Kur doties 'Baltajā naktī'? Gaidāmas vairāk nekā 20 mākslas norises
Foto: F64

Sestdien, 3. septembrī, Rīgā jau 17. reizi notiks mūsdienu kultūras forums "Baltā nakts". Tā laikā galvaspilsētas centrā, Vecrīgā, Pārdaugavā, Pļavniekos, Čiekurkalnā un citviet galvaspilsētā varēs baudīt vairāk nekā 20 foruma rīkotāju sagatavotās koncertprogrammas, performances un instalācijas, kā arī izrādes, izstādes un festivālu īpašo piedāvājumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Instalācija "Par mieru!" Bastejkalnā un "Dārzs, kur saule riet" Ziedoņdārzā


Atsevišķi "Baltās nakts" darbi pilsētvidē būs apskatāmi jau no 1. septembra. Bastejkalnā Zinību dienas vakarā būs vērojama instalācija "Par mieru!". Vairāk nekā 100 metrus garo gaismas instalāciju veidos 50 divus metrus augsti izgaismoti skrējēju silueti, kas simulēs kustību kā manifesta formu.

Kā "Delfi" informē foruma rīkotāji, instalācijas autors ir slovāku mākslinieks un gaismu dizainers, kurš pazīstams ar pseidonīmu sedemminut. Viņa instalācija 2020. gadā bija apskatāma Bratislavas "Baltās nakts" programmā, bet dziļāku un sabiedriski aktuālu vēstījumu tā ieguva Košicē, kad 2022. gada martā tur notika koncertakcija, paužot slovāku sabiedrības nosodījumu karam Ukrainā.

Tikmēr Ziedoņdārzā no 1. septembra, diennakts tumšajā periodā, būs apskatāma audiovizuālā pilsētvides instalācija, kuras centrā atradīsies vides objekts - saulriets. Katram apmeklētajam pienākot pie mākslīgās saules, tā uztvers cilvēka klātbūtni un aktivizēs audio failus, kuros ierakstīti dažādi Latvijas dzejnieku dzejoļi par sauli, kā arī Latvijas dabas skaņas.

"Biopoētika" pilsētas kanālā un audiovizuāla instalācija "Matērija. Telpa" Tallinas ielā


Sestdien no pulksten 21 līdz 03 pilsētas kanālā pie Rīgas Brīvostas pārvaldes ēkas būs skatāma optiska gaismas projekcija uz vēdekļveida ūdens ekrāna. Tajā atainotā krāšņās un izteiksmīgās projekcijas tēlu valoda vēstīs par ūdens izcelsmi, atmiņu un pirmatnējo spēku, kas stāv pretī apkārt esošajai civilizācijai.

Savukārt no pulksten 19 līdz 02 koncertzālē "Tu jau zini Kur" būs baudāma audiovizuālā instalācija "Matērija. Telpa". Instalācija ir pirmatnējās skaņas un attēla meklējumi akadēmiskajā, elektroniskajā mūzikā un video mākslā.

Īpašs muzikālās skaņas un gaismas notikums "Glāss. Einšteins. Locītavas" ar laikmetīgās dejas un cirka elementiem būs aplūkojams Āgenskalna tirgū.

Dzejas diskotēka Viesturdārzā, festivālu "Homo Novus", "Survival Kit", "Skaņu mežs" programmas un pasākumi apkaimēs


Laikmetīgās mākslas performances apmeklētāji aicināti baudīt "Baltās nakts" pasākumus arī Tallinas ielas kvartālā, dejas, foto un video instalāciju "Re Vera" Skolas ielā 2, dzejas diskotēku Viesturdārzā, Arhitektu nakts izstādes un diskotēku Torņa ielā, savukārt video mākslas un mūzikas mijiedarbības spēku pasākums "Videogrāfija XVII - Space Textures XVI" gaidāms Vagonu ielā 21.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vairākus laikmetīgās mākslas pasākumus "Baltajā naktī" piedāvās arī festivāli "Survival Kit 13" un starptautiskais jaunā teātra festivāls "Homo Novus" Vecrīgā, kā arī nepieradinātās mūzikas un filmu mākslas festivāls "Skaņu mežs" Rīgas Anglikāņu Sv. Pestītāja baznīcā.

Tāpat gaidāma Kristīnes Prauliņas uzstāšanās Ēbelmuižas parkā, koncertprogramma "Momentary" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un grupas "alejas" koncerts Kultūras pilī "Ziemeļblāzma". Tikmēr uz burvju triku izrādi "Baltās nakts maģija" visi aicināti kultūrtelpā "Strops" Pļavnieku bērzu birzī.'

