KUMU Mākslas muzejā Tallinā aplūkojama privātkolekcionāru Vītolu izstāde
Foto: Adrians Pači. Viņš. 2019. Publicitātes attēls

KUMU Mākslas muzejā Tallinā 17. novembrī tika atklāta latviešu privātkolekcionāru Irinas un Māra Vītolu krājuma "Vitols Contemporary" izstāde "Atmiņu arheologi". Vītolu īpašumā esošie darbi tiek uzskatīta par vienu no interesantākajiem mākslas kolekcijām Baltijā un Tallinā atklātajā izstādē iekļauti gan Latvijas, gan arī citu valstu mākslinieku darbi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mākslinieki, kuru darbi iekļauti izstādē, kā arī paši kolekcionāri Irina un Māris Vītoli tiek uzskatīti par "atmiņu arheologiem", kas ar lielu rūpību atsedz personīgo un kolektīvo atmiņu slāņus, atklājot ar tagadni savijušos pagātni.

"Izstādē iekļautie autori ir smēlušies iedvesmu no personīgās atmiņas, ģimenes arhīviem, vietējās dzīves un kultūras, vides, sociālās dinamikas un (mākslas) vēstures," saka izstādes kuratore Eda Tūlberga. "Šīs poētiskās izpausmes atklāj attiecības ar dažādiem pagātnes slāņiem, norādot, ka atmiņa nekad nav neitrāla. Starppaaudžu un starpreģionu dialogi rosina mūs uztvert atmiņas daudzveidīgo funkcionēšanu, tās sociālo ietekmi, kā arī nosacītās un sarežģītās saiknes starp laiku un vēstījumu."

Kā norāda KUMU pārstāve, izstāde "Atmiņu arheologi" ir pirmā iespēja Baltijas valstu mākslas interesentiem iepazīties ar laikmetīgās mākslas kolekciju "Vitols Contemporary". Kolekcijas veidotāji ir Irina un Māris Vītoli kolekcionē laikmetīgo mākslu kopš gadu tūkstošu mijas un pēdējos gados viņu kolekcijai tiek pievērsta arvien lielāka starptautiskās auditorijas uzmanība. Kolekciju veido aptuveni 1000 mākslas darbu, kurus radījuši vairāk nekā 150 mākslinieki no 20 dažādām valstīm. "Vitols Contemporary" no citām reģiona privātkolekcijām izceļas ar skaidri definētu fokusu – tas ir lielākais privātais mākslas krājums, kurš pilnībā veltīts Austrumeiropas un Centrāleiropas laikmetīgajai mākslai.

Kā atzīst paši kolekcionāri, iedvesma kolekcijas veidošanai gūta pētot sociālās un politiskās pārmaiņas un kultūras daudzveidību šajā reģionā. Kolekcijā iekļauti dažādu vizuālās mākslas mediju darbi un tā aptver laika periodu sākot no Berlīnes mūra krišanas 1989. gadā līdz mūsdienām.

Izstādē "Atmiņu arheologi" eksponēti mākslas darbi no Latvijas, Rumānijas, Polijas, Krievijas, Čehijas, Lietuvas, Igaunijas, Gruzijas, Slovākijas, Albānijas un Ukrainas. Izstādi papildina audiogids igauņu un angļu valodā un grāmata angļu valodā, kurā iekļauta arī intervija ar kolekcionāriem, Mārjas Kangro (Maarja Kangro) īsstāsts un Tanela Randera (Tanel Rander) eseja.

No Latvijas māksliniekiem izstādē pārstāvēti Jānis Avotiņš, Kristaps Ģelzis, Rasa Jansone, Jānis Kalmīte, Leonards Laganovskis, Inga Meldere un Krišs Salmanis.

Izstāde Igaunijas galvaspilsētā būs aplūkojama līdz 2023. gada 9. aprīlim.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.