VNĪ: JRT būvnieks prasa samaksu par jau apmaksātiem rēķiniem
Foto: VNĪ vizualizācija

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) ārkārtas Padomes sēdē valde secinājusi, ka aptuveni puse no Jaunā Rīgas teātra (JRT) projekta būvnieka – pilnsabiedrības "SBSC" ("Skonto Būve" un "Skonto Construction") – pierasītās avansa summas, lai turpinātu teātra rekonstrukcijas darbus, ir par jau apmaksātiem rēķiniem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē VNĪ pārstāvji, pēc būvnieka prasītā avansa 2,4 miljonu eiro apmērā, VNĪ pieprasīja būvniekam iesniegt sarakstu ar pamatojumu par šāda avansa nepieciešamību. Kā secinājusi VNĪ, sarakstā iekļauti materiāli 1,088 miljonu eiro apmērā, par kuriem būvniekam apmaksa ir veikta jau 2022. gada jūnijā.

Šādi rīkojoties, būvnieks, iespējams, mēģina nepamatoti iegūt valsts budžeta līdzekļus, reizē negodprātīgi rīkojoties pret darbiniekiem, teātra saimi un sabiedrību, uzskata VNĪ.

Identificējot augstāk minētos apstākļus, VNĪ padome uzdeva valdei nekavējoties tikties ar būvnieku, lai novērstu konstatēto, kā arī turpmāk nepieļaut šādu pilnsabiedrības "SBSC" rīcības atkārtošanos.

Samaksa no VNĪ par padarītajiem darbiem ir veikta pilna apmērā un, ņemot vērā Covid-19, kā arī Krievijas agresijas Ukrainā izraisītās sekas, VNĪ jau iepriekš ir pagarinājuši būvdarbu termiņu, kā arī veikuši avansu izmaksu.

Savukārt, pārbaudot būvnieka iesniegto informāciju, konstatēts, ka tas savlaicīgi neveic norēķinus ar apakšuzņēmumiem. Tādējādi secināms, ka būvnieks, iespējams, rīkojies negodprātīgi, cenšoties izkrāpt līdzekļus, izvirzot nepamatotas prasības un maldinot pasūtītāju, uzskata VNĪ.

Tāpat VNĪ pārstāvji atgādina, ka JRT projekts tiek īstenots par nodokļu maksātāju līdzekļiem – tajā ir valsts budžeta un arī ES fondu investīcijas. Publisko jeb visu nodokļu maksātāju līdzekļu izlietojumā noteikti nav pieļaujamas darbības, par kuru pamatotību nav gūta pārliecība. Nepietiek ar būvnieka izvirzītām prasībām, kuru "pamatošanā" tiek izmantotas manipulatīvas metodes.

Būvniekam atlikušie darbi ir jāpaveic maksimāli ātri, kvalitatīvi un saskaņā ar noslēgto līgumu, lai neciestu teātra saimes un sabiedrības intereses, uzsver VNĪ.

Tāpat VNĪ jau iepriekš vairākkārt būvniekam ir norādījuši, ka, nekāpinot tempu, termiņā iekļauties neizdosies. Objektā pašlaik strādā aptuveni 100 cilvēku. Lai izpildītu darbus noteiktajā termiņā, pēc paša būvnieka "SBSC" sākotnējās darbu izpildes programmas bija plānoti aptuveni 240 cilvēku, šādu darbu intensitāti būvnieks līdz šim nav sasniedzis.

Līdzekļu ieguldījumam jābūt caurspīdīgam un pamatotam, un projekta īstenošanā jārīkojas, ievērojot labāko praksi, atbildīgi un mērķtiecīgi. Būvniekam ir jānodrošina darbu izpilde atbilstoši noslēgtajam līgumam. Savukārt, ja rodas neparedzēti apstākļi, kas ietekmē projekta īstenošanas gaitu, nekavējoties jāinformē pasūtītājs, sniedzot pilnu, pārskatāmu un ar faktiem pamatotu skaidrojumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunā Rīgas teātra renovācijas un būvniecības projekta mērķis ir izveidot modernu Eiropas līmeņa teātri. Būvprojekta izstrāde sākta no 2018. gada, bet būvniecība - no 2020. gada. Par Jaunā Rīgas teātra būvniecību noslēgts līgums ar pilnsabiedrību "SBSC" par 32,4 miljoniem eiro (tai skaitā indeksācija jeb samaksa par būvdarbu sadārdzinājumu). Sadarbība ar būvnieku – pilnsabiedrību "SBSC" notiek pēc principa "Projektē un būvē", kas nozīmē līguma izpildītāja visaptverošu atbildību par būvdarbiem un ļauj ātrāk risināt radušos tehniskos izaicinājumus.

Jau ziņots, ka trešdien, 18. janvārī, JRT mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis paziņoja, ka teātris uzsāks streiku un pagaidu mājās – Tabakas fabrikas telpās – jaunas izrādes vairs neiestudēs. Tomēr vēlāk JRT vadītājs pauda, ka jauniestudējumi taps, tomēr tie spēlēti tiks tikai un vienīgi uz skatuves renovētajā ēkā Lāčplēša ielā.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.