Baiba Baltruka: Ieskats ukraiņu literatūrā
Foto: EPA/LETA

Ukrainā ir ap 44 miljoni iedzīvotāju, no kuriem šobrīd 77 % ir ukraiņi un 17 % – krievi. Vēsturiski priekšstati par ukraiņu kultūru ir nesaraujami saistīti ar Krieviju, piemēram, nesen "The Guardian" publikācijā pie ukraiņu literatūras ieteikumiem bija minēti Nikolajs Gogolis, Mihails Bulgakovs un Anna Ahmatova – Ukrainas teritorijā dzimuši autori, kas primāri reprezentē krievu literatūras mantojumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai arī pasaules mērogā nošķīrums var likties sīkumains, latviešiem un citām bijušajām PSRS "brāļu" tautām ir labi pazīstami centieni pārstāvēt savu nāciju, valsti un kultūru kā neatkarīgu un pašpietiekamu. Gan baltiem, gan tautām no Kaukāza reģiona pasaules acīs mērķtiecīgi jānošķir priekšstati par sevi no krievu kultūras, tādēļ nav grūti iedomāties, ka vēl grūtāk tas nākas slāvu tautām.

Ja Latvija šobrīd būtu Ukrainas situācijā, mums būtu svarīgi, lai pasaule zinātu, ka esam nācija ar savu nacionālu kultūru. Tāpat šis nošķīrums šobrīd ir svarīgs ukraiņiem.

Tas ir vienkāršākais, ko mēs šobrīd varam darīt, lai atbalstītu viņu brīvības centienus – interesēties par Ukrainas vēsturi un kulturālo specifiku.

Iedziļinoties ukraiņu literatūras vēsturē, atklājas tendences, kas laika gaitā ir bijušas raksturīgas daudzām Eiropas kultūrām – 18. gadsimta nacionālās identitātes iedīgļi, 19. gs. nacionālā atmoda un romantisms, 20. gs. modernisms, karu tematika, 21. gs. postmodernisms, kultūras pašapziņas atgriešanās pēc PSRS sabrukuma un cenzūras atcelšanas.

Minēšu dažus interesantākos autorus, kuru literārā darbība pieder pie šodienas Ukrainas kultūras pamatvērtībām:

Tags

Imants Auziņš Knuts Skujenieks Krievija Mirdza Ķempe Orbīta (tekstgrupa) Rainis Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form