Rīgā būs skatāma slavenā Prado muzeja izstāde 'Prado 12 raksturi'
Foto: Franss Purbuss Jaunākais, Francijas Izabella, Spānijas karaliene. Ap 1615. Fragments. PRADO muzeja fotoarhīvs (José Baztán y Alberto Otero)

No šā gada 25. marta līdz 16. jūlijam Mākslas muzejā "Rīgas Birža" pirmo reizi Baltijas reģionā būs skatāma izstāde "Prado 12 raksturi" – pasaules slavenu mākslinieku divpadsmit meistardarbi no Spānijas lielākā muzeja.

Rīdziniekiem un Rīgas viesiem būs iespēja skatīt Paolo Veronēzes (1528-1588), Antonisa van Deika (1599–1641), Pītera Paula Rubensa (1577-1640), Bartolomē Estevana Muriljo (1617-1682), Fransisko de Gojas (1746–1828) un citu autoru veidotos sieviešu portretus.

"Prado 12 raksturi" ir jaunākais un arī apjomīgākais Borisa un Ināras Teterevu fonda un Mākslas muzeja "Rīgas birža" (LNMM) kopprojekts, kas turpina sadarbību "Rīgas Gondolas" (2012) veidošanā, franču kultūrai veltītajā izstādē "Provansas valdzinājums" (2015) un dažādo formu Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas "Tête-à-ête" pasākumos. Izstādes patronese ir eksprezidente un Madrides kluba prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, izstādes koncepcijas autore – Mākslas muzeja "Rīgas birža" vadītāja Daiga Upeniece.

"16. – 19. gadsimta meistardarbu izstāde "Prado 12 raksturi" koncentrēti atsedz kolekcijas vēsturi un raksturu, kurā nenoliedzami dominē krāsās un formās izteiksmīgā spāņu māksla, ko bagātina franču, itāļu un flāmu kultūras telpas klātbūtne. Vienlaicīgi šie divpadsmit tēli atklājas ļoti sievišķīgā formā, jo izstādi veido 12 sieviešu portreti vai žanra gleznas ar reliģisku un alegorisku raksturu, kas parāda šīs tēmas plašo traktējuma iespēju, portretējamo personu sociālo stāvokli vai sievieti kā simbolu varai, elegancei, skaistumam, mātišķumam, dievbijībai vai vieglprātībai. Šie pretmeti vai līdzības izvijas cauri gadsimtiem, kas katrs nāk ar citu skaistuma ideālu, modi un izpratni par dzīves baudīšanas attiecībām pret tikumību," stāsta Daiga Upeniece.

Paralēli izstādē "Prado 12 raksturi" būs iespēja ieraudzīt kolekcijā esošo mākslas stilu daudzveidību, sākot no augstās renesanses, kas krāšņi demonstrē spāņu un flāmu baroka laiku, rokoko, aizvirzoties līdz pat 19. gadsimta reālisma paraugiem.

Spānijas lielākais muzejs Prado, kurš 2019. gadā svinēs jau savu 200. jubileju, ir viena no Eiropas bagātākajām un slavenākajām mākslas krātuvēm, kas radusies uz karaļnama kolekciju bāzes. Sākotnēji pēc karaļa Fernando VII iniciatīvas Prado tika veidots kā nacionālās mākslas muzejs, bet laika gaitā spāņu mākslas kolekcijas tika papildinātas ar dažādiem izciliem citu Rietumeiropas skolu darbiem.

Prado kolekcijas izstāde ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu īpašais dāvinājums Latvijas simtgadei, un tā ideju izlolojis Boriss Teterevs.

Tags

Boriss Teterevs Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Latvijas simtgade Mākslas muzejs Rīgas birža

Comment Form