Foto: 1. Aglonas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu bazilika uzcelta 1780. gadā. Bazilika kalpo par Latvijas katolicisma centru – katru gadu 15. augustā Aglonā ierodas svētceļnieki, lai atzīmētu Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas dien
No 2018. gada 12. janvāra līdz 23. februārim Latvijas Arhitektūras muzejā (Mazā Pils iela 19) būs skatāma Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Pieminekļu dokumentācijas centra rīkotā izstāde "200 metru virs mantojuma", portālu "Delfi" informē muzeja pārstāvji.

Izstāde veltīta pirmajām aerofotogrāfijām, kas fiksēja kultūras mantojumu 20. gs. 90. gados, un tajā apskatāma Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Pieminekļu dokumentācijas centra (PDC) Fotonegatīvu fonda 1990. gada aerofotogrāfiju kolekcijas daļa.

Kolekcijā ir vairāk nekā 600 attēlu, kas uzņemti lidojumos ar helikopteru 1990. gada oktobrī, novembrī un decembrī. Lidojumos piedalījās VKPAI vadītājs Juris Dambis, fotogrāfs Aivars Holms, inspekcijas darbinieki Edmunds Vonsovičs, Guntars Frišenfelds un ģeogrāfijas profesore Aija Melluma. 1990. gada lidojumi bija pirmā mērķtiecīgā Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma fotofiksācija no gaisa.

Foto: 3. Kokneses pils uzbūvēta 1209. gadā. Līdz mūsdienām saglabājušies tikai pils pamatu un sienu fragmenti. 20. gs. 60. gados, izbūvējot Pļaviņu hidroelektrostaciju, appludināja lielu Daugavas ielejas teritoriju, uz visiem laikiem izmainot pilsdrupu ainavu.

Vienlaikus šī ir pirmā publiskā izstāde no Pieminekļu dokumentācijas centra – VKPAI struktūrdaļas ar dokumentu krātuves funkcijām – bagātīgā materiālu krājuma. PDC krājumā šobrīd ietilpst seši fondi, kas glabā informāciju par Latvijas kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem. Minētais krājums sācis veidoties vēl 20. gadsimta 20. gados, reizē ar kultūras pieminekļu aizsardzības sistēmu Latvijā. Fotonegatīvu fonds ir otrs lielākais PDC fonds, tā apjomīgāko daļu veido melnbaltie fotonegatīvi no 20. gs. 50.–90. gadiem. PDC materiāli arī šobrīd ir pieejami sabiedrībai – speciālistiem ar iepriekšēju pieteikšanos, taču izstādē ar tiem varēs iepazīsties plašāks interesentu loks.

Foto: Kuldīgas tilts. Mūra tilta pār Ventu (1874) velvju daļu projektējis Fridrihs Staprāns, tilta pāreju – Otto Dīce. Tas ir otrs vecākais ķieģeļu velvju tilts Latvijā.

Ieeja izstādē – bez maksas.

Muzeja darba laiks: pirmdienās 9.00 - 18.00, otrdienās, trešdienās, ceturtdienās 9.00 – 17.00, piektdienās 9.00 – 16.00. Sestdienās, svētdienās – slēgts.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!