Atkārtoti izdota Kārļa Ķezbera pasaka 'Brencītis'
Foto: Publicitātes foto

Īsi pirms Ziemassvētkiem, 19. decembrī pulksten 18.00, Durbes pilī, M.Parka ielā 7, Tukumā, svinīgi atvērs Kārļa Ķezbera atkārtoti izdoto pasaku "Brencītis", kas pie lasītājiem Latvijā nonāks 51 gadu pēc pirmizdevuma trimdā, portālu "Delfi" informē izdevēji.

Tukuma novada Vecmokās dzimušais rakstnieks Kārlis Ķezbers (1914–2006), kurš savu mūža nogali pavadīja Čikāgā (ASV), latviešu literatūrai devis bagātu mantojumu – romānus, stāstus, taču viņa pavisam īpašais devums ir dzīvnieku brīnumu pasakas. Viena no tām – par kaķīša Brencīša apbrīnojamajiem ceļojumiem. Pasaku pārizdod apgāds "Mansards", literatūrzinātniece – Inguna Daukste-Silasproģe.

Kārlis Ķezbers rakstniecībai pievērsās galvenokārt, dzīvodams svešumā, visu mūžu domājot par zudušo un zaudēto. Prozas darbos atklājas Latvijas laiks, bēgļu gadi Vācijā un pieredzētais trimdā ASV, katrā no šiem posmiem ievijot personīgo stīgu.

1967. gadā ASV izdotā pasaka "Brencītis" ieguva Kārļa Goppera balvu (1968). Sarunā ar Valentīnu Pelēci 1967. gadā, rakstnieks stāsta: ".. pabeidzu "Brencīti", stāstu par mazu, melnu, ļoti žirgtu kaķēnu, kas agri zaudējis mājas, tāpat kā grāmatas autors, un devies labāku pasauli meklēt, ieskrien visādās ķibelēs."

Laikmetīgajā, dēkainajā, fantastiskajā pasakā mazais lasītājs aicināts doties aizraujošā ceļojumā kopā ar kaķi Brencīti, reizē ar viņu iepazīstot pasauli, gūstot atziņas un apjautu par vērtībām. Kaķēns, klejodams pa pasauli un pat lidodams kosmosa kuģī, piedzīvo dažādus pārsteigumus, satiekas ar dažādiem zvēriem (lapsa Nanija, pūce Ulla, čūska Ložņa, suņi Pakars un Makars un citi), iepazīstas ar citiem kaķiem un dzīvniekiem, sastopas ar cilvēkiem un pilsētas straujo dzīvi. Citi dzīvnieki atklāj 'pasauli' ārpus mājām un ierastās vides, iemācot novērtēt, ko nozīmē dzīvot mājās.

Pasaka par Brencīti saista ar notikumiem bagātu fabulu, reālā dzīve kļūst pasakaina, savukārt pasaka iegūst realitātes nokrāsu, rakstniekam ievijot arī kādus satīriskus pavedienus. "Katram dzīvē ir sava vieta – kaķiem, suņiem un cilvēkiem. Viss, par ko jācīnās, ir, lai viens otram nedarām pāri", Brencīti pamāca cits kaķis Krišs. Pasakā jaušama tuvība gan tautas pasakām, gan citu autoru literārajām pasakām, apliecinot, ka dzīvnieku un cilvēku pasaulē ir daudz līdzību.

Grāmatas atvēršanas pasākumā muzikālu priekšnesumu sniegs Tukuma Mūzikas skolas kokļu ansamblis Daces Bleikšas vadībā, saksofonists Gustavs Jākobsons, tenors Jānis Kurševs, pianiste Santa Jākobsone. Ieeja pasākuma bez maksas.

Source

DELFI Kultūra
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form