Aicina uz sarunu darbnīcu par Ņujorkas radošo klimatu pēc Otrā pasaules kara
Foto: AP/Scanpix/LETA

Otrdien, 19. decembrī, pullsten 18.00, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā (LLMC) notiks starptautiskā laikmetīgās mākslas projekta "Pārnēsājamās ainavas" ceturtā saruna "Ņujorka. Radošais klimats pēc Otrā pasaules kara. Kultūru sakari un mākslinieku tīklošanās", portālu "Delfi" informē LLMC pārstāvji.

"Pārnēsājamās ainavas" ir starptautisks laikmetīgās mākslas projekts ar izstādēm Rīgā, Parīzē, Ņujorkā, Zviedrijā un Berlīnē, kurā tiek apzinātas Latvijas trimdas un emigrācijas mākslas izpausmes, sākot no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Paplašinot mākslas norišu kontekstu katrā no izvēlētajiem ģeogrāfiskajiem punktiem, tos ievada sarunu darbnīcas, kurās aicināti piedalīties mākslas pētnieki no Latvijas un ārvalstīm.

Ceturtā sarunu darbnīca būs veltīta Ņujorkai, kas pēc Otrā pasaules kara izveidojās par dominējošo Rietumu pasaules mākslas centru, kurā saplūda daudzas kultūras un nacionalitātes. Sarunā pievērsīsies radošajam klimatam samezglotajā pēckara un Aukstā kara periodā, pārskatot un pārvērtējot mazāk skatītas mākslas norises, kas veidojušās mākslinieku migrācijas ietekmē, attīstoties dažādiem sadarbības modeļiem un stratēģijām. Šāda gan kultūru, gan mākslinieku mijiedarbe 20. gadsimta otrajā pusē veidojusi paralēlas strāvas dominējošam mākslas vēstures naratīvam, kas tiek reprezentēts vadošajos muzejos un perioda mākslas norišu pārskatos, tādēļ rodas jautājumi par to lomu mākslas norišu veidošanā un attīstībā.

Sarunu ievadīs Latvijas Laikmetīgā mākslas centra kuratores Solvita Krese un Andra Silapētere, stāstot par Ņujorkas latviešu mākslinieku un dzejnieku kopu "Elles ķēķis", iezīmējot arī Sigurdu Vīdzirksti un viņa radošo darbību. "James Gallery" Ņujorkā kuratore Katerīna Karla (Katherina Carl) izvērsīs kontekstu un metodoloģiju "James Gallery" programmas veidošanā, apskatot pagājušajā gadsimta kultūras sakarus, migrāciju un mākslinieku tīklošanos. MoMa kuratore Ana Janveski stāstīs par amerikāņu horeogrāfi Annu Halprinu un horvātu mākslinieku Tomislavu Gotovacu un viņu tikšanos 60. gados Dienvidslāvijā. Vairāku ievērojamu pētījumu autore Melisa Reičlefa Bērta (Melissa Rachleff Burtt) prezentēs savu projektu "Inventing Downtown", kas apskata mākslinieku vadītās galerijas Ņujorkā 1952.–1965. gadam, pievēršoties arī Rīgā augušā Borisa Lurija darbībai. Savukārt dzejnieks un pētnieks Kārlis Vērdiņš stāstīs par latviešu trimdas mākslinieku Ronaldu Kaņepu un viņa mākslas praksi.

LLMC projekts "Pārnēsājamas ainavas" ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm, kas notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam un pievēršas Latvijas mākslinieku trimdas un emigrācijas stāstiem, ievietojot tos plašākā 20. gadsimta mākslas norišu, migrācijas un globalizācijas kontekstā. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Kārlis Vērdiņš Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form