Foto: Publicitātes foto

Otrdien, 4. oktobrī, kinoteātrī "Splendid Palace" nosvinēta pašmāju dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka jaunās filmas "Zemnieki" pirmizrāde.

Režisors Ivars Seleckis ir vecākais aktīvi strādājošais Latvijas kino klasiķis, kurš 50 gadus ir dokumentējis Latvijas laukus un cilvēkus filmās, kas vēlāk kļuvušas par laikmeta liecībām. Arī filma "Zemnieki" portretē Latviju un tās cilvēku 21. gadsimtā. Filmas pirmizrādi apmeklēja arī daudzi Latvijas dokumentālā un aktierkino slavas veidotāji – Miks Zvirbulis, Laima Žurgina, Tālivaldis Margēvičs, Andrejs Apsītis, Ivars Zviedris,Valdis Eglītis, Ieva Romānova, kā arī dažādu paaudžu Latvijas kinematrogrāfisti.

Filma "Zemnieki" starptautisko pirmizrādi piedzīvos lielākajā Eiropas dokumentālo filmu forumā IDFA Amsterdamā, kas notiks no 9. līdz 20. novembrim.

Dokumentālā filma "Zemnieki" portretē sešas dažādas ģimenes un parāda Latvijas lauku dažādību 21. gadsimtā. Filmas varoņi dzīvi viensētās, prom no pilsētas kņadas izvēlējušies ļoti atšķirīgu iemeslu dēļ. Daži vairs nevēlējās pavadīt savu dzīvi birojā, sastrēgumos un virtuālā pasaulē, viņi vēlējās kaut ko īstu un patiesu. Daži lēmumu pārcelties uz laukiem pieņēmuši paši, citiem savukārt bija jādodas līdzi savai ģimenei. Bet viņus visus vieno vēlme pēc stabilitātes, ko sniedz pašu zeme un māja. Kopā ar saviem varoņiem – Aldersonu, Bartkeviču, Grāpju, Kaupužu, Krivtežu un Rehtšpreheru ģimenēm pavadīsim viena gada lauksaimnieka dzīves ciklu, kas sāksies ar pavasara sēju un beigsies ar rudens ražas novākšanu un zemes sagatavošanu nākamajam gadam.

Atklājot pirmizrādi "Splendid Palace" Ivars Seleckis atcerējās savas bērnības stāstu: "Mums bija govs, saucās Gauja. Govs kā govs, bet, kad sākās juku laiki, tad govs ieguva milzīgu vērtību. Un kad mums ātri naktī nācās izvākties, tuvojās tanku kauja, tas bija 44.gads, jūlijs, mēs no laukiem pārcēlāmies uz Rīgu un govs arī bija līdzi, dzīvoja pie "Splendid Palace", mājā, kur prezidents dzīvo. Tur pagalmā bija vācu garāža un tur tā govs tika iemitināta. Ģenētiski mēs tak nākam no zemniekiem. "

Filma "Zemnieki" veidota studijā "Mistrus Media", kur Ivars Seleckis jau iepriekš veidojis filmu "Turpinājums", īsfilmu "Ķīpsalā" un šobrīd uzsācis darbu pie jaunas filmas ar "Turpinājums" varoņiem pēc septiņiem gadiem. Filmā "Zemnieki" režisors Ivars Seleckis savos teju 88 gados strādāja kopa dažādu paaudžu kinematogrāfistiem - filmas scenārija autori ir Andris Vanadziņš un sociālantropoloģe Dace Dzenovska, galvenais operators Valdis Celmiņš, komponists Kārlis Auzāns, montāžas režisors Armands Začs, skaņu režisors Ernests Ansons, producenti Gints Grūbe un Elīna Gediņa-Ducena, izpildproducente Annija Korpa.

Filma oktobra sākumā skatāma Latvijas kinoteātros, kā arī vairākos seansos gaidāmas tikšanās ar filmas veidotājiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!