Mākslinieks Aigars Bikše piedalās vērienīgā tēlniecības izstādē Ķīnā
Foto: Publicitātes foto

No svētdienas, 20. novembra, Siaņas (Xi'an) pilsētā Ķīnā apskatāma starptautiska izstāde "Eiropas armija un imperatora Ciņa karavīri", kurā līdzās visu Eiropas Savienības valstu un Ķīnas Tautas Republikas māksliniekiem piedalās arī pārstāvis no Latvijas – mākslinieks un Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors Aigars Bikše, portālu "Delfi" informē mākslinieka pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstāde, kas patlaban ir apskatāma "Shaanxi" mākslas muzejā Siaņā, ceļos tālāk un būs apskatāma kopā astoņos muzejos Ķīnā un astoņās izstāžu zālēs Eiropā, noslēdzoties Gruzijā 2013. gadā.

Neskatoties uz kareivīgo nosaukumu, izstādes mērķis ir ar mākslas starpniecību vēstīt par mieru un sniegt kopības sajūtu cilvēcei. Tieši tādēļ ir simbolisks ceļojošās izstādes pirmais pieturas punkts – viena no Ķīnas senajām galvaspilsētām Siaņa, kurai līdzās atrodas Ķīnas imperatora Ciņa Šihuandi kapenes un pasaulslavenā terakotas armija. Iedvesmojoties no senās terakotas armijas, mākslinieki bija aicināti radīt jaunus karavīru tēlus, kas, vienkopus eksponēti, veidotu iedomātu Eiropas armiju – mieru, nevis agresiju nesošu. Tādu, kas ciena dažādību un veicina sapratni starp tautām.

Mākslinieks Aigars Bikše īpaši izstādei izgatavojis skulptūru "Anna Vārna nes plakātu ar uzrakstu "Miru Mir" 1982. gada maija demonstrācijā, kad viņas galvu aizskar garām lidojošā svētku balona saitīte."

Jaunradītais darbs ir vairāk nekā divus metrus augsta koka skulptūra no mākslinieka darbu cikla "Nezināmo autoru darbu kolekcija". Kā stāsta Aigars Bikše, mākslas darbs ir refleksija par centieniem radīt rituālas darbības, kas veido sabiedrības saliedētības ideju. Autors piedāvā savu personisko pieredzi par kolektīviem rituāliem un vienlaikus apzina savas bērnības atmiņas, kas saistās ar kolektīvo rituālu praksi. Eksponējot darbu izstādes ietvaros Ķīnā, Aigara Bikšes skulptūra kļūst par jauna kolektīva rituāla – draudzības starp Eiropas Savienības valstīm un Ķīnas Tautas Republiku – sastāvdaļu.

Aigars Bikše (1969) 1995. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmiju, kur šobrīd ir asociētais profesors un Vizuāli plastiskās mākslas nodaļas vadītājs. Izstādēs, starptautiskos projektos un meistardarbnīcās piedalās kopš 1990. gada. Veidojis scenogrāfiju izrādēm Jaunajā Rīgas teātrī, Latvijas Dailes teātrī, Latvijas Nacionālajā teātrī, kā arī Latvijas Nacionālajā operā. Bijis scenogrāfs jauniešu koru koncertam 23. Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos (2003). Kopā ar Kristapu Gulbi bijis kurators Starptautiskajā Rīgas tēlniecības kvadriennālē "Eiropas telpa". Vairākkārt saņēmis apbalvojumus, kuru vidū 1. vieta konkursa "Rīga 800" mūsdienu mākslas sadaļā (1997), 1. vieta konkursā "Latvijas paviljons EXPO 1998" Lisabonā (1998), 1. vieta konkursā "Latvijas paviljons EXPO 2000" Hanoverē (1999), 1. vieta konkursā "Rīgas tēlniecības kvadriennāle 2000" (2000) un citas balvas.

Jau ziņots, ka Aigars Bikše kopā ar Lieni Mackus un Māri Bērziņu saņēmuši arī nomināciju nākamajai "Purvīša" balvai, par objektu pilsētvidē "Piemineklis gudrajai pensionārei" vai "Pamatelements" LMC organizētā festivāla "Survival Kit 3" ietvaros un instalāciju "Kabulas lauva" (izstāde "Starptelpa" Cēsu mākslas festivāla ietvaros.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form