Maija Dambrova no Latvijas saņem Baltijas Asamblejas balvu zinātnē
Foto: Saeima

Profesore Maija Dambrova no Latvijas ceturtdien, 27.oktobrī, svinīgā ceremonijā kultūras pilī "Ziemeļblāzma" saņēma Baltijas Asamblejas (BA) balvu zinātnē, kas piešķirta par zinātnisko darbu enerģijas metabolisma jomā, kā arī ieguldījumu preparāta "Mildronāts" darbības mehānismu izpētē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Esmu ļoti pateicīga visiem savas dzīves skolotājiem, kolēģiem, ģimenei. Ceru, ka mans piemērs iedvesmos arī mazo valstu un lauku skolu beidzējus izvēlēties zinātni kā iespējamo karjeru un stiprinās ticību jauniešos un arī pārējos mūsu valstu iedzīvotājos, ka ar godīgu darbu, pozitīvu enerģiju un talantu ir iespējams sasniegt virsotnes un gūt panākumus," saņemot balvu, sacīja Dambrova.

BA balva literatūrā piešķirta lietuviešu dzejniekam, dramaturgam un tulkotājam Sigitam Parulskim (Sigitas Parulskis) par romānu "Darkness and Company", kā arī eseju kolekcijām "Wanting Something Tender Before Dying" un "The Fangs of My Conviction".

Savukārt BA balvu mākslā šogad saņēma Igaunijas izvirzītais kandidāts – režisors Kristijons Vildžūns (Kristijonas Vildžiūnas) par filmu "Seneca's Day". Tas ir pirmais šāda veida Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kopprojekts. Spēlfilma stāsta par 1989. gadu Viļņā, vēstot arī par Baltijas ceļu.

Sveicot laureātus, BA prezidents un BA Latvijas delegācijas vadītājs Jānis Vucāns uzsvēra, ka mūsu reģions ir īpašs ne tikai ar skaisto dabu un ievērojamo attīstību, kas piedzīvota kopš valstu neatkarības atgūšanas, bet arī ar izciliem prātiem, "kuri par savām mājām dēvē Baltijas valstis un ir snieguši ne tikai lielu ieguldījumu mūsu reģionam, bet ir nesuši arī Baltijas valstu vārdu pasaulē."

Balvas laureātus vērtēja deviņi literatūras, mākslas un zinātnes eksperti no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas. Katras balvas apjoms ir 5000 eiro.

Tāpat pasākumā pasniedza Baltijas Inovācijas balvu, ko saņēma "Baltic Scientific Instruments" no Latvijas. Inovācijas balvas diplomi pasniegti "Fortumo Ou" no Igaunijas un "Softneta" no Lietuvas. Baltijas Inovācijas balvu iedibinājusi BA sadarbībā ar Baltijas Zinātnes parku un inovācijas centru asociāciju, un uz to var pretendēt uzņēmumi, kas pēdējo trīs gadu laikā ir realizējuši tirgū inovatīvus un efektīvus produktus, pakalpojumus vai biznesa modeļus.

Balvu pasniegšanas ceremonijā piedalījās arī Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Igaunijas parlamenta priekšsēdētājs Eiki Nestors (Eiki Nestor) un Lietuvas parlamenta priekšsēdētāja Loreta Graužiniene (Loreta Graužinienė).

BA balvas literatūrā, mākslā un zinātnē, kā arī Baltijas Inovācijas balva ceturtdien pasniegta BA 35. sesijas ietvaros, kas 27. un 28. oktobrī notiek Rīgā un iezīmē Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības organizācijas 25. gadskārtu.

BA balva ir dibināta 1994. gadā, un to ieguvuši daudzi pazīstami kultūras, zinātnes un mākslas jomas darbinieki. Pagājušajā gadā balvu literatūrā saņēma rakstnieks Māris Bērziņš par romānu "Svina garša". Laureāts BA balvā mākslā bija lietuviešu diriģents Modests Pitrens (Modestas Pitrėnas). Savukārt balvu zinātnē pērn piešķīra Evai Klaritai Petai (Eva-Clarita Pettai) un Vello Petai (Vello Pettai) no Igaunijas par monogrāfiju "Transitional and Retrospective Justice in the Baltic States".

Latvija 2016. gada 1. janvārī uz gadu kļuva par Baltijas Asamblejas prezidējošo valsti.

Baltijas Asambleja ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija, kas izveidota 1991. gada 8. novembrī. Asamblejā katru Baltijas valstu parlamentu pārstāv 12–20 deputāti. Asambleja ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Tā ir tiesīga nacionālajiem parlamentiem, valdībām un Baltijas Ministru padomei izteikt savu viedokli rezolūciju, lēmumu, deklarāciju un ieteikumu formā un pieprasīt atbildes par to, kā risināti BA dienas kārtības aktuālie pārrobežu jautājumi.

Tags

Rakstnieks Māris Bērziņš Raimonds Vējonis Kultūras pils "Ziemeļblāzma" Modests Pitrens
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form