Izdota mākslinieces Ievas Jurjānes grāmata 'Daba klusē'
Foto: Kristīne Madjare

Izdevniecība "Neputns" laidusi klajā mākslinieces Ievas Jurjānes grāmatu "Daba klusē", kurā iekļauti akvareļgleznojumi no sērijas ar tādu pašu nosaukumu.

Gleznojumu sērijas darbi tapuši 2015. un 2016. gadā, grāmatā "Daba klusē" iekļauti 23 no tiem. Gleznojumus grāmatā papildina fotogrāfijas no darba procesa, kā arī Ievas Jurjānes un mākslas zinātnieces Elīnas Sproģes tekstuālās piezīmes.

Grāmata nāk klajā reizē ar Ievas Jurjānes personālizstādi galerijā "Alma".

"Telpiski piedzīvot darbus galerijā ir viens, šķirstot grāmatu – kas cits. Galvenais ir tas, kas notiek cilvēka galvā, asociācijās," tā māksliniece par abiem notikumiem.

"Cilvēka esamības trauslums, eksistenciāli jautājumi un izmisuma līmenis intuitīvi tiecas būt kompensēts ar dabas saskarsmi. Nemierā dzenoši jautājumi grib rast atbildes. Daba iepretī klusē. Klusums, kas reizēm atraida, bet reizēm pieņem, ieaicina. Cilvēka ilgas liek meklēt cita mēroga atskaites punktus. Reāli cilvēki ievieto savu mazo "Es" vidē, kas provocē minēt lielākas vai mazākas sakarības. Ceļojums uz kalniem, tuksnesi, zemūdeni ir iespēja atdzimt ar jaunām maņām. "Klusā daba" vienmēr ir speciāli organizēts uzstādījums. Cilvēka samazināšana attiecībā pret Dabas elementiem rada grotesku pārspīlējumu. Ilgstoši skatoties redzamajā, dzimst paradoksāli ietilpīgas asociācijas. Iespēja vadīt kompozīcijas inscenējuma procesu ir kārdinoša – kā iedoma pārvaldīt savu cilvēka dabu un dzīvi. Spēlējoties ar trauslajām porcelāna figūrām, var ieraudzīt ainas dzīvības un nāves teātrī. Skatoties redzamajā, pārdomāt eksistences ietilpību un ierobežotību. Figūras ir cilvēki savā kailajā būtībā, attīrīti no visa liekā. Rotaļīgi kā mīti, tie sastopas ar Dabas mitoloģiju. Satikties ir vilinoši, skaisti un baisi. Un ironiski. Daba klusē, varbūt uz mirkli sastingusi, pirms aprīt šīs cilvēciskās būtnes, bet varbūt, lai ļautu tām saplūst ar eksistences "pamatelementiem" savstarpējā harmonijā un mīlestībā. Dabas klusēšana provocē cilvēka dzirdēšanu. Dabas klusēšana sevī ietver visu," raksta Ieva Jurjāne.

Grāmatu var iegādāties "Neputna" galerijā Tērbatas ielā 49/51 un interneta veikalā www.neputns.lv.

Source

Apgāds "Neputns"

Tags

Ieva Jurjāne Jaunākās grāmatas
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form