Uz Eiropas svarīgāko arhitektūras balvu pieteikts rekordliels pretendentu skaits no Latvijas
Foto: Publicitātes foto

"European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award" ir Eiropas arhitektūras nozīmīgākais apbalvojums un reprezentē izcilākāsbūves Eiropā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad no Latvijas balvai nominētideviņi ievērības cienīgi un jau pašmājās augstu novērtēti objekti. Balva nosaukta leģendārā 20. gadsimta modernisma arhitekta Mīsavan der Roesvārdā.

Balvas kandidāti tiekizvirzītivairākos līmeņos – tos var pieteikt nacionālo valstu neatkarīgu ekspertu grupas, nacionālās arhitektu asociācijas, kas ir Eiropas Arhitektu asociācijas (ACE) dalīborganizācijas, kā arī Eiropas līmeņa arhitektu organizācijas.

Latvijas kandidātus izvirzījusi Latvijas Arhitektu savienība un neatkarīgie eksperti, arhitekti Jānis Lejnieks (žurnāls Latvijas Architektūra) un Artis Zvirgzdiņš (portāls a4d.lv).

No Latvijas šogad izvirzītie augstā apbalvojuma kandidāti un to autori ir:
- Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas rekonstrukcija(Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas 2014.gada ieguvējs, Zaigas Gailes birojs),
- Austrumlatvijas koncertzāle Gors Rēzeknē (Vizuālās modelēšanas studija),
- Salacgrīvas veikals top! (ARHIS),
- Saldus mūzikas un mākslas skola(MADE arhitekti),
- Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs Zeimuļs Rēzeknē (SAALS),
- Rīgas Tehniskās universitātesRadošo industriju centrs(2014.gada balvas Rīgas arhitektūrā ieguvējs, Valeinis un Stepe),
- paviljons Esplanāde 2014Rīgā (Mailītis A.I.I.M.),
- Spīķeru promenādes revitalizācijas projekts Rīgā (Arplan un BaltexGroup),
- Latvijas Nacionālā bibliotēka Rīgā (Gunārs Birkertsun Arhitektu birojs Ģelzis-Šmits-Arhetips).

Vēl nekad iepriekš no Latvijas šai balvai nav pieteikts tik daudz pretendentu. Visvairāk pieteikumušogad ir no Spānijas (35), Francijas (25) un Vācijas (27). Pavisam 2015.gada balvai pieteikti 420 objektu no visas Eiropas.

Iepriekšējos gados Mīsavan der Roes balvu ieguvušas tādas ēkas kā Reikjavīkas koncertu un koncertzāļu centrs Harpa (2013, autori PeerHenningLarsenArchitects, Studio OlafurEliasson), Jaunais muzejs Berlīnē (2011, DavidChipperfieldArchitects), Norvēģijas Nacionālās operas un baleta ēka Oslo (2009, SNØHETTA), mūsdienu mākslas muzejs MUSAC Leonā (2007, Mansilla+Tuñón), Nīderlandes vēstniecība Berlīnē (2005, OMA) u.c.

Kā ierasts, līdztekus galvenajai godalgai (EUR 60 000) žūrija piešķir arī EUR 20 000 lielu Eiropas uzlecošā arhitekta speciālbalvu (EmergingArchitectSpecialMention), kuras uzdevums ir izcelt jaunos un daudzsološos profesionāļus. Šī gada jaunums ir Jaunā arhitektūras talanta balva (YoungTalentArchitecturePrize), uz ko pretendēs labākie maģistra studiju projekti.

Mīsavan der Roesbalvu ieguvēji būs zināmi 2015.gada maijā – ap to pašu laiku, kad tiks noskaidroti Latvijas Arhitektūras gada balvas pretendenti. Februārī sāksies darbu pieteikšana ikgadējam Latvijas arhitektūras nacionālajam konkursam, kas šogad notiks jau 20.gadu pēc kārtas.

Tags

Arhitektūra Austrumlatvijas koncertzāle Gors (Latgales vēstniecība) Gunārs Birkerts Latvijas Arhitektūras gada balva Latvijas Nacionālā bibliotēka Zaiga Gaile
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form