ANO eksperti: Krievija cenšas iznīcināt Ukrainas kultūru
Foto: AFP/Scanpix/LETA

ANO eksperti trešdien, 22. februārī, brīdinājuši, ka Krievijas īstenotā Ukrainas kultūras tīšā iznīcināšana, pēc visa spriežot, ir mēģinājums atņemt ukraiņiem viņu identitāti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eksperti mudina Ukrainā izbeigt kultūras, vēstures un reliģiskā ziņā nozīmīgu vietu, institūciju un objektu postīšanu.

Ukrainas tautas vēstures un identitātes nomelnošana tiek izmantota kā attaisnojums karam un naidam, norāda eksperti. "Krievijas Federācijas militārajos uzbrukumos Ukrainā pilnībā vai daļēji iznīcinātas daudzas kultūras, vēstures vai reliģiskā ziņā nozīmīgas vietas, institūcijas un objekti," teikts paziņojumā.

"To vidū ir memoriāli un monumenti, civilās ēkas, muzeji teātri, skulptūras, lūgšanu vietas, kapsētas, bibliotēkas, arhīvi, kā arī skolas, universitātes un slimnīcas."

Ziņojuma autori ir ANO īpašie ziņotāji par kultūras tiesībām, tiesībām uz izglītību un reliģijas brīvību.

Īpašajiem ziņotājiem ir ANO Cilvēktiesību padomes mandāts, bet tie ir brīvprātīgi, neatkarīgi eksperti, kas neizsakās ANO vārdā.

Gada laikā Ukrainā postījumi nodarīti vairāk nekā 240 kultūras objektiem, liecina UNESCO aplēses. Tomēr eksperti norāda, ka šis skaits varētu būt lielāks un pārsniegt 1000. Uzbrukumi blīvi apdzīvotām vietām ir tik vērienīgi, ka tā varētu būt "tīša iznīcināšanas kampaņa".

Notiek "nopietna vēršanās pret Ukrainas kultūras simboliem", valsts literatūra, muzeji un arhīvi "tiek iznīcināti", Krievijas amatpersonas dēmonizē ukraiņu kultūru un identitāti, norāda eksperti.

"Apliecināsim to skaidri - Ukrainas tautai ir tiesības uz savu identitāti. Neviens nedrīkst pārkāpt šis tiesības," uzsver ziņotāji.

Okupētajā Ukrainas daļā "tiek īstenoti centieni, lai izdzēstu vietējo kultūru, vēsturi un valodu", vardarbīgi aizstātu to ar krievu un padomju versijām. Eksperti norāda, ka rakstījuši par to uz Maskavu, bet līdz šim nekādu atbildi nav saņēmuši.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.