Žaņa Lipkes memoriāls saņem balvu Eiropas Muzeju gada balvas ceremonijā
Foto: Publicitātes attēli

Žaņa Lipkes memoriāls sestdien saņēmis Keneta Hadsona balvu šā gada Eiropas Muzeju gada balvas ceremonijā Igaunijas Mākslas muzejā Tallinā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Keneta Hadsona balva, kas nosaukta Eiropas Muzeju foruma (EMF) dibinātāja vārdā, tiek pasniegta muzejam ar visneprastākajiem, drosmīgākajiem un reizēm pretrunīgākajam sasniegumiem, kas izaicina ierastos priekšstatus par muzeju lomu sabiedrībā.

Žaņa Lipkes memoriāls, kas veidots pēc Māra Gaiļa, Augusta Sukuta un Ārijas Lipkes iniciatīvas, Mazajā balasta dambī 8, Ķīpsalā, savas durvis apmeklētājiem vēra 2012.gada vasarā, papildinot Latvijas kultūrtelpu ar kvalitatīvi jaunu memoriālā muzeja jēdziena interpretāciju. Muzejs inovatīvā veidā atklāj stāstu par latvieša Lipkes un viņa ģimenes drosmi, Otrā pasaules kara laikā glābjot režīma vajātu, nāvei nolemtu cilvēku dzīvības, riskējot ar visu.

Muzeja misija ir godināt Lipkes ģimenes piemiņu un veidot šodienas pasauli labāku, atgādinot, ka Lipkes aizstāvētās vērtības - drosme, līdzcietība, taisnīgums un cilvēcība - ir aktuālas visos laikos un ikvienas attīstītas sabiedrības pamatā.

Par 2014.gada labāko Eiropas muzeju atzīts Nevainības muzejs ("Masumiyet Müzesi") Stambulā, Turcijā.

Muzeju izveidojis starptautisku atzinību ieguvušais turku rakstnieks Orhans Pamuks. Tas vēsta par Stambulas dzīvi 20.gadsimta otrajā pusē un ir pirmais muzejs pasaulē, kas tapis pēc romāna motīviem. Proti, muzeja avots ir Pamuka 2008.gadā iznākušais romāns "Nevainības muzejs".

Īpašu žūrijas atzinību saņēmuši arī Igaunijas Jūras muzejs Tallinā, Laikmetīgās mākslas muzejs "Bildmuseet" Ūmeo, Zviedrijā, Nacionālās Zinātnes un tehnoloģiju muzejs Spānijā, "Museo Occidens" Spānijā, Holokausta un cilvēktiesību memoriāls, muzejs un dokumentācijas centrs "Kazerne Dossin" Beļģijā un Flosenbirgas koncentrācijas nometnes memoriāls Vācijā.

Īpašu apbalvojumu saņēmis arī "Saurer" muzejs Šveicē.

Foto no muzeja atklāšanas:

Eiropas Muzeju gada balva dibināta 1977.gadā, tās mērķis ir starptautiski atzīt muzeju izcilību, vērtējot to pieejamību un atvērtību sabiedrībai, kā arī veicināt inovatīvus procesus muzeju sektorā. Eiropas Muzeju gada balvas iniciators ir EMF - nevalstiska organizācija, kas darbojas Eiropas Padomes paspārnē un ir vadošā Eiropas muzeju organizācija. Forumā iesaistīti atzīti muzeju nozares eksperti no daudzām Eiropas valstīm, kuru uzdevums ir strādāt pie Eiropas muzeju darbības standartu uzlabošanas.

Tags

Igaunija Žanis Lipke Ūmeo
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form