Mūžībā devusies estrādes dziedātāja Māra Krievkalne
Foto: LETA

10. februārī, 76 gadu vecumā, mūžībā devusies populārā latviešu estrādes dziedātāja Māra Krievkalne, portālu "Delfi" informēja mūziķis un komponists, dziedātājas krustdēls Kristaps Krievkalns.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē piederīgie, dziedātājas izvadīšana notiks 16. februārī pulksten 12:00, I Meža kapu Lielajā kapličā.

Atvadus vārdus dziedātājai raksta muzikoloģe un latviešu populārās mūzikas pārzinātāja Daiga Mazvērsīte: "Latviešu estrādes cienītājiem Māras Krievkalnes samtainais alts vairāku gadudesmitu garumā bijusi īsta bagātība. Viņas radošais mūžs aizritējis ansambļos "Selga", "Sono", sadarbībā ar ievērojamiem latviešu komponistiem, kuru vidū nozīmīgākie bija Edmunds Goldšteins un Jānis Sildegs.

Māra Krievkalne nākusi pasaulē muzikālā ģimenē, tēvs Pēteris bija iecerējis kļūt par dziedātāju, piedalījies akadēmiskā žanra koncertos kā solists, tomēr ar laiku deva priekšroku matemātikas skolotāja arodam. Māras mamma Zelma Krievkalne no operas mākslinieces karjeras atteicās par labu ģimenei, un Bērzaunes Apšukalnā 1944. gada 15. janvārī diviem dēliem un meitai Kristīnei pievienojās mazā Māra."

Kā raksta Mazvērsīte, pēc pārcelšanās uz Rīgu meitene sākumā aizrāvusies ar mākslas vingrošanu un dejām, tad sākusi dziedāt Vagonbūves rūpnīcas ansamblī "Lelde". Panākumi bijuši labi, un, kad 60. gadu nogalē tika izsludināts konkurss uz Latvijas radio sieviešu vokālo ansambli, Māra Krievkalne izturējusi lielo konkursu.

1970. gadā sākās aktīvs darbs pie studijas ierakstiem, drīz viņa kļuvusi par solisti. Krievkalne dziedājusi dažādos populārākajos Rīgas klubos, nereti duetā ar Zigfrīdu Račiņu, kas arī iemūžināts ieskaņojumos. 1976. gadā, pievienojoties Lapmežciema ansamblim "Selga", par Krievkalnes duetu partneri kļuva Andrejs Lihtenbergs, ar kuru tapis ne vienas vien dziesmas ieraksts radio.

"Selgai" sekojis Jāņa Sildega vadītais ansamblis "Sono" Zvejniekciemā, kur Krievkalnei izveidojās skaists duets ar Ēriku Kamarūtu. Ar "Sono" Māra Krievkalne nereti plūkusi labākās solistes laurus dažādos konkursos. Viņas balss skanējusi arī Sildega izveidotajā vokālajā oktetā "4+4".

Ansamblī "Sono" dziedātāja iepazinusies ar savu dzīvesbiedru, tobrīd saksofonistu, vēlāko pianistu Andreju Loci, ar kuru 90. gados uzstājās daudzos koncertos Latvijā un trimdas tautiešu mītnes zemēs. Par Māras dueta partneriem dažādos laikos kļuva arī dziedātāji Jānis Pakalnišķis, Žoržs Siksna, Andris Daņiļenko un citi.

Mazvērsīte raksta: "Māra Krievkalne sava radošā mūža laikā uzstājusies neskaitāmos koncertos, atskaņots plašs repertuārs, tostarp, latviešu tautasdziesmas, populāras ziņģes un šlāgeri, senāki un jauni ārzemju un pašmāju autoru darbi, no kuriem daudzi tapuši tieši viņas balsij.

Par savu komponistu dziedātāja sauca tieši Edmundu Goldšteinu, kura sacerējumi "Baltās madaras", "Dziesma zemei", "Silazvans", "Neļķu ugunīs" un citas veidoja Krievkalnes zelta repertuāru. Tikpat nozīmīgs bija Jāņa Sildega devums dziesmās "Bērnības zvans", "Atnāc tu", "Sarkana debess mala", "Tālu no vasaras" u.c. Par skaistu notikumu izvērtās Māras Krievkalnes 70. jubilejas koncerts Mārupes kultūras namā, diemžēl pēc tam dziedātāja smagi saslima un no skatuves bija jāatvadās. Nu skanīgais mūžs 2019. gada 10. februārī noslēdzies."

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form