Ar Imanta Kalniņa mūzikas lielkoncertu noslēgsies 'Liepājas vasara'
Foto: Jānis Vecbrālis

Piektdien, 23. augustā, pulksten 19.00, Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" Liepājas Simfoniskais orķestris noslēgs savu ikgadējo festivālu "Liepājas vasara", diriģenta Māra Sirmā vadībā kopā ar kori "Latvija" atskaņojot Imanta Kalniņa mīlestības pilno Sesto simfoniju un koru repertuāra hitu – Morisa Diruflē Rekviēmu, portālu "Delfi" informē LSO pārstāve Iveta Vēvere.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Klausītāji varēs baudīt Imanta Kalniņa Sesto simfoniju, kas pirmo reizi skanēja vasarā pirms 18 gadiem. Īpaši atpazīstama ir simfonijas III daļa ar apakšvirsrakstu "Balle pilī". Šis skaņdarbs dzimis tieši Liepājā un ir otrreizējs gadījums, kad Imanta Kalniņa simfonijā ienāk vārds. Tas bija soprāna solo 4.simfonijas oriģinālversijā, savukārt Sestajā vārds uzticēts korim. Un tā ir gan lūgsna Kyrie eleison, gan indiešu dzejnieka Rabindranata Tagores mīlas vārsmas. Muzikoloģe Ingrīda Zemzare Sesto simfoniju saukusi par laimīga cilvēka lūgšanu, bet pats komponists – par savu Tadžmahalu, veltot to dzīvesbiedrei un mūzai Agrai. Tadžmahals ir brīnumskaists balta marmora mauzolejs Indijas pilsētā Agrā, kas 17.gadsimtā, ideālā proporciju harmonijā un sarežģītiem rotājumiem, celts valdnieka mīļotās sievas godam un slavai. Īpaši skaists tas esot saullēktā un saulrietā, kā arī noslēpumainās pilnmēness naktīs. Tā kā Liepājas Simfoniskais orķestris pagājušogad Indijas tūres laikā apmeklēja Tadžmahalu, šie iespaidi arī ieplūdīs atskaņojuma enerģētikā.

Vērienīgā koncerta otru daļu aizpildīs franču komponista Morisa Diruflē slavenākais veikums – meditatīvais un labskanīgais Rekviēms. Pēc muzikoloģes Sandras Ņedzveckas domām šis skaņdarbs esot daudzu koru repertuāra hits arī tāpēc, ka šajā Rekviēmā nav nekā traģiska: iedvesmojoties no Mocarta, komponists uzrunā cilvēkus vienkāršā, cilvēciskā, pat katarsiskā valodā – klusi, bet nozīmīgi. Šeit mecosoprāna partiju dziedam dzirdēsim Latvijas Nacionālās operas solisti, liepājnieci Lauru Teivāni, kas savulaik bijusi nominēta Lielajai mūzikas balvai 2016 kategorijā "Gada jaunais skatuves mākslinieks", bet baritona solo izpildīs Rīgā dzimušais, Tallinā un Cīrihē