Foto: Roberts Kaniņš
Pēc gandrīz divu gadu darba noslēgusies Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) pamatekspozīcijas izveide tā pagaidu mājvietā, Brīvības bulvārī 32, Rīgā, uz kuru muzejs pārcēlās pēc ugunsgrēka Rīgas pilī 2013. gada jūnijā. Visa ekspozīcija pilnībā būs aplūkojama šā gada Muzeju nakts laikā, 21. maijā.

Lai sabiedrībai arī Rīgas pils rekonstrukcijas laikā nezustu iespēja iepazīt Latvijas vēsturi, gandrīz 30 zālēs iekārtota ekspozīcija, kurā atspoguļota Latvijas un latviešu tautas vēsture, sākot ar pirmo iedzīvotāju ienākšanu Latvijas teritorijā līdz pat mūsdienām, aptverot arheoloģiju un etnogrāfiju, numismātiku un mākslu, vēstures liecības.

Pašlaik LNVM pamatekspozīcijā, pastāvīgajās un maināmajās izstādēs Brīvības bulvārī izstādīti ap 10 000 priekšmetu – vairāk nekā iepriekš ekspozīcijās Rīgas pilī. Aplūkojami daudzi muzeja dārgumi, piemēram, akmens laikmeta un baltu tautu sieviešu (10.-12. gs.) apģērba un rotu rekonstrukcijas, latviešu goda tērpi un rotas, dažādu laikmetu naudas un sudraba rotu depozīti, hercoga Jēkaba manufaktūrās ražotie priekšmeti, Ernesta Glika latviešu valodā tulkotā Bībele, Jura Alunāna studenta cepure, pirmie Dainu sējumi un Pumpura eposa "Lāčplēsis" pirmizdevums, 20. gs. 20.-30. gados VEF ražotās inovatīvās lietas, Trešās atmodas simbols – VEF radioaparāts, vasaras vidusskolas "Beverīna" (ASV) sarkanbaltsarkanais karogs.

Jauniekārtotajā ekspozīcijā īpaši izcelts latviešu nacionālās pašapziņas veidošanās posms, kultūra un sabiedriskā dzīve 19. gs. otrajā pusē un 20. gs. sākumā, Latvijas valsts pasludināšana un atjaunošana, citi nozīmīgi 20. gs. vēstures notikumi.

Ekspozīciju papildina daudzi interaktīvi risinājumi – plašāku informāciju var gūt skārienjutīgos ekrānos, kinohroniku fragmentos, videofilmās u.c. Ekspozīcija ļauj vienuviet izsekot vēstures gaitai Latvijas teritorijā, stiprinot nacionālo pašapziņu, lepnumu par savu zemi, tautu un valsti vietējiem apmeklētājiem – skolēniem, ģimenēm ar bērniem, interesentiem, un ārvalstu tūristiem. Lai palīdzētu apmeklētājiem iepazīt un izprast ekspozīcijā atainoto, muzejs piedāvā tematiskus izglītojošus pasākumus un nodarbības dažādām auditorijām.

Pagaidu ekspozīcija muzejā daļēji izveidota no jauna, izmantojot arī jau agrāk Rīgas pilī izstādīto materiālu. Tās autori – LNVM speciālisti, ko vadīja Ingrīda Līga Virse, Jānis Ciglis, Toms Ķikuts, Anita Meinarte, Ilze Ziņģīte. Pamatekspozīciju un pastāvīgās izstādes visos trīs stāvos iekārtojis muzeja mākslinieks Ģirts Boronovskis.

Foto: Roberts Kaniņš

Sākotnējais Rīgas pils renovācijas plāns paredzēja, ka muzejs pārtrauc darbību pilī 2015. gada beigās, taču 2013. gada 20. jūnija ugunsgrēka dēļ šie plāni tika koriģēti. Muzejam nācās izvest savu krājumu, kurā ir vairāk nekā 1,5 miljoni vēsturisku priekšmetu, un ekspozīcijas uz pagaidu telpām Lāčplēša ielā 106/108 un Brīvības bulvārī 32.

LNVM Rīgas pilī mājoja kopš 1920. gada un atgriezīsies tajā pēc tās rekonstrukcijas. Plānots, ka Rīgas pils kastelas daļā, kurā atrodas LNVM, restaurācija un pārbūves pirmā kārta noslēgsies 2018. gadā, pilnībā – 2019.-2020. gadā. Muzeja pastāvīgo ekspozīciju pilī plāno iekārtot līdz 2024. gadam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!