Foto: Publicitātes attēls
Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā pulksten 15.00, Turaidas muzejrezervātā atjaunotajā klaušinieku mājā tiks atklāta ekspozīcija "Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis", portālu "Delfi" informē muzeja pārstāvji.

Ekspozīcija apver vairāk nekā simts gadu ilgu vēstures posmu no dzimtbūšanas atcelšanas Vidzemē 1819. gadā līdz Latvijas Republikas Agrārās reformas likuma pieņemšanai 1920. gadā. Vienlaikus tas ir vēstījums par individuālās brīvības un tiesiskās vienlīdzības attīstību.

Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne stāsta: "Turaidas atjaunotā klaušinieku māja kopā ar ekspozīciju ir piemineklis latviešu zemniekam, kurš ar darbu, apņēmību, neatlaidību un savas zemes mīlestību rada pamatu izglītotai un kulturālai nācijai. Vairākās paaudzēs izlolotā valstiskuma ideja tiek izcīnīta un īstenota Latvijas valsts dibināšanā 1918. gada 18. novembrī". Šo vēstures posmu raksturo gan klaušu laiku ekonomiskā un sociālā stagnācija 19. gadsimta sākumā, gan strauja tehniskā modernizācija, kultūras un saimnieciskais uzplaukums gadsimta otrajā pusē, gan arī nozīmīgas sociālas izmaiņas, revolūcijas un kari 20. gadsimta sākumā.

Atklāšanā piedalīsies Kultūras ministre Dace Melbārde un zinātnes, mantojuma un kultūras institūciju pārstāvji. Jau no pulksten 12.00 notiks plaša svētku programma, kas iesāksies ar svētbrīdi Turaidas baznīcā. Pulksten 13.00 pie klaušinieku mājas notiks Baltā galdauta svētku koncerts – Krimuldas novada amatiermākslas kolektīvu veltījums Turaidas muzerjezervātam un visiem svētku dalībniekiem.

Pulksten 14.00 – "Stāsti par vēsturi" – pārdomās par 19. gadsimtu, brīvību un atbildību dalīsies vēsturnieki, rakstniece Ingrīda Ābele un Krimuldas mācītājs Austris Juris Rāviņš, kurus papildinās video stāsti, vīru kopas "Vilki" un Jaunā Rīgas vīru kora dziesmas. Pēc ekspozīcijas svinīgās atklāšanas svētki turpināsies – pulksten 16.00 savas tautasdziesmas izdziedās gan muzikālā apvienība "Stiprās sievas", gan kapela "Ieviņa", gan Jaunais Jāņu orķestris un visu svētku garumā notiks RLB Sprīdīša skolas un Lēdurgas folkloras kopas "Putni" radošās darbnīcas bērniem "No senā uz jauno".

Paralēli svētku koncertam ar jauno ekspozīciju muzejrezervāta speciālisti iepazīstinās ikvienu interesentu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!