Rīgas Rātslaukuma Ziemassvētku egles iedegšana ar Rūba Goldberga mašīnas palīdzību iekļuvusi Ginesa rekordu grāmatā, portālam "Delfi" apliecināja Rīgas domes pārstāvji.

Rekords tika uzstādīts piektdien, 2. decembrī, kad no Rīgas Rātsnama telpām "Scandiweb" veidotā 412 posmus garā Rūba Goldberga mašīna iededza Rātslaukuma Ziemassvētku eglīti. Šo procesu vēroja tūkstošiem rīdzinieku un pilsētas viesu.

Lai oficiāli fiksētu rekordu un ierakstītu to Ginesa Pasaules rekordu (Guinness World Records) reģistrā, Rīgā ieradās organizācijas pārstāve Seida Subaki-Gemiki. Viņas uzdevums bija pieskatīt, lai tiktu ievēroti visi Ginesa Pasaules rekorda noteikumi.

Pārstāve savas karjeras laikā bijusi lieciniece 2000 rekordu 30 pasaules valstīs. Taču tieši šajā kategorijā viņa rekordus vēl nebija vērtējusi. Kamēr visas dienas garumā notika posmu izmēģinājumi, Seida Subaki-Gemiki kopā ar pieaicinātu neatkarīgu mērnieku rūpīgi pierakstīja un skaitīja visus ķēdes reakcijas posmus, kā arī pārbaudīja, vai katra individuāla posma norise atbilst Ginesa pasaules rekordu noteikumiem.

Kā vēsta organizatori, tieši šo rekordu mēģināts uzstādīt 14 reizes un tikai septiņas no tām izdevušās. Ar šo 15. rekorda mēģinājumu pasaulē Latvija kļuvusi par mājvietu Ginesa Pasaules rekordam kategorijā "Lielākā Rūba Goldberga mašīna", kurai ir 412 posmi.

Rekordlielajā Rūba Goldberga ķēdē tika ievietotas īpaši veidotas konstrukcijas no koka, sadzīves priekšmeti, bumbiņām, baloniem un citiem priekšmetiem, piemēram, akordeona, iepirkumu ratiem, mikroviļņu krāsns, kafijas automāta utt.

Lai uzstādītu pasaules rekordu Rūba Goldberga mašīna tika projektēta, būvēta un izmēģināta aptuveni divus mēnešus. Pie tās strādāja IT uzņēmuma "Scandiweb" darbinieki un brīvprātīgie, kuri pasākumam bija pieteikušies projekta "Rīgas egle" mājaslapā.

Rūba Goldberga mašīna ir ierīce, kura ļoti vienkāršus uzdevumus veic sarežģītā veidā, izmantojot dažādas secīgas darbības. Līdz šim lielākās Rūba Goldberga mašīnas pasaules rekords piederēja ierīcei, kas 2015. gadā aprīlī tika izveidota Ungārijā un sastāvēja no 382 ķēdes posmiem.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form