Aprit gads kopš akcijas 'Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde'
Foto: Publicitātes foto

Svētdien, 18. janvārī, apritēs gads kopš Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un nodibinājuma "Rīga 2014" organizētās vērienīgās akcijas "Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde", informēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) preses dienests.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pasākums pulcēja vairāk nekā 14 tūkstošus cilvēku no visas Latvijas un ārzemēm, lai plecu pie pleca, veidojot cilvēku ķēdi, nodotu grāmatas no LNB vēsturiskās ēkas K. Barona ielā 14 uz jauno celtni – Gaismas pili.

"Kaut arī kopš "Grāmatu draugu ķēdes" apritējis jau gads, tomēr vietējās un ārzemju sabiedrības interese par šo radošo fenomenu ir jūtama joprojām. Cilvēku atsaucība bija negaidīta, radot apbrīnojamu pasākuma rezonansi arī daudzās citās pasaules valstīs un medijos – kopskaitā ap 400 publikāciju! Vēlamies vēlreiz pateikties visiem akcijas dalībniekiem, tostarp Latvijas bibliotekāriem, medijiem, uzņēmumiem un amatpersonām par atbalstu un dalību tās īstenošanā! Tautas grāmatu plaukts aizvien tiek papildināts, un, ļoti iespējams, drīzumā aicināsim Jūs piedalīties vēl kādā interesantā grāmatu dāvināšanas notikumā," pauž LNB direktors Andris Vilks.

„Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde” bija viens no Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas notikumiem. 2014. gada 18. janvārī piecu stundu laikā, cilvēkiem dziedot un gavilējot, sirsnīgā atmosfērā tika pārnestas aptuveni 2000 grāmatas. Tās izvietotas Tautas grāmatu plauktā, kas Gaismas pils ātrijā slejas piecu stāvu augstumā un ir viens no centrālajiem tās interjera elementiem. Katra no akcijas laikā pārvietotajām grāmatām ir kāda cilvēka dāvinājums LNB – personīgi nozīmīga un īpaša grāmata, kuras titullapā ierakstīts vēstījums vai personisks stāsts, kas saistās ar konkrēto izdevumu. Pirmā grāmata, kas akcijā sāka ceļu uz jaunajām mājām, bija 1825. gadā Sanktpēterburgā latviešu valodā izdotā Bībele, ko bibliotēkai uzdāvinājis grāfs Lambsdorfs. Savukārt pēdējā un visilgāk pa cilvēku rokām ceļojusī akcijas grāmata bija Pētera Upenieka „Balandnieki”.

Šobrīd Tautas grāmatu plauktā atrodas ap 4500 grāmatu vairāk nekā 10 valodās (latviešu, lietuviešu, igauņu, angļu, vācu, krievu, zviedru, franču, čehu, gruzīnu, japāņu, mongoļu). Aizvadītā gada laikā plauktā ievietoti vairāk nekā 600 izdevumu.

Populārākās grāmatas plauktā: Aleksandra Grīna "Dvēseļu putenis" (32 eks.), Andreja Pumpura eposs "Lāčplēsis" (ap 20 eks.), Edvarda Virzas "Straumēni" (ap 20 eks.), Andreja Upīša "Zaļā zeme" (ap 15 eks.), Ēriha Marijas Remarka "Trīs draugi" (vairāk nekā 10 eks.).

Vērtējot dāvinājumu skaitu, iespējams gūt secinājumus par atsevišķu autoru īpašu popularitāti. Tautas grāmatu plauktam uzdāvinātas apmēram 70 Raiņa sarakstītu grāmatu, tostarp vairāki Kopoto rakstu eksemplāri (viens dāvinājums saturēja arī Raiņa bisti). Savukārt I. Ziedonis šobrīd pārstāvēts ar aptuveni 50 grāmatām, no kurām visvairāk dāvināts dzejoļu krājums "Taureņu uzbrukums" (11 eks.).

Grāmatu dāvinātāju sadalījums pa pilsētām: no Rīgas (ap 1000), no Valmieras, Liepājas, Bauskas un Daugavpils (ap 100).

Paredzēts, ka nākotnē Tautas grāmatu plauktā ievietotās grāmatas būs iespējams saņemt arī lasīšanai.

Video, kurā skatāma Grāmatu draugu ķēde visā tās garumā:

Tags

Andris Vilks (LNB) Grāmatu draugu ķēde Latvijas Nacionālā bibliotēka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form