Foto: Kadrs no filmas "Sirds likums"

Šī gada februārī pirmizrādi piedzīvos latviešu animācijas klasiķes Rozes Stiebras jaunākā, pilnmetrāžas animācijas filma "Sirds likums", kas veidota sadarbībā ar pazīstamo mākslinieku Alekseju Naumovu.

Kā atgādina filmas veidotāji, jaunais animācijas darbs kļuvis par Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" nominantu četrās kategorijās, tostarp arī kā Labākā animācijas filma. "Sirds likums" tapusi "Studijā Lokomotīve".

Filma veidota pēc latviešu literatūras klasiķa, ievērojamā novelista Jāņa Ezeriņa darba "Jaunais likums" motīviem. Tā vēsta par kādu tālu karaļvalsti, kurā mīt Karalis un Princese. Viņu dzīve rit rāmi un paredzami, pavalstnieki gatavojas karaļmeitas kāzām. Taču kādu nakti Princese pils dārzā sastop Svešinieku, kurš viņu apvelta ar neparastu dāvanu, un no šī brīža viss sagriežas kājām gaisā. Krāšņā pasakā par drosmi un mīlestību Princese aizbēg no mājām, viņas līgavaini Princi un draugu Kaķi gaida izaicinoši piedzīvojumi, guvernante Gaigala mēģina vest pie prāta satraukto Karali un visiem nākas uzmanīties no varaskārajiem Vilkiem.

Foto: Kadrs no filmas "Sirds likums"

"Sirds likums" ir jau 64. Rozes Stiebras veidotā animācijas filma. Ideja par Ezeriņa darba ekranizēšanu režisorei radusies jau pirms daudziem gadiem, un tagad tā beidzot materializējusies.

Roze Stiebra stāsta: "Novele "Jaunais likums" piedāvā plašu un dziļu tēmu loku, bet kā galveno izvirza sirds likumu, kas simbolizē emocijas kā cilvēcības galveno izteicēju. Darbība notiek kādā vārdā nenosauktā karaļvalstī, kurā draudzīgi sadzīvo cilvēkveidīgie ar zvērveidīgajiem. Karaļvalstī, kā jau tam pienākas būt, ir Karalis, ir Princese un ir arī problēmas. Taču filmas galvenais vēstījums ir par to, cik svarīgi ir saprast savas jūtas un nebaidīties no tām. Reizēm arī mūsu bērni apjūk un vaicā vecākiem par situācijām, ko pieredzējuši savā ikdienā, arī par sajūtām, ko kāds paudis vai tieši otrādi – nav izrādījis. Filma runā par šīm tēmām, taču to dara rotaļīgi un viegli. Es ticu, ka šis būs krāšņs un interesants kino piedzīvojums gan maziem, gan lieliem skatītājiem."

Roze Stiebra nominēta kā labākā animācijas filmas režisore arī nule izsludinātajā Nacionālajā kino balvā "Lielais Kristaps", bet "Sirds likums" – kā labākā animācijas filma.

Foto: Kadrs no filmas "Sirds likums"

"Sirds likums" mākslinieks ir pazīstamais gleznotājs Aleksejs Naumovs, kuram šī ir debija animācijas pasaulē. Viņa košo krāsu, dinamisko triepienu un virtuozo līniju rokrakstu atpazīs ikviens, kurš iepriekš sastapies ar Naumova darbiem.

"Man bija milzīgs prieks un reizē arī gods strādāt ar tādu ģeniālu režisori kā Roze Stiebra. Jau pirmajā tikšanās reizē viņa minēja, ka vēlas košu un krāsainu filmu, kas apžilbina – domāju, mums izdevās. Šis kopdarbs tapa garās sarunās un diskusijās, es uzzināju ļoti daudz jauna. Īpaši atceros tās saulainās dienas, kad savā vasarnīcā Roze man lasīja priekšā scenāriju, bet es tikmēr zīmēju kadrējumus. Iegremdēties šai pasaku pasaulē un pēc tam ieraudzīt tēlus atdzīvojamies kustībā bija patiešām patīkami, tas sniedza ļoti pozitīvas emocijas," stāsta Aleksejs Naumovs.

Par darbu pie filmas Aleksejs Naumovs ir izvirzīts "Lielā Kristapa" kategorijā "Labākais animācijas filmas mākslinieks".

Foto: Kadrs no filmas "Sirds likums"

Skaņas celiņu filmai komponējis Valts Pūce, to ieskaņojuši grupas "DaGamba" mūziķi, bet filmas tituldziesmu iedziedājusi talantīgā Grēta Grantiņa. Arī Valts Pūce ir viens no šī gada "Lielā Kristapa" nominantiem kā Labākais komponists.

Lomas ierunājuši Jaunā Rīgas teātra kursa aktieri – Telma Auziņa, Jānis Ēriks Grūtups, Ritvars Logins, Gerds Lapoška, Marta Lovisa Jančevska, Toms Harjo un citi.

Jau februārī filma būs skatāma kinoteātros visā Latvijā.

Latviešu animācijas klasiķe, režisore Roze Stiebra ir Latvijas zīmētās animācijas pamatlicēja un žanra iedibinātāja latviešu kino. No viņas mācījušies daudzi animācijas meistari un ar režisores veidotajām animācijas filmām uzaugušas jau vairākas paaudzes – tās ir gan ikvienam pazīstamās "Zelta sietiņš" un "Zaķīšu pirtiņa", gan Raiņa lugas motīvos balstītā "Spēlēju, dancoju!", gan daudzas citas. Par izcilu radošo darbību teju pusgadsimta garumā Roze Stiebra saņēmusi neskaitāmus apbalvojumus, tai skaitā "Lielo Kristapu" par mūža ieguldījumu, Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu par profesionālā animācijas kino izveidi Latvijā, kā arī Triju Zvaigžņu ordeni.

Filmas "Sirds likums" scenārija autori ir Roze Stiebra un Matīss Gricmanis. Filmu trīs gadu garumā veidoja 50 profesionāļu komanda, kas ik dienu plecu pie pleca strādājuši pie tēlu zīmēšanas, krāsošanas, iekustināšanas un ieskaņošanas.

Filmas "Sirds likums" producenti ir Roberts Vinovskis un Dominiks Jarmakovičs. Arī iepriekšējā režisores Rozes Stiebras pilnmetrāžas animācijas filma "Saule brauca debesīs" tapa "Studijā Lokomotīve" un pirmizrādi piedzīvoja Latvijas simtgadē – 2018. gada novembrī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!