Foto: Vitālijs Vinogradovs
Svinot latviešu glezniecības pamatlicēja Jaņa Rozentāla 150. jubileju, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā, Alberta ielā 12–9, ir atklāta izstāde "Radošā pēctecība", kas veltīta māksliniekiem – Rozentāla dzimtas turpinātājiem.

Izstādē aplūkojami gleznotāja dēla Miķeļa Rozentāla (1907–1952), mazmazdēla Alvila Rozentāla (1961) un jaunākā Rozentālu dzimtas pārstāvja Anša Rozentāla (1989) darbi, kā arī Jaņa Rozentāla pēdējais nepabeigtais darbs "Arkādija".

Mākslas gars šiem cilvēkiem ticis ielikts jau šūpulī, taču nekad neuzsverot uzvārdu. Vienmēr bijusi vēlme ieiet mākslā ar pašu paveikto darbu un pūlēm, mīlestību pret skaisto un mīlestību pret Latviju. Iespējams, ka uzvārds tieši traucējis. Taču ģimeniskums, dzimtas stiprums, saiknes un audzināšana bijušas ļoti spēcīgs impulss radošajai darbībai.

Miķeļa Rozentāla pirmie dzīves gadi pagājuši Rīgā, vēlāk ģimene pārcēlas uz Somiju, kur Miķelis uzsāka skolas gaitas. Divdesmit astoņu gadu vecumā viņš iestājas Latvijas Mākslas akadēmijā un 1942. gada 17. jūlijā pabeidza Ģederta Eliasa vadīto figurālo meistardarbnīcu. Viņa diplomdarbs "Rūķi" ir pirmais grupas portrets latviešu tēlotājā mākslā. Savā radošajā darbībā Miķelis Rozentāls daudz pievērsies tieši portretam. Tie ir veidoti klusinātos, brūnganos toņos, īpaši akcentējot gaismas un ēnas attiecības. Visi viņa radītie portreti izstaro gaismu un sirsnību.

Alvils Rozentāls 1981. gadā beidzis Rīgas Lietišķās Mākslas vidusskolas Dekoratoru nodaļu, vēlāk turpinājis izglītību Latvijas Mākslas akadēmijā. Šobrīd projektē un īsteno interjera un grafiskā dizaina projektus gan sabiedriskajiem, gan privātajiem pasūtītājiem, tomēr viņa patiesā sirdslieta ir glezniecība. Gleznas radītas eļļas tehnikā – galvenokārt tās ir ainavas un klusās dabas. Tā ir reālistiska, tonāla glezniecība ar nelielu impresionisma noskaņu.

Ansis Rozentāls 2009. gadā absolvējis Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās mākslas nodaļā. Izstādēs Latvijā un ārvalstīs piedalās kopš 2009. gada. Konkursa "Paint the Blade" pirmās vietas ieguvējs 2013. gadā. Darbi atrodas kolekcijās Latvijā, Krievijā, Turcijā, Amerikā un Ēģiptē.

Izstādes kuratore – Laurance Rozentāle, LMA Vizuālās mākslas un kultūras vēstures un teorijas apakšnozares studente. Izstāde muzejā apskatāma līdz 30. augustam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!