Balvu par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā saņems Osvalds Zvejsalnieks
Foto: Andrejs Vasjukevičs

Svētdien, 24. februārī, vienpadsmito reizi tiks pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks", kur līdzās pērnā gada svarīgākajiem latgaliešu kultūras notikumiem, personām un aktivitātēm ar balvu par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tiks godināts mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks, portālu "Delfi" informē Latgales vēstniecības "Gors" pārstāvji.

Gleznotājs, skolotājs un procesu virzītājs – tā tiek raksturots Osvalds Zvejsalnieks. Dzimis 1944. gada 21. martā Varakļānos, audzis Rēzeknes novada Zvejsalās, bet nu jau vairāk nekā 50 gadus par savām mājām sauc Rēzekni. 1971. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju (LMA), kopš 1976. gada viņš ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Kopš 1970. gada strādā Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolā, šobrīd ir Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktors, LMA profesors. Osvalds Zvejsalnieks izstādēs piedalās kopš 1971. gada, sarīkojis ap 20 personālizstāžu, regulāri piedalās plenēros un grupu izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Pateicoties Osvalda Zvejsalnieka darbam Rēzeknē ir viena no labākajām mākslas vidusskolām Latvijā, nodibināta vienīgā Latvijas Mākslas akadēmijas filiāle ārpus Rīgas, kas ir pamats veselai mākslinieku paaudzei Latgalē, izveidots Rēzeknes mākslas nams ar vienīgo pastāvīgo Latgales mākslinieku darbu ekspozīciju pasaulē. Osvalds Zvejsalnieks ir pieminekļa "Vienoti Latvijai" (tautā saukta "Latgales Māra") atjaunošanas darbu vadītājs, Latvijas atmodas virzītājs Rēzeknē, Latgalē, un, protams, košo krāsu un balto baznīcu Latgale, kas iemūžināta Osvalda gleznās un paliks uz laiku laikiem, ir tikai daļa no veikuma, par ko pateikties.

Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne par Osvaldu Zvejsalnieku saka: "Domāju, ka balvas saņemšana ir ārkārtīgi skaists notikums ne tikai Osvalda, bet arī visas Latgales un arī Latvijas kultūras dzīvē, jo Osvalds un Latgale nav šķirami jēdzieni, bet tas, ko viņš ir izdarījis Latgales labā, tas ir visas Latvijas ieguvums. Ir tik daudz lietu, bez kurām Latgales kultūras dzīve, Latgales cilvēki, Latgales esība un nākamība bez Osvalda darba būtu citādāka – būtu pieticīgāka, varbūt daudzās jomās nebūtu vispār."

Desmit gadu laikā Latgaliešu kultūras gada balvā "Boņuks" par ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā godināti grāmatizdevējs Jānis Elksnis, dzejnieks un literatūrzinātnieks Osvalds Kravalis, sabiedriskais darbinieks, Latgaliešu rakstniecības muzeja vadītājs Pēteris Locis, dzejnieks, folklorists un sabiedriskais darbinieks Antons Slišāns, radio raidījuma "Latgolys vuords" vadītājs Broņislavs Spridzāns, etnogrāfiskā ansambļa "Rikova" ilggadējā vadītāja Janīna Mičule, Atašienes etnogrāfiskā ansambļa "Vīraksne" vadītāja Valentīna Mičule, kordiriģente Terēzija Broka, žurnāliste, žurnāla "Katōļu Dzeive" redaktore Maruta Latkovska, katoļu prāvests, kultūrvēsturnieks un sabiedriskais darbinieks Alberts Budže, kordiriģenti un pedagogi Antoņina un Vitolds Milaševiči, skolotājs, publicits un literāts Alberts Spoģis un valodniece Lidija Leikuma.

Svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija notiks šā gada 24. februārī pulksten 16.00 Latgales vēstniecības "Gors" Lielajā zālē. "Boņuks 2018" balvu pasniegšanu pirmo reizi vadīs komiķis Jānis Skutelis, bet ar muzikāliem priekšnesumiem kuplinās apvienība "Latgalīšu Reps", grupa "Baritoni", apvienība "Teksasys latgalīši", Arnis Slobožaņins, etnogrāfiskais ansamblis "Vabaļis", "Lata Donga", folkloras kopa "Vīteri", "Misters un Nospiedumi" un Ūga, kā arī īpašie viesi – grupa "The Sound Poets".

Pirms ceremonijas – pulksten 12.00 notiks komandu prāta spēles "Aļberts brauc gostūs pi Boņuka", bet pulksten 15.15 paredzēta tikšanās ar tēlnieku Aigaru Bikši izstādē "A. Bikšes cīņa ar tuksumu".

Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks 2018" rīkotājs ir Latgales vēstniecība "Gors".

Source

DELFI Kultūra

Tags

Boņuks Gors (Latgales vēstniecība) Latgale Rēzekne
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form