Ar plašu kultūras programmu svinēs Kurmenes Sv Pētera Romas katoļu baznīcas 150. jubileju
Foto: Publicitātes foto

25. jūnijā aizsākās un līdz pat 5. jūlijam Kurmenē, Vecumnieku pagastā ilgs kopš seniem laikiem iecienītas Pēterdienas svinības, kuras šogad caurvij vēsturisks notikums – Kurmenes Svētā Pētera Romas katoļu baznīcas 150. gadu jubileja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē pasākuma rīkotāju pārstāve Inese Libere, nedēļu ilgajās svinībās būs daudzveidīga programma - no cepļa atvēršanas un umurkumura līdz torņu mūzikai, no svētās mises un agapes līdz Arņa Medņa "Roka mesas" pirmatskaņojumam. Mēmeles krastos koncertēs Renārs Kaupers un draugi, grupa "Dagamba", DJ Toms Grēviņš, Uldis Marhilēvičs un draugi, Latvijas Nacionālā teātra aktieri, kā arī daudzi citi. Amfiteātri atklās ar Viļa Daudziņa izrādi "Plūdons un Upes dievs", savukārt dzejnieks Knuts Skujenieks būs gaidīts viesis dzejas dienā.

Kā stāsta Libere, sākotnēji Kurmenē bijusi 1774. gadā barona Volfa celta koka kapliča, kuras vietā jaunais īpašnieks Pēteris Komarovskis 19. gadsimta sākumā uzbūvēja koka baznīcu. 1870. gadā tika uzcelta Svētā Pētera un Pāvila katoļu baznīca, kas joprojām ir saglabājusies un svin savu 150.gadu jubileju.

Katra diena Pēterdienas svinībām Kurmenē ir veltīta kādam tēmai, tādējādi aptverot plašu pasākumu spektru. Pasākumos tiks vākti līdzekļi Kurmenes baznīcas atjaunošanai.

Atgriešanās dzimtajā pusē. 26. jūnijs


Dienas notikumi aizsāksies pulksten 16.00 ar Pēterdienas cepļa atvēršanu. Savukārt pulksten 17.00 Kurmenes baznīcā apmeklētāji varēs baudīt jaunās ērģelnieces Simonas Sunepas solokoncertu. Diena noslēgsies ar ievērojamu notikumu - poļu filmas "Skapis, kas pieder divām valstīm" pirmizrādi un tikšanos ar tās režisori. Filma vēsta par Kurmeni un tās vēsturiskajiem notikumiem.

Tirgus diena. 27. jūnijs


Kurmenē tiks atjaunota sena tradīcija – tirgus placis pie baznīcas un pulcēs Latvijas amatniekus un mājražotājus. Lielo umurkumura atklāšanu vadīs Ira Krauja-Dūduma un rūpēsies par labu noskaņojumu apmeklētājiem. Jebkurš varēs izmēģināt laimi tikt pie sarūpētajiem gardumiem – desām un citiem labumiem umurkumura staba augšā. Vislatvijas Pēteru saietā Tirgus laukumā sirsnīgi tiks sveikti visi izcilā vārda īpašnieki Pēteri. Savukārt Kurmenes baznīcā pēc 36 gadu pārtraukuma tiks atjaunota sena tradīcija – torņu mūzika – no balkona skanēs bazūnes. Koncertēs obojists Indris Egle un Dubultu bazūņu koris. Pulksten 20.00 sāksies grupas "Dagamba" labdarības koncerts Kurmenes baznīcas atjaunošanai.

Kurmenes diena. 28. jūnijs


Svētdiena iesāksies ar melnā māla cepļa atvēršanu, kā arī torņu mūziku un svēto misi. Pulksten 16.00 Kurmenē sāksies svētku koncerts, kurā uzstāsies Renārs Kaupers un draugi – grupas "Putnu balle" solistes Kristiāna Stirāne un Līva Kalniņa, mūziķi Jānis Miltiņš, Agate Ozoliņa un Ernests Mediņš. Pēterdienas koncerts sāksies pulksten 19.00 un tajā piedalīsies folkloras grupas, dejotāji, Latvijas Nacionālā teātra aktieri Marija Bērziņa, Mārcis Maņjakovs, kā arī grupa "Laika upe".

Dzejas diena Kurmenē. 29. jūnijs


Sv.Pētera dienas svētku liturģiju vadīs bīskaps Edvards Pavlovskis. Pulksten 16.00 Kurmenes baznīcā visi ir aicināti uz mūziķa un komponista Arņa Medņa "Roka mesas" ērģelēm, sintezatoram un solistam pirmatskaņojumu. Skaņdarba pamatā ir tradicionālās mesas daļas – Kyrie eleison (Kungs apžēlojies), Gloria in excelsis Deo (Gods Dievam augstībā), Credo (Ticu), Sanctus (Svēts), Benedictus (Slavēts), Agnus Dei (Dieva jērs) un vēl Pie Jesu. Tradicionālajā un ierastajā baznīcas ērģeļu izpildījumā ieskanēsies rokmūzikai raksturīgi akordi un intonācijas, kuras paspilgtinās sintezatora improvizācijas. Ērģeļu partijas izpildīs starptautiski pazīstamā ērģelniece Ilona Birģele, pie sintezatora pats autors - Arnis Mednis, un solists Vitālijs Stankevičs. Koncerta programmā iekļautas arī garīgās dziesmas: Ave Maria (J.S.Bahs/Š.Guno), Ave Maria (Fr.Šūberts), Panis Angelicus (C.Franks), Ave Verum (V.A.Mocarts) u.c.. Pulksten 18.00 dzejas vakara viesis būs izcilais dzejnieks Knuts Skujenieks, kuram ir cieša saistība ar Kurmeni.

Amfiteātra diena. 2. jūlijs


Ar Viļa Daudziņa izrādi "Plūdons un Upes dievs" pulksten 21.00 Kurmenē tiks atklāts amfiteātris. Izrādē skanēs vairākas, līdz šim mazāk zināmas, Viļa Plūdoņa balādes JRT aktiera Viļa Daudziņa lasījumā. Četri mūziķi: Ieva Nīmane, Artūrs Bērziņš, Varis Piņķis un Jēkabs Nīmanis caurvīs lasījumu ar īpaši šim notikumam sarakstītu mūziku.

Folkloras diena "Starp Pēteriem un Annām". 3. jūlijs


Torņu mūzika, svētku liturģija un Igeta Ozoliņa ar "Stiprajām sievām" – tāda būs piektdiena Pēterdienas svinībās Kurmenē.

Salaivosim Kurmenē. 4. jūlijs


Lēnā un rāmā Mēmele ir gana pievilcīga un atraktīva laivotāju pulkiem, tādēļ svētku priekšpēdējā diena solās būt prieka pilna tiem, kuri būs pie upes. Pulksten 21.00 DJ Toms Grēviņš aicinās uz ballīti.

Noslēguma diena. 5. jūlijs


Pēterdienas svinību Kurmenē pēdējā diena sāksies ar svēto misi baznīcā. Pulksten 12.00 uz labdarības koncertu Kurmenes baznīcas atjaunotnei aicinās komponists un pianists Uldis Marhilēvičs ar draugiem Antru Stafecku un citiem. Diena noslēgsies ar pateicības agapi.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form