Foto: atklāta izstāde '...lai gadījums kļūtu par notikumu...'
Foto: F64

No 20. septembra Rīgas Mākslas telpā skatāma izstāde, kas iepazīstina ar kolekciju topošajam Laikmetīgās mākslas muzejam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā vēsta izstādes rīkotāji, kolekcijā šobrīd ietilpst 31 mākslinieka 204 darbi, izstādē "...lai gadījums kļūtu par notikumu..." ir pārstāvēti visi kolekcijas mākslinieki. Izstāde Rīgas Mākslas telpā būs pirmā iespēja plašākai publikai iepazīties ar kolekciju.

Izstādi veido četras tematiskas daļas – cilvēks, ainava, sociums, sajūtas – universālas kategorijas. Sadaļa "Cilvēks" iepazīstina ar darbiem, kas fokusējas uz indivīdu, izceļot to kā personību, laikmeta liecinieku, antropoloģiskas intereses objektu. Mākslas darbi, kas grupēti sadaļā "Ainava", tiecas fiksēt vidi un faktūru, kas veido mūsu dzīves telpas specifiku, aptverot gan lauku, gan pilsētas, gan informācijas plūsmas un mediju radītās ainavas.

"Sociums" iezīmē teritoriju, kurā norisinās procesi, kas saistīti ar sabiedrību, tās kolektīvo atmiņu, vēstures pārvērtēšanu, varas spēlēm, ideoloģiju sadursmēm, provokācijām un komentāriem. "Sajūtas" apkopo darbus, kuros mākslinieki mēģinājuši fiksēt domu, sajūtu, skaņu, teksta vibrācijas un nospiedumus, kas meklējami ārpus ikdienas valodas un bieži vien kļūst tulkojami ar abstraktu tēlu, krāsu vai noskaņu palīdzību.

Izstādei tapuši arī stāsti, kas atklāj kādu papildu informāciju par mākslas darbu - darba tapšanas aizkulises, autora ierosmi vai darba interpretāciju. Tā uzzinām, ka Andra Eglīša glezna "Pietura" slēpj stāstu par virpuļviesuli Taurenes pagastā, savukārt Miervalda Poļa "Suņa portreta" prototips ir bijis pie Āgenskalna tirgus klejojošs sunītis, savukārt kāda no Andreja Granta fotogrāfijām iedvesmojusi kritiķi Vilni Vēju atsaukt atmiņā Vecrīgu 1990. gados, kad tai vēl piemita nabadzības romantika.

Izstādes kuratore – Solvita Krese, izstādē pārstāvētie mākslinieki: Ēriks Apaļais, Jiri Arraks, Jānis Avotiņš, Arnis Balčus, Aigars Bikše, Juris Boiko, Māra Brašmane, Evelīna Deičmane, Andris Eglītis, Gints Gabrāns, Barbara Gaile, Andris Grants, Dmitrijs Gutovs, Kristaps Ģelzis, Ieva Iltnere, Kaido Ole, Oļegs Kuļiks, Maija Kurševa, Leonards Laganovskis, Imants Lancmanis, Paulis Liepa, Katrīna Neiburga, Vīgants Paukšte, Miervaldis Polis, Inta Ruka, Krišs Salmanis, Alnis Stakle, Antans Sutkus, Andress Tolts, Aija Zariņa, Zilie deguni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstādi "...lai gadījums kļūtu par notikumu..." papildinās notikumu programma: mūsdienu tehnoloģijās balstīta izglītojoša spēle, kas 9.-12. klases skolēniem ļaus laikmetīgās mākslas darbus saistīt ar fizikas, ķīmijas, vēstures, matemātikas un citām zināšanām; izrāde, izstādes tēmas un darbus tulkos teātra valodā.

Izstāde būs apskatāma līdz 27. oktobrim.

Saskaņā ar 2005. gadā noslēgto vienošanās ar Kultūras ministriju, "ABLV Bank" apņēmās laikmetīgās mākslas kolekcijas veidošanā desmit gadu laikā ieguldīt vienu miljonu latu, līdz ar Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja uzcelšanu "ABLV Bank" veidotā kolekcija kļūs par nozīmīgu muzeja krājuma daļu.

Kolekciju jau kopš 2005. gada palīdz veidot starptautiska profesionāļu žūrija - Leonīds Bažanovs (Krievija), Sirje Helme (Igaunija), Māreta Jaukuri (Somija), Raminta Jurenaite (Lietuva), Norberts Vēbers (Vācija), Ieva Astahovska, Ernests Bernis, Helēna Demakova, Leonards Laganovskis, Raitis Šmits un Māra Lāce.

Tags

ABLV Bank Andris Eglītis Helēna Demakova Imants Lancmanis Kristaps Ģelzis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form