Atklās līdz šim plašāko mākslinieka Kristiana Brektes personālizstādi
Foto: F64

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē "Arsenāls" no 2. decembra līdz 2017. gada 12. februārim būs skatāma mākslinieka un scenogrāfa Kristiana Brektes personālizstāde "Arsenāls", portālu "Delfi" informē LNMM pārstāvji.

"Arsenāls" kļuvis par notikuma galveno atslēgas vārdu, gan tiecoties veidot sasaisti ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zāles "Arsenāls" ēkas funkciju gadsimtu gaitā, gan arī vēršot uzmanību uz bruņošanās vēsturi un tās aktualitāti mūsdienās. Kristiana Brektes līdz šim vērienīgākā personālizstāde sastāvēs no jaunradītiem darbiem – lielformāta gleznojumiem, redīmeida objektiem un multimediālām instalācijām –, kas veltīti militārajai tēmai.

"Brektes vizuālajā valodā, kas izkopta vairāk nekā desmit gadu ilgā radošajā darbībā, atrodamas atsauces uz gotikas žanru, blekmetāla (Black Metal) subkultūru, strītārtu (Street Art), reliģiju, mākslas vēsturi un popkultūru. Mākslinieku aizrauj sabiedrības tumšā puse, savos darbos viņš apspriež nāves, ciešanu, seksualitātes, ticības un amoralitātes jēdzienus. Sižetiskais vandālisms autora skulpturālajās instalācijās mijas ar formas tīrību un tehnisku nostrādātību, asi kritiskās vai atkailinošās norādes un citātus vienojot jau atpazīstamību iemantojušā estētikā. To iezīmē arī krāsu, materiālu, gaismas un skaņas izmantojums, kas allaž no jauna norāda uz Brektes interesi dekonstruēt tādas tradicionālas mākslas formas kā glezniecība, tēlniecība vai grafika un veidot atkāpi no klasiskās izpratnes par tām," raksta izstādes kuratore Elīna Sproģe.

Šajā izstādē telpa, kas kādreiz kalpojusi kā armijas noliktava, asociatīvā un tiešā veidā tiek izmantota kā ietvars eksponātiem, kas tapuši, izzinot kultūrvēstures epizodes. Kristiana Brektes darbi "Arsenāla" zāli pārvērtīs laikmetīgā stāstījumā par cilvēka dabu īsta vai iedomāta apdraudējuma apstākļos. Atrastas fotogrāfijas, vernakulāri priekšmeti, sietspiedes, skulpturāli objekti, eļļas gleznojumi, noise mūzika iemiesos autora izpratni par arsenāla būtību un tā nozīmi šodien.

Atklās līdz šim plašāko mākslinieka Kristiana Brektes personālizstādi
Foto: Publicitātes attēls

Kristians Brekte (1981) ieguvis maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) scenogrāfijas apakšnozarē. Kopš 2003. gada sarīkojis vairākas personālizstādes, regulāri piedalījies grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs. Par darbu sēriju "Rīgas madonnas" (2010) Kristians Brekte nominēts "Purvīša balvai" un ieguvis titulu "Labākais ārzemju mākslinieks vecumā līdz trīsdesmit pieciem gadiem" starptautiskajā laikmetīgās mākslas mesē "Art Vilnius' 12". Autora darbi no izstādes "Gastronoms" (2007) iekļauti britu izdevniecības "Phaidon" katalogā "Younger Than Jesus" (2009), kurā apkopoti spilgtākie jaunie mākslinieki no visas pasaules vecumā līdz 33 gadiem. 2014. gadā izdevniecībā "Neputns" tika izdots mākslinieka radošajai darbībai veltīts katalogs "Brekte".

Kristians Brekte ir arī praktizējošs scenogrāfs, LMA Audiovizuālās mediju mākslas nodaļas asociētais profesors un Dizaina nodaļas Vides mākslas apakšnozares vadītājs.

Tags

Izstāžu zāle Arsenāls Kristians Brekte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form