'Rīgas kinostudija' pārsūdz spriedumu lietā par autortiesībām uz 973 padomju laiku filmām
Foto: LETA

AS "Rīgas kinostudija" ir pārsūdzējusi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas spriedumu, ar kuru tiesa atzina Kultūras ministrijas (KM) mantiskās autortiesības uz "Rīgas kinostudijā" tapušajām 973 padomju filmām, kas tapušas laikā no 1964.gada līdz 1990.gada 4.maijam, ievērojot darba autoru - darba radītāju - mantiskās un personīgās tiesības.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā aģentūrai LETA norādīja tiesas priekšsēdētājas palīdze Oksana Hvostova, pagaidām gan vēl nav bijis lēmuma par apelācijas sūdzības pieņemšanu vai atteikumu to darīt, jo tiesnese atrodas atvaļinājumā.

Jau ziņots, ka tiesa arī atzina KM tiesības publicēt, atveidot un izplatīt filmas visos iespējamos veidos, ievērojot darba autoru - darba radītāju - mantiskās un personīgās tiesības, kā arī tika atzītas valsts tiesības saņemt atlīdzību, ja kādu no filmām izmanto citas personas, un atzītas tiesības uz neaizskaramību uz filmām, arvien ievērojot darba autoru tiesības.

Papildus tiesa atzina KM tiesības uz filmu oriģinālu vai to kopiju izplatīšanu retranslēt pa kabeļiem, padarīt pieejamu pa vadiem, nomāt, īrēt un publiski patapināt, ievērojot darba autoru personiskās un mantiskās tiesības. Tika atzīts, ka "Rīgas kinostudija", prettiesiski uzdodoties par filmu autortiesību īpašnieku un noslēdzot līgumu ar "Voxell Aps", ir aizskārusi Latvijas valsts blakustiesības uz filmām. Tiesa aizliedza "Rīgas kinostudijai" publicēt, atveidot un izplatīt šīs filmas.

No "Rīgas kinostudijas" par labu KM tika piedzīti zaudējumi 29 517 latu apmērā.

Tiesa atzina arī filmu autoriem neatsavināmās personiskās un mantiskās tiesības uz viņu radītajiem darbiem, tiesības atļaut vai aizliegt darbu izmantošanu, kā arī saņemt atlīdzību par šo filmu izmantošanu, nomas, iekasētās nesējas atlīdzības.

"Rīgas kinostudijas" valdes priekšsēdētājs Armands Liberts pēc sprieduma pasludināšanas pauda viedokli, ka no juridiskā aspekta "tas ir pilnīgi nepamatots", tāpēc tiks pārsūdzēts. Tomēr viņš piebilda, ka gala rezultātā visām trim iesaistītajām pusēm būs savā starpā kaut kādā veidā jāvienojas, jo, kamēr turpinās tiesvedība, nevienam nebūs labuma. Liberts minēja, ka visām pusēm vajadzētu apvienoties īpašā fondā, lai izplatītu filmas.

Atbildētāja - "Rīgas kinostudijas" - pārstāvis tiesā advokāts Egīls Radziņš pērn vasarā atzīmēja, ka visloģiskākais šī strīda risinājums būtu izlīgums. "Rīgas kinostudijas" valdes priekšsēdētājs Liberts piebilda, ka kopš KM prasības iesniegšanas ļoti daudz kas ir mainījies, piemēram, ir likvidēta Dānijā reģistrētā kompānija "Voxell Aps", ar kuru "Rīgas kinostudija" savulaik noslēdza līgumu.

Savukārt zvērināts advokāts Lauris Leja, kurš šajā tiesvedībā pārstāv KM, uzsver, ka šī tiesvedība starp Latvijas valsti un "Rīgas kinostudiju" ir pieskaitāma pie nozīmīgākajām 21.gadsimta tiesu prāvām Latvijā, aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Lolita Rūsiņa.

Advokāts atzīmē, ka 2007.gadā sākusies tiesvedība pēc daudzām tiesas sēdēm un 45 trešo personu ar patstāvīgiem prasījumiem pielaišanas ir noslēgusies ar Latvijas valsts pilnīgu uzvaru. Tiesa ir ne vien atzinusi Latvijas valsts autortiesības uz 973 laika periodā no 1964.gada līdz 1990.gadam uzņemtajām filmām, bet arī saistībā ar mantisko autortiesību aizskārumu nospriedusi piedzīt no "Rīgas kinostudijas" zaudējumu atlīdzību.

Kā ziņots, KM 2008.gadā vērsās tiesā ar prasību, kā arī lūdza piemērot pagaidu noregulējumu - aizliegumu AS "Rīgas kinostudija" un Dānijā reģistrētam uzņēmumam "Voxell Aps" izplatīt kopumā 973 filmas. Vidzemes priekšpilsētas tiesa noraidīja lūgumu par pagaidu noregulējuma noteikšanu, un šo lēmumu nemainīja arī Rīgas apgabaltiesa, kurā tas tika apstrīdēts. Strīds pēc būtības līdz šim vēl nav izskatīts.

KM prasībā tiesu lūgusi atzīt "Rīgas kinostudijas" līgumu ar "Voxell Aps" par spēkā neesošu un aizliegt veikt turpmākas darbības ar laika posmā no 1964.gada 1.jūnija līdz 1993.gada 14.maijam Rīgas kinostudijā uzņemtajām kinofilmām un televīzijas filmām.

"Rīgas kinostudijas" bijušā valdes priekšsēdētāja Venta Horsta un "Voxell Aps" direktora Torbena Ellerta 2007.gada 1.oktobrī noslēgtais līgums paredz nodot Dānijas sabiedrībai tiesības izplatīt filmas ētera televīzijā, kabeļtelevīzijā, satelīttelevīzijā, kinoteātros un mājas video formātā.

LETA jau ziņoja, ka 2007.gada 31.oktobrī KM nosūtīja vēstuli ģenerālprokuroram ar lūgumu izvērtēt "Rīgas kinostudijas" noslēgto darījumu par Latvijas kinofilmu un televīzijas filmu tiesību nodošanu. KM lūdza izvērtēt, vai "Rīgas kinostudijas" veiktajās darbībās, noslēdzot darījumu par sev nepiederošām tiesībām, nav saskatāmi Krimināllikuma pārkāpumi.

2009.gada februāra sākumā pēc vairāk nekā gadu ilguša procesa Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra pieņēma lēmumu izbeigt kriminālprocesu pret "Rīgas kinostudiju", atzīstot, ka tās darbībā nav saskatāmi nekādi noziedzīgi nodarījumi attiecībā uz padomju laikā uzņemto filmu autortiesībām.

Tags

Kultūras ministrija Rīgas Kinostudija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form