Iznācis latvietes stāsts par laumām un akmens laikmetu 'Bulta, Zvaigzne un Laī'
Foto: Publicitātes attēli

Iznākusi rakstnieces Ievas Melgalves (1981) otrā fantāzijas žanra grāmata "Bulta, Zvaigzne un Laī", kas ieguva galveno balvu šī gada sākumā notikušajā bērnu un jauniešu oriģinālliteratūras konkursā "Zvaigznes grāmata", informē apgāds "Zvaigzne ABC".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šī ir unikāla grāmata, kuru ar vienlīdz lielu interesi lasīs jebkurā vecumā, sākot no deviņiem un beidzot ar deviņdesmit gadiem, norāda izdevēji.

Stāsta darbība notiek pirmsvēsturiskā laikā, kas ļoti atgādina alu laikmetu, taču ar vienu izņēmumu – šajā pasaulē dzīvo pārdabiskās būtnes laumas, ar kurām dažādo cilšu iedzīvotāji gan nevēlas būt tuvāk pazīstami, taču ar to esamību ir spiesti rēķināties.

Grāmatas varoņi ir trīs bērni, kuriem tuvojas pusaudžu vecums un iesvētīšana pieaugušā kārtā, kas notiek, katram piešķirot viņa "īsto" vārdu. Zēna Kastora sapnis ir dabūt "labu, stipru" vārdu un kļūt par vienu no cilts medniekiem. Savukārt viņa draudzene Pelle ir savādniece, vientuļniece, kuru pat cilts pieaugušie uzlūko ar aizdomām, jo Pelle saprotas ar laumām un nebaidās no tām.

Kad Pelles saistība ar laumām kļūst nepārprotama, viņa kā nepiederīga tiek izraidīta no cilts. Kastors atsakās pamest draudzeni vienu un apsolās viņu pavadīt bīstamajā ceļā līdz laumu upei un pāri tai. Negaidot abiem pievienojas arī cilts burves meita Nīna. Un sākas trīs bērnu ceļojums uz laumu zemēm, kurās valda burvju pasaules likumi: ceļojums, kurā atklājas ne vien laumu, bet arī cilvēku glabātie noslēpumi.

Sižets daļai lasītāju radīs asociācijas ar Astrīdas Lindgrēnes populāro bērnu grāmatu "Ronja, laupītāja meita". Vienlaikus zinošāks lasītājs spēs saskatīt arī grāmatas zemteksta līmeni – stāstu par bērna pieaugšanu, nobriešanu un pasaules izzināšanu, kurā varbūt – tikai varbūt – nav nekā pārdabiska.

"Bērnībā pasaule ir saprotama, bet, iekļūstot pieaugušo kārtā, tu piepeši vairs nesaproties ar to. Kaut kas ir mainījies. Šis ir stāsts par pieaugšanu – par to brīdi, pēc kura nekas vairs nav tā, kā agrāk. Ar milzu aizrautību iejutos pasaulē, kur realitāte savijas ar fantāziju.

Nevarēju no stāsta atrauties, kamēr nebiju izlasījusi no viena vāka līdz otram, un arī tad vēl labu brīdi staigāju apkārt ar laumu duļķaini dzeltenīgās, pēc mitras zemes smaržojošās pasaules pēcgaršu. Lieliska lasāmviela gan tiem, kas vēl aug, gan tiem, kas jau aizmirsuši laumu valodu," par grāmatu saka rakstniece Luīze Pastore.

Tags

Ieva Melgalve
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form