'Liels un mazs' izdod divas jaunas bilžu grāmatas bērniem
Foto: Anete Melece

Bērnu grāmatu izdevniecība "Liels un mazs" laidusi klajā divas jaunas grāmatas bērniem – Līvas Ozolas "Eju meklēt!" un Anetes Meleces "Kiosks".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līvas Ozolas (1991) bilžu grāmatu "Eju meklēt!", kas adresēta pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Grāmata, kuras idejas, teksta un ilustrāciju autore ir Līva Ozola, ir jaunās mākslinieces diplomdarbs Latvijas Mākslas akadēmijā.

"Eju meklēt!" ir krāšņi ilustrēts stāsts par bērna iztēles pasauli, spēlējot paslēpes – vienu no bērnu iemīļotākajām spēlēm visā pasaulē jau daudzus gadsimtus. Mazā meitenīte Vilma vakarā pirms gulētiešanas pierunā tēti vēl uzspēlēt paslēpes. Lasītājs katrā grāmatas atvērumā var pavērt dažādas durvis un kopā ar Vilmu ielūkoties, kas aiz tām slēpjas. Grāmatā izmantots papīra atloku (t.s. lift-the-flap) princips – paņēmiens rosina iztēli, ļaujot fantazēt, kas atklāsies, kad atloks tiks atvērts, un pārsteigt brīdī, kad tas atveras. Stāstu papildina arī īsi skaitāmpanti, kas noder, uzsākot spēlēt paslēpes (to autore ir grāmatas redaktore, dzejniece Inese Zandere).

Kā raksta izdevēji, bērni un vecāki, kopīgi pētot un komentējot ilustrācijas, ieraugot dažādus tēlus un nosaucot tos vārdā, var veidot sarunu starp lielo un mazo lasītāju, ļaujot bērniem pašiem radīt jaunas iedomu tēlu interpretācijas un stāstus, ko šie tēli varētu piedzīvot. Grāmatas samērā lielais izmērs ļaus pilnībā iejusties galvenās varones Vilmas iztēles pasaulē, kurā atrodams daudz lietu, kas nākušas no dzīvokļa ikdienas realitātes, bet pārtapušas aizraujošos fantāzijas tēlos – virtuvē ir kūku kalni, viesistabā puķpodu džungļi, roboti stumj rotaļu automašīnas caur sastrēgumiem, rūķi brauc laivā un mušas kungs iekārtojas atpūtas krēslā.

Līva Ozola ir jaunā māksliniece, kas studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedrā beidza ar izcilību un strauji ienākusi Latvijas vizuālās mākslas un ilustrācijas pasaulē: 2018. gada laikā tapušas ilustrācijas trim dažādām grāmatām, ko izdevuši apgādi "Zvaigzne ABC", Jāņa Rozes apgāds un "Liels un mazs".

Arī ilustratores un animācijas filmu autores Anetes Meleces (1983) bilžu grāmatu "Kiosks" adresēta gan pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem, gan viņu ģimenēm. Ar grāmatu "Kiosks" Anete Melece, kas līdz šim latviešu bērnu literatūrā pazīstama kā lieliska ilustratore, debitē arī kā grāmatas teksta autore.

Savu ideju – stāstu par kāda Rīgas kioska pārdevēju Olgu, kas ir tik resna, ka iesprūdusi kioskā un netiek no tā ārā, Anete Melece vispirms īstenoja, 2013. gadā izveidojot septiņu minūšu garo animācijas īsfilmu "Kiosks", kas guva starptautisku atzinību dažādos festivālos. Filmas un bilžu grāmatas varone Olga dienas vada, apkalpojot un uzklausot pircējus, šķirstot žurnālus un ilgojoties ceļot. Viņas sapnis ir nonākt siltajās zemēs un pie jūras baudīt skatu uz saulrietu. Kādu dienu nejaušu notikumu ķēde izvēršas tā, ka Olga ar visu kiosku iekrīt pilsētas kanālā, kas viņu aizpeldina tālu pasaulē — līdz pat kārotajai pludmalei ar palmām un sauli. Sižets, kas mudina domāt par cilvēka "iesprūšanu" savā dzīvē un nespēju īstenot sapņus, ir vienlaikus komisks un skumjš. Arī Olgas raksturā labi sajūtams tas, ka viņa nav tikai smieklīga resnule un neuzņēmīga sapņotāja, kas ar žurnālu bildēm aizvieto realitāti, bet arī savas apkārtnes mazais centrs, svarīga un vajadzīga citiem cilvēkiem.

Filmā un grāmatas ilustrācijās izmantotajam kioskam ir reāls prototips Rīgas pilsētvidē — tukšais preses kiosks Aspazijas bulvāra un Kr.Barona ielas stūrī, kas 2018. gada vasarā tika izmantots kā Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA) info kiosks.

Anete Melece ir starptautiskus panākumus guvusi animācijas filmu autore un māksliniece, kas dzīvo Latvijā un Šveicē. Jau iepriekš viņa sadarbojusies ar izdevniecību "Liels un mazs" un ilustrējusi Mairas Dobeles, Jura Kronberga un Ingas Gailes grāmatas. Autore ieguvusi bakalaura grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā un maģistra grādu animācijā Lucernas Lietišķās zinātnes un mākslas universitātē.

The Kiosk from Anete Melece on Vimeo.

Tags

Jaunākās grāmatas Liels un mazs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form