Raiņa un Aspazijas vasarnīcā būs laikmetīgās mākslas izstāde 'Viscerālās pārejas'
Foto: Rasa Jansone. Fragments no kolāžu cikla “Pusdienu kārbiņa Marijai”. 2022.

Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā 11. maijā tiks atklāta laikmetīgās mākslas izstāde "Viscerālās pārejas".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā vēsta muzeja pārstāvji, izstāde tiecas fiksēt afektus un ķermeniskas pieredzes, kuras uzlūko nevis kā individuālu un subjektīvu parādību, bet kā noteiktu sociālu simptomu un sabiedrības spoguli.
Izstādē kuratores Janas Kukaines vadībā eksponēti Lienes Mackus, Rasas Jansones, Mētras Saberovas un Katrīnas Gailes mākslas darbi.

"Pāreja no sociālā un publiskā uz privāto un intīmo var būt viscerāla – politiskas, ekonomiskas un kultūras norises mēs sajūtam "uz savas ādas" ne tikai pārnestā, bet tiešā nozīmē. Tas ir atvieglojums, ko sniedz svaiga gaisa malks pēc sejas maskas noņemšanas, paātrināta sirdsdarbība pirms publiskas uzstāšanās, labsajūta, ko rada glāsts vai siltums, un nelabuma sajūta, ko izraisa ziņas par nežēlību un vardarbību," raksta izstādes veidotāji.

Izstāde skatītājiem piedāvā četras viscerālās pārejas, kuras sasaucas ar aktuāliem pētījumiem mūsdienu feministiskajās teorijās. Lienes Mackus skulptūru grupa pēta pāreju starp humāno un posthumāno, dzīvo un nedzīvo. Rasas Jansones kolāžas izjautā robežu starp sakrālo un ikdienišķo, ideālo un piezemēto. Mētras Saberovas instalācija izceļ identitātes nenoteiktību un performatīvo raksturu, savukārt Katrīnas Gailes gleznu cikls pievēršas pārejai starp jaunību un vecumu, starp veselo saprātu un sajukšanu prātā.

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā šī būs otrā Janas Kukaines veidotā feministiskās laikmetīgās mākslas izstāde. 2020. gada vasarā muzejā norisinājās izstāde "Sieviete bez īpašībām", kurā mākslinieces Sandra Krastiņa, Elīna Brasliņa, Krista Dintere, Liene Mackus un Krista Dzudzilo šķetināja jautājumus par sieviešu kolektīvo identitāti, dažādību un iemiesoto pieredzi, papildinot un bagātinot cita citu caur savu unikālo skatījumu. Sieviešu tiesības, solidaritāte un pieredze bija vitāli svarīgas tēmas Aspazijai. Tām uzmanību pievērš arī muzejs, veidojot ilgtspējīgu sarunu platformu par iekļaujošu un demokrātisku sabiedrību.

Izstādes kuratore: Jana Kukaine. Scenogrāfija: Gundega Evelone, Andris Landaus. Grafiskais dizains: Elīna Brasliņa.

Izstāde būs skatāma no 11. maija līdz 25. jūnijam. Raiņa un Aspazijas vasarnīca atrodas Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7.

Tags

Rasa Jansone Raiņa un Aspazijas muzejs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form