Foto: Publicitātes attēls. Ieva Epnere, “Potom” (“Vēlāk”) kadrs no video, 2016

"kim?" Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar "Art in General", piedāvā Ievas Epneres personālizstādi "Dzīvo atmiņu jūra", kas tiek atklāta 16. septembrī, Ņujorkā, kur māksliniece divus mēnešus atrodas rezidencē Starptautisko darbnīcu un kuratoru programmā (ISCP) kā "kim? Rezidences balvas 2016" ieguvēja.


Ievas Epneres multidisciplinārajā mākslā – video, fotogrāfija un instalācija – personiskie un privātie stāsti piedāvā alternatīvus ceļus, lai nonāktu pie plašākām pārdomām par identitāti, tradīciju un rituālu. Savā jaunajā darbā "Dzīvo atmiņu jūra" Epnere pievēršas identitātes nepastāvīgajai dabai, reaģējot uz Latvijas postpadomju sabiedrības attīstības procesiem. Epneres rokās fikcija ir vērtīgs instruments, lai izpētītu cilvēka patības apziņu un atklātu identitāti kā izdomātu mītu un vēsturisku naratīvu hibrīdu. Baltijas piekrastes militārais mantojums ir īpašas intereses objekts – viņa pēta bijušo armijnieku un vietējo iedzīvotāju likteņus, kuri uzauguši padomju režīma apstākļos un šobrīd saskaras ar jaunu sociālo realitāti. Šie aspekti un tēmas darbā "Dzīvo atmiņu jūra" tiek aplūkotas un izspēlētas divos video darbos. Pirmajā, ar ievelkošu vides, laika un personas nosacītības palīdzību Epnere izgaismo trauslās robežas starp indivīda un kolektīvo atmiņu, starp nostalģiskām pagātnes atmiņām un nākotnes cerībām, savukārt otrā darba centrā ir Baltijas jūras krasta bijušo aizliegto zonu iedzīvotāju stāsti pirmajā personā.

Izstādes centrālais darbs – video ar nosaukumu "Potom" ("Vēlāk" – tulkojumā no krievu valodas) tapusi sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un Jūras spēku flotili. Filmas galveno varoni atveido aktieris Ģirts Krūmiņš, epizodiski filmā parādās daļa no Jūras spēku flotiles komandas. Filmas skaņu celiņu veidojis komponists Edgars Rubenis, skaņas režija – Ernests Ansons.

Ieva Epnere (1977) dzīvo un strādā Rīgā. Rada fotogrāfijas, video un filmas, kurās personiski, privāti stāsti ir sākumpunkts mākslinieciskām refleksijām par identitāti, tradīcijām un rituāliem.

Izstādes sadarbības partneris "Art in General" ir 1981. gadā dibinātā bezpeļņas organizācija, kas palīdz māksliniekiem radīt un prezentēt jaunus darbus. Tā mainās līdz ar mākslinieku vajadzībām un informē sabiedrību par viņu darbiem, kā arī iesaista to. "Art in General" šobrīd atbalsta vietējo un ārvalstu mākslinieku darbus ar savu Jauno pasūtījumu (New Commissions) programmu un Starptautiskās sadarbības programmu sasaistē ar daudzām pasaules mākslas organizācijām. Tā arī rīko gadskārtēju simpoziju ar nosaukumu "What Now?" par svarīgiem un aktuāliem jautājumiem mākslinieku un kuratoru praksē.

"kim?" un Art in General sadarbība sākusies ar Latvijas paviljona ekspozīcijas "North by Northeast" (Ziemeļi - Ziemeļaustrumi) izveidi 2013. gadā 55. Venēcijas mākslas biennāles ietvaros. Institucionālās sadarbības programmas ietvaros ik gadu Ņujorkā tiek rīkotas Latviešu mākslinieku izstādes un Rīgā uzņemti "Art in General" organizētie projekti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!