Kultūras ministrija: Pērn ievērojami audzis muzeju apmeklētāju skaits
Foto: LETA

Pērn muzeji apmeklēti 3,5 miljonus (3 539 886) reižu, kas ir par 10% vairāk nekā 2015. gadā, liecina Kultūras ministrijas izplatīties statistikas dati. Kā uzsver ministrija, tie liecina par aizvien pieaugošo sabiedrības interese par ekspozīcijām akreditētajos valsts, pašvaldību, autonomajos un privātajos muzejos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Visstraujāk – vairāk nekā par 150 000 – pieaudzis individuālo un ģimeņu apmeklējumu skaits, pērn pārsniedzot 2.1 miljonu. Būtiski – par 31 000 interesentu audzis arī ārzemju tūristu skaits, kas muzejus apmeklējuši organizētās grupās, savukārt skolēnu grupu apmeklējumu skaits palielinājies par 25 000.

"Veidojot aizraujošas ekspozīcijas, izstādes un izglītojošas programmas un pārdomātu komunikāciju ar sabiedrību, pēdējos septiņos gados Latvijas muzejiem izdodas piesaistīt arvien vairāk apmeklētāju. Prieks, ka muzejus par interesantu, mācību procesu papildinošu, kā arī saistošu brīvā laika pavadīšanas veidu šogad īpaši atzīst bērni un jaunieši. Turklāt arī skolotāji mācību programmā pērn iekļāvuši krietni vairāk muzeju apmeklējumu. Jau šobrīd Latvijas muzeji domā par jaunu piedāvājumu radīšanu tieši bērniem un jauniešiem, jo līdz ar valsts simtgades iniciatīvu "Latvijas skolas soma" skolēni grāmatās apgūto par valsts līdzekļiem varēs piedzīvot arī klātienē," muzeju darbību atzinīgi vērtē kultūras ministre Dace Melbārde.

Visaugstāko interesi raisījuši valsts muzeji – 2016. gadā tajos viesojies teju katrs Latvijas iedzīvotājs, jo reģistrēti 1,8 miljoni apmeklējumu. Pērn vispopulārākais bijis atjaunotais Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM), darbības pirmajos deviņos mēnešos (maijs–decembris) uzņemot vairāk nekā ceturtdaļmiljonu (262 321) interesentu.

"LNMM ir gandarīts par sabiedrības patiesi lielo ieinteresētību, ko esam izjutuši savā darbā. Muzeja klātbūtne ir cēlusi apkārtējās sabiedrības dzīves kvalitāti. Redzam, ka ir mainījusies muzeja apmeklējuma motivācija un paradumi, apmeklētāji muzejā pavada ilgāku laiku, izbaudot jaunās iespējas. Īpašs gandarījums par lielo ģimeņu skaitu muzejā, kas tikai apliecina mūsu piedāvājumu ģimenēm kā draudzīgu un pieejamu," pauž LNMM direktore Māra Lāce.

Latvijas populārāko muzeju virsotnē, kā katru gadu, ir arī Turaidas muzejrezervāts (262 202 apmeklējumu) un Rundāles pils muzejs (242 998 apmeklējumu).

Kultūras ministrija: Pērn ievērojami audzis muzeju apmeklētāju skaits
Foto: Publicitātes foto

Par ļoti veiksmīgu uzskatāma to muzeju darbība, kurus apmeklē vairāk nekā 100 000 cilvēku. Starp valsts muzejiem tādi ir – Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs (191 826 apmeklējumu); Mākslas muzejs Rīgas Birža (137 374 apmeklējumu); Latvijas Kara muzejs (129 459 apmeklējumu); Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs (124 756 apmeklējumu); Latvijas Dabas muzejs (101 148 apmeklējumi).

Jūtamu interesentu skaita pieaugumu nodrošinājusi autonomā Rīgas Motormuzeja darbības atjaunošana pēc ilgstošās ēkas rekonstrukcijas pabeigšanas un jaunas pastāvīgās ekspozīcijas izveides. Kopš muzeja atvēršanas aizvadītā gada jūlija sākumā, Rīgas Motormuzejā apmeklējuši vairāk nekā 115 000 cilvēku.

Interese par pašvaldību muzejiem pērn augusi par vairāk nekā 78 000, sasniedzot gandrīz 1,3 miljonus. Apmeklētākie muzeji bijuši: Bauskas pils muzejs (187 721 apmeklējums); Ventspils muzeja Piejūras brīvdabas muzejs (106 356 apmeklējumu); Cēsu Vēstures un mākslas muzejs (104 361 apmeklējums).

Kultūras ministrija: Pērn ievērojami audzis muzeju apmeklētāju skaits
Foto: LETA

Starp privātajiem muzejiem sabiedrībā visiecienītākais bijis Latvijas Okupācijas muzejs, kurā 2016. gadā reģistrēti 102 386 apmeklētāji.

Faktiski Latvijas muzeju apmeklējums ir vēl lielāks, jo apkopotā statistika aptver tikai akreditētos muzejus - 22 valsts, 78 pašvaldību, 10 autonomos un piecus privātos muzejus. Bez šiem 115 valsts atzītajiem, profesionālajiem muzejiem darbojas vairāk nekā 100 privātu muzeju, par kuru apmeklējumu skaitu Kultūras ministrija (KM) datus neapkopo.

KM ik gadu apkopo statistiku par muzeju apmeklētību. 2016. gadā arī biedrība "Culturelab" sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju īstenojusi pētījumu "Kultūras auditorija Latvijā: situācija, procesi, tendences".

Pētījums apliecina aizvien pieaugošo sabiedrības interesi par Latvijas muzejiem. Salīdzinot Latvijas rādītājus ar citu Eiropas Savienības valstu datiem, novērojams, ka tie ir virs ES vidējiem – ES valstīs kopumā vidēji 37% iedzīvotāju apmeklē muzeju vismaz reizi gadā, kamēr Latvijā – aptuveni katrs otrais. Latvijas rādītāji ir arī augstāki nekā Igaunijā (46%) un Lietuvā (39%). ES valstīs visaktīvākie muzeju apmeklētāji dzīvo Zviedrijā, kur kopumā 76% iedzīvotāju vismaz reizi gadā apmeklē kādu muzeju, savukārt vismazaktīvākie – Grieķijā, kur tikai 16% apmeklē muzejus.

Tags

Dace Melbārde Kultūras ministrija Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs Rundāles pils
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form