Foto: Ieskats Gaismas pils simtgadei veltītajās izstādēs
Foto: LETA

Otrdien, 9. aprīlī, pulksten 16.00, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāvā tiks atklātas divas LNB simtgades programmas izstādes – "Piecas mājas. Stāsti par pielāgošanos" un "Inventārs".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopš dibināšanas 1919. gadā līdz pat 2014. gadam, kad notika pārcelšanās uz arhitekta Gunāra Birkerta projektēto Gaismas pili, bibliotēkai nebija īpaši tai projektēta nama. Gandrīz 100 gadu nācās pielāgoties visdažādākajai arhitektūrai – reprezentatīviem banku namiem, dzīvojamajām ēkām, fabrikām, pagrabiem – kopā 38 bibliotēkas darbam nepiemērotās adresēs.

Izstāde "Piecas mājas. Stāsti par pielāgošanos" ir par piecām vēsturiskajām ēkām, no kurām bibliotēkas krājums un funkcijas tika pārceltas uz jauno mājvietu Pārdaugavā. Ēkas Barona ielā 14, Barona ielā 3, Anglikāņu ielā 5, Jēkaba ielā 6/8 un Tērbatas ielā 75 ir arhitektoniski īpašas, bet arī namiem bija jāpielāgojas bibliotēkai. Tās nebija vienkāršas attiecības, jo nepiemērotajās telpās tika bojāts krājums, bet no pārslodzes un pārapdzīvotības cieta arī arhitektūra. Izstāde atklās šo attiecību raksturu un vietas identitātes jautājumus.

Savukārt izstāde "Inventārs" pievēršas darba apstākļiem un priekšmetiskajai videi vēsturiskajās ēkās, rosinot domāt par institucionālo un personisko, nevajadzīgo un joprojām derīgo, vērtīgo un sentimentālo. Atlasīto eksponātu vidū ir vēsturiskas mēbeles un kancelejas preces, darbarīki, pašu darbinieku šūtas civilās aizsardzības maskas, grāmatu evakuācijas maisi, rūpīgi saglabātas un joprojām lietotas keramikas vāzes, kā arī ikoniskā bibliotekāra tēla veidotājas – brilles.

Izstādes apskatāmas LNB darba laikā – "Piecas mājas. Stāsti par pielāgošanos" līdz 2020. gada 26. janvārim un "Inventārs" līdz 2019. gada 31. jūlijam.

Tags

Gaismas pils Gunārs Birkerts Latvijas Nacionālā bibliotēka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form