Foto: Publicitātes foto

Trešdien, 27. novembrī, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) atklāja video projektu "Viena fotogrāfa stāsts", kas ir turpinājums 2017. gadā uzsāktajiem diviem "Vienas gleznas stāsts" projektam, portālu "Delfi" informē LNMM pārstāvji.

Astoņās video mini-sērijās skatītajiem būs iespējams uzzināt vairāk par 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta mākslas fotogrāfijām, kas iekļautas LNMM pastāvīgajā ekspozīcijā un to autoriem. LNMM fotogrāfijas kolekcija koncentrējas uz to fotogrāfu darbiem, kuru vārdi kļuva plaši pazīstami 80. gados un jo īpaši 90. gados – pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Projekts tapis muzejam sadarbojoties ar advokātu biroju "Ellex Kļaviņš".

Lai raksturotu šo periodu, video projektā "Viena fotogrāfa stāsts" izvēlēti astoņi autori un viņu LNMM ekspozīcijā pārstāvētie darbi: Andrejs Grants (1955), Inta Ruka (1958), Egons Spuris (1931–1990), Māra Brašmane (1944), Gvido Kajons (1955), Zenta Dzividzinska (1944–2011), Gunārs Janaitis (1934) un Gunārs Binde (1933). Ar personīgiem stāstiem par fotogrāfiju tapšanas vēsturi, to radīšanas laiku, idejām, tematiskajām līnijām un tēliem iepazīstina paši autori vai viņu daiļradei tuvi cilvēki – Latvijas fotomākslas ievērojami pārstāvji.

LNMM direktore Māra Lāce atklāšanas pasākumā medijiem sacīja: "Pirms diviem gadiem ar advokātu biroju "Ellex Kļaviņš" mēs strādājām pie projekta "Vienas gleznas stāsts", kur paši mākslinieki stāstīja par savām gleznām, par saviem darbiem muzeja ekspozīcijā. Tālāk sadarbībā ar advokātu biroju "Ellex Kļaviņš" pēc turpinām šo sadarbību un, pateicoties manai kolēģei Elitai Ansonei, radās ideja, ka mums ir jāpievēršas fotogrāfu darbam. Kāpēc fotogrāfu? Tāpēc, ka tieši pēdējos gados, pēdējos desmit gados un īpaši tieši pēdējos pāris gados, LNMM ļoti mērķtiecīgi vērsis uzmanību fotokolekcijas papildināšanai. Jāatzīmē, ka LNMM vēsturiski fotokolekcija netika veidota. Pēdējos pāris gados arī vēsturiskā skatījumā vienu pēc otra apzinām fotogrāfu sniegumu un mēģinām veidot fotogrāfiju komplektus un izvietot tos ekspozīcijā. Tādēļ kolēģes izteiktā ideja man šķita ļoti vērā ņemama un mēs pievērsāmies nedaudz citiem stāstiem  fotogrāfu stāstiem un tā tapa "Viena fotogrāfa stāsts"".

"LNMM pievienojās fotogrāfijas "mākslas pasaulei" tikai nesen, kad savā kolekcijā sāka iekļaut fotogrāfijas. Pamatu fotogrāfijas kolekcijas veidošanai lika Intas Rukas (1958) dāvinājums 2009.–2010. gadā. Tā bija apjomīga Egona Spura (1931–1990) darbu izlase. Desmit gadu laikā 20. gadsimta otrās puses – 21. gadsimta kolekcijā notikusi mērķtiecīga fotogrāfiju grupas veidošana, kas, lai arī vēl ir tapšanas procesā, no 2016. gada, kad muzejs atvērās pēc rekonstrukcijas, tika iekļauta LNMM pastāvīgajā ekspozīcijā," par muzeja fotogrāfijas kolekciju stāsta LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas "Arsenāls" vadītāja (20. gs. 2. puse – 21. gs.) Elita Ansone.

Projekta dalībnieks, fotogrāfs Gunārs Binde pauž: "Projekts "Viena fotogrāfa stāsts" palīdz savest kopā mākslas baudītāju ar tās radītāju jeb autoru ar skatītāju. Video stāsti ļauj skatītājam ne tikai vērot autora darbus, bet arī pietuvināties mākslas darba tapšanas procesam. Šie video, kuros autors stāsta par saviem darbiem, arī man sniedz iespēju apmeklēt muzeju ne tikai kā vienkāršam ekspozīcijas skatītājam, bet kā līdzradītājam."

"Viena fotogrāfa stāsts" video latviešu, krievu un angļu valodās ikvienam interesentam būs pieejams muzeja mājas lapā www.lnmm.lv, LNMM mobilajā lietotnē, "YouTube" kanālā, Facebook lapā, kā arī interneta ziņu portālā "Delfi". Tāpat no janvāra "Viena fotogrāfa stāsta" ietvaros muzejā norisināsies radošas tikšanās ar projektā iesaistītajiem autoriem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!