'Orbīta' saņēmusi prestižo Kurjohina balvu
Foto: Publicitātes foto

Mākslinieku apvienības "Orbīta" izstāde "No kā rodas dzeja?" saņēmusi Sergeja Kurjohina vārdā nosaukto balvu kategorijā "Labākais mediju objekts", portālu "Delfi" informē apvienības pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šī gada 21. aprīlī Sanktpēterburgā, Krievijā notika Sergeja Kurjohina balvas pasniegšanas ceremonija – ikgadējs pasākums, kas izvērtē iepriekšējā gada notikumus laikmetīgajā mākslā. Latvijas mākslinieku grupa "Orbīta" saņēmusi multimediju kategorijas balvu, kas apvienībai piešķirta par izstādi "No kā rodas dzeja?" (2018, Rīga, peldošā mākslas galerija "Noass"). Kā Kurjohina centra mājaslapā norāda pasākuma organizatori, viena no pamanāmākajām šī gada mākslinieku-nominantu interesēm bijusi mijiedarbība ar mākslīgo intelektu un mašīnām – daudzos mākslas darbos iztirzātas autorības un mākslas darbu radīšanas problēmas.

Šī ir pirmā reize, kad kāds no Latvijas māksliniekiem iegūst Kurjohina balvu. Šī prēmija ir viens no būtiskākajiem Krievijas kultūras notikumiem, cieši saistīta ar mākslas tendencēm globālā mērogā – balva tiek pasniegta dažādu valstu māksliniekiem, kuratoriem, rakstniekiem un žurnālistiem, kas savos darbos attīsta revolucionāras idejas laikmetīgajā mākslā. Šis konkurss atbalsta jaunu formu meklējumus, mākslu mijiedarbību, provokācijas, orientāciju uz performanci, improvizāciju un rezultāta neparedzamību. Balva tiek pasniegta kopš 2009. gada, un tā nosaukta mūziķa, komponista un mākslinieka-eksperimentatora Sergeja Kurjohina (1954–1996) vārdā.

Mediju mākslas pētniece, pasniedzēja un kuratore Natālija Fjodorova, kurai bija uzticēts Pēterburgā kāpt uz skatuves un saņemt balvu Rīgas mākslinieku vārdā, apbalvošanas ceremonijā sacīja: ""Orbīta" Kurjohina balvai bijuši nominēti ne reizi vien, un balvas piešķiršana viņiem man šķiet pelnīta un īstajā laikā. Šis novērtējums iezīmē arī jauna veida izpratni par teksta mākslu laikmetīgās mākslas kontekstā, kas man kā teksta mākslas pētniecei ir ārkārtīgi patīkami."

'Orbīta' saņēmusi prestižo Kurjohina balvu
Foto: Publicitātes foto

"Orbītas" mākslinieks Artūrs Punte norāda uz vēsturiskajām paralēlēm – tagad no Pēterburgas uz Rīgu ceļos Kurjohina balva, bet savulaik Sergejs Kurjohins pats no Pēterburgas uz Rīgu devies smelties vērtīgu māksliniecisko pieredzi. "Krievijas mūziķis un mākslinieks Vladislavs Makarovs savās atmiņās "Jaunā Krievijas džeza atonālais sindroms" 2004. gadā rakstīja par Kurjohina ciemošanos Latvijā pie grupas "Atonālais sindroms" – tolaik, 20. gadsimta 80. gados, mūziķi veikuši kopīgus ierakstus un Sergejs Rīgā iedvesmojies savam muzikālajam projektam "Pop Mehanika"," teic Punte.

Pēterburgā arī skatāma ikgadējā Kurjohina balvas nominantu darbu izstāde – līdz 18. maijam video formātā izstādīts ieskats "Orbītas" izstādē "No kā rodas dzeja?". Tikmēr Rīgā, Nacionālajā mākslas muzejā līdz 9. jūnijam šie paši darbi skatāmi klātienē – Purvīša balvas kandidātu izstādē ("No kā rodas dzeja" šogad tika arī nominēta Purvīša balvai). Jāpiebilst, ka Kurjohina balvai "Orbīta" nominēta jau otro reizi – pirmā nominācija bija par 2012. gada instalāciju "Radiosiena", kas arī togad tika nominēta Purvīša balvai.

'Orbīta' saņēmusi prestižo Kurjohina balvu
Foto: Publicitātes foto

"Orbīta" ir mākslinieku-dzejnieku apvienība no Rīgas, kas Latvijas un starptautiskajā kultūras dzīvē piedalās kopš 1999. gada. Orbītas dalībnieki: Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs, Aleksandrs Zapoļs.

Tags

Sergejs Timofejevs Orbīta (tekstgrupa) Purvīša balva
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form