personību atklāj pats.

Eksotiskā piedzīvojumu filma 'Ziemassvētki džungļos'. Pirmizrāde 1. decembrī

Latvijas un Igaunijas kopdarbs "Ziemassvētki džungļos" (studija "Lokomotīve") savu pirmizrādi ir gaidījis jau divus gados. Pandēmijas ierobežojumu dēļ tās nonākšana pie skatītājiem ir tikusi vairākkārt atlikta.

Igauņu režisors Jāks Kilmi filmu uzņēmis Indonēzijā. Divas māsas, Paula un Elizabete, kopā ar ģimeni pārceļas dzīvot eksotiskā valstī un ar sava jaunā drauga Ahima palīdzību laižas bīstamos un aizraujošos piedzīvojumos, lai džungļos atrastu Ziemassvētku vecīti.

Lomās – Rebeka Šuksta, Braiens Pablo Eskobars, Elizabete Liepa, Inga Alsiņa-Lasmane, Māris Olte u. c.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!