Bolderājas filiālbibliotēkas pagalmā – priežu dārzā notiks koncerts, kuru papildinās gaismas spēles – izgaismotas koku lapotnes un pati bibliotēka. Izgaismotajā vasaras dārzā uzstāsies koklētāju ansamblis "Kārta", vīru vokālais ansamblis "Harmonija Rīgai", Ilona Balode un Valērijs Cīrulis, kā arī multiinstrumentālists Ivars Štubis.

Arhitektu nakts un dzeja no balkona Vecrīgā

Dažādi "Baltās nakts" notikumi risināsies arī pilsētas sirdī – Vecrīgā. No pulksten 19 līdz 19.45 no Latvijas Radio ēkas balkona skanēs latviešu dzejnieku darbi. Varēs dzirdēt Ivara Šteinberga, Raibīs, Eduarda Aivara, Arta Ostupa, Lotes Vilmas Vītiņas, Madaras Gruntmanes, Annas Belkovskas dzeju, uzstāsies mūziķe Keitija Bārbale un "The Bad Tones" dalībnieks un dzejnieks Edvards Broders.

Savukārt Torņa ielā 11 un Torņa ielā 15 no pulksten 18 līdz 03 naktī norisināsies Arhitektu nakts pasākumi. Arhitektu nakti veidos četras daļas – Latvijas Arhitektūras gada balvas nominantu izstāde pilsētvidē, programmas "Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks" (SPP) īpašā darbnīca jauniešiem, audiovizuālā izstāde "melnā kaste/baltā kaste" un arhitektu diskotēka.

Mazajās ģildēs dārzā divās performancēs pulksten 21 un 22.30 uzstāsies mūziķu duets – Edgars Šubrovskis un Oskars Jansons. Abi mūziķi šobrīd aktīvi koncertē ar grupu "Juuk", rakstot un izpildot autormūziku ar pašu tekstiem latviešu un angļu valodā. "Baltajā naktī" mūziķi radīs sajūtām bagātu koncertprogrammu, atskaņojot alternatīvā stila dziesmas. Būs vakara padziedāšana ar ģitārām, basu un bandžo.

Vēl Vecrīgā, Sv. Jāņa baznīcā pulksten 18 izskanēs Džakomo Pučini opera "Māsa Angelika", bet Latvijas Mākslinieku savienības namā, 11. novembra krastmalā 35, būs Tukuma mākslinieku grupas izstāde "Mākslinieki runā" un radošā mākslas darbnīca.

Izstāde un performances Brīvības bulvārī

Brīvības bulvāra Liepu alejā “Baltajā naktī” varēs aplūkot izstādi “Tavu roku siltums man nesāp”, bet vakara gaitā notiks divas performances.

Projekts aicina uz satikšanos un klātbūtnes pieredzēšanu mākslas valodā, izstādot Latvijas Mākslas akadēmijā šobrīd studējošo ukraiņu studentu darbus, kā arī jauno mākslinieku darbus, kas tieši vai pastarpināti pieskaras problemātikai, ko izraisa Krievijas iebrukums Ukrainā.

Pulksten 18 izstādes ietvaros notiks performance “Plaisas”, ko veido māksliniece Beatrise Anda Ozoliņa, bet pulksten 19 būs performance “Dzīslot”.

"Baltā nakts" ir mūsdienu kultūras forums, ko organizē un finansē Rīgas pašvaldība sadarbībā ar Latvijas kultūras organizācijām, iesaistot Latvijas un ārvalstu māksliniekus. Plašāk par "Balto nakti 2022" – foruma mājaslapā.

"Baltā nakts" Rīgā ir daļa no starptautiska projekta Eiropas "Baltās naktis", ko aizsāka piecas Eiropas galvaspilsētas - Brisele, Madride, Parīze, Rīga un Roma, un šobrīd šim tīklam ir pievienojušās pilsētas visā pasaulē. "Baltās nakts" ideja ir padarīt laikmetīgo mākslu pieejamāku iedzīvotājiem, vienu nakti gadā iesaistot interesentus daudzveidīgās mākslas norisēs.

Atsaucoties ES pasludinātajam Eiropas Jaunatnes gadam, šā gada "Baltās nakts" kultūras aktivitātēs un notikumos tiek aktualizētas tādas tēmas kā līdzdalība, līdztiesība un iekļaušanās, ilgtspēja, labbūtība, zaļāka un digitālāka Eiropa, jauniešu fiziskā un garīgā veselība, informē organizatori.

Tags

Tallinas ielas kvartāls Baltā nakts Homo Novus Skaņu Mežs Survival Kit
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form