Bijušajā 'Sapņu fabrikā' durvis vērs mecenātu Zuzānu izveidotais mākslas centrs 'Zuzeum'
Foto: Norbert Tukaj

Šā gada 10. septembrī ar izstādi "Mēs dzīvosim. Mūsdienu māksla Zuzānu kolekcijā" durvis vērs "Zuzeum", jauns mākslas centrs Rīgā un mecenātu Zuzānu kolekcijas mājvieta.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2017. gadā dibinātais "Zuzeum" ir mākslas kolekcionāru un mecenātu Dinas un Jāņa Zuzānu investīcija Latvijas un visa Baltijas jūras reģiona mākslas infrastruktūrā. Tā dibināšanas mērķis ir Latvijas mākslas popularizēšana starptautiskā kontekstā, radot vietu sarunām un kultūras apmaiņai. Jaunās telpas un izstāžu zāles arvien augošo Zuzānu kolekciju padarīs pieejamu visplašākajai sabiedrībai.

Pēc 2020. gada pirmajā pusē notikušās pārveides "Zuzeum" iekārtotas divās izstāžu zālēs ar 1100 kvadrātmetru platību, tā teritorijā ir skulptūru dārzs, kafejnīca un jumta terase. Mākslas centra izstāžu programmu papildinās ekskursijas, lekcijas, meditācija, kino un DJ vakari.

Bijušajā 'Sapņu fabrikā' durvis vērs mecenātu Zuzānu izveidotais mākslas centrs 'Zuzeum'
Foto: Norbert Tukaj

Pirmā izstāde "Mēs dzīvosim"


Mākslas centra atklāšanas izstādē, kas būs aplūkojama no 10. septembra līdz 8. novembrim, būs eksponēta mūsdienu māksla no Zuzānu kolekcijas.

Pirmā "Zuzeum" izstāde sniedz ieskatu Zuzānu kolekcijas jaunieguvumos un piedāvā apmeklētājiem starptautisku mākslas pieredzi Rīgā. Tā ir iespēja aizmirst par robežu šķērsošanas grūtībām.

Kā uzsver mākslas centra pārstāvji, atvēršanas ekspozīcija apliecina, ka Zuzānu kolekcija ir aktīva, mainīga, arvien augoša un sabiedrībai pieejama. Visi izstādē apskatāmie darbi tapuši pēc 2000. gada, un to autori ir mākslinieki ar dažādu izcelsmi un pieredzi no Latvijas, Igaunijas, Krievijas, Vācijas, Francijas, Lielbritānijas, Kamerūnas, Dienvidāfrikas, Indijas, Meksikas un ASV.

Izstādē ir redzami lielformāta mākslas darbi – gleznas, skulptūras un dekoratīvā māksla – par mūsdienu cilvēkam un sabiedrībai svarīgām tēmām: identitāte, tehnoloģijas, citplanētieši, viltus ziņas, robežu pārvarēšana, daba, saknes, eskeipisms, nāve, vientulība, pašizziņa, cerība, izglābšanās.

Kopumā ekspozīcijā būs iekļauti 43 Latvijas un ārvalstu mākslinieku darbi no Zuzānu kolekcijas. "Zuzeum" atvēršanas izstādes kuratore ir Ieva Zībārte.

Bijušajā 'Sapņu fabrikā' durvis vērs mecenātu Zuzānu izveidotais mākslas centrs 'Zuzeum'
Foto: Norbert Tukaj

Par "Zuzeum"


"Zuzeum" ēka, kas pēc arhitekta un inženiera Edmunda fon Trompovska projekta 1910. gadā celta kā korķa fabrika, ir Zuzānu kolekcijā pārstāvēto darbu un vairāku mākslinieku paaudžu laikabiedre. Tā funkcionēja jau tad, kad Rīgā darbojās pirmie modernisti un tika dibinātas mākslas skolas. Netālu ir bijusī Kārļa Zāles darbnīca un atjaunotā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas koka ēka. "Zuzeum" atrodas starp Rīgas vēsturisko centru, UNESCO Pasaules mantojuma vietu, un topošo "Rail Baltica" dzelzceļa līniju, kas Helsinkus, Tallinu, Rīgu, Viļņu un Varšavu savienos ar Eiropu. Ēka tika uzcelta kosmopolītiskā, daudzvalodīgā un dinamiskā Rīgas vēstures posmā, tā ir pārdzīvojusi karus un krīzes un līdzīgā laikā tiek atvērta no jauna, lai turpinātu sarunu par pilsētu un mākslu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunajā mākslas centrā ir radītas vairāk kā divdesmit darbavietas mākslas profesionāļiem un jauniešiem. Kā uzsver "Zuzeum" izveidotāji, mākslas centra darbinieki runā latviešu, krievu, angļu, vācu, franču, portugāļu, hindi, pandžabu, holandiešu un dāņu valodā.

"Zuzeum" izstādēs bērniem un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam ieeja būs bez maksas.

"Zuzeum" koncepcijas autori: Dina un Jānis Zuzāni, "Zuzeum" dibinātāji; Agnese Kleina, "Zuzeum" direktore un koncepcijas dizainere; Ieva Zībārte, "Zuzeum" izstāžu vadītāja, atklāšanas izstādes kuratore; Evelīna Ozola, atklāšanas izstādes dizainere; Mihails Ovčarenko, starptautiskās mākslas konsultants; "Annvil", "Zuzeum" publiskās telpas un interjera dizaineri; "Overpriced", "Zuzeum" vizuālās identitātes un mājaslapas dizaineri; Madara Krieviņa, grafikas dizainere un "Zuzeum" logotipa autore.

Bijušajā 'Sapņu fabrikā' durvis vērs mecenātu Zuzānu izveidotais mākslas centrs 'Zuzeum'
Foto: Norbert Tukaj

Zuzānu kolekcija, lielākā privātā Latvijas mākslas kolekcija pasaulē


Ar vairāk nekā divdesmit tūkstošiem dažādu žanru mākslas darbu Zuzānu kolekcija ir skaitliski lielākā privātā Latvijas mākslas kolekcija pasaulē. Tās kodolu veido 19. gadsimta beigu māksla un 20. gadsimta pirmās puses klasiskais modernisms, 1950.–1980. gadu māksla padomju varas periodā, kā arī mūsdienu Latvijas mākslinieku darbi. Kolekcijā ir pārstāvēti gan zināmi mākslinieki, gan mākslas autsaideri un disidenti.

Arvien augoša ir Zuzānu kolekcijas starptautiskās mākslas daļa, kuras pamatā ir spilgta Krievijas nonkonformisma mākslas izlase un starptautiskā mūsdienu glezniecība, skulptūra un dekoratīvā māksla. Jaunais virziens kolekcijas attīstībā nodrošinās Latvijas mākslai starptautisku kontekstu un platformu aktīvam dialogam ar starptautisko mākslas kopienu.

Dina un Jānis Zuzāni atbalsta mākslu jau divdesmit gadu, finansējot Latvijas mākslas reprezentāciju ārvalstīs, nacionālo pārstāvniecību Venēcijas biennālē, mākslas un mūzikas festivālus, izstādes un mākslas izdevējdarbību. Jānis Zuzāns ir "Tate" Krievijas un Austrumeiropas mākslas iepirkumu komisijas (Russia and Eastern Europe Acquisitions Committee) loceklis.

Lai Latvijas mākslu un Zuzānu kolekcijas darbus popularizētu Latvijā, Baltijas jūras reģiona valstīs un pasaulē, "Zuzeum" sadarbojas ar citām mākslas institūcijām. Zuzānu kolekcijas darbi ir izstādīti muzejos un galerijās Rīgā, Tallinā, Maskavā, Londonā, Ņujorkā, Čikāgā, Maiami un citur.

Tags

Zuzeum
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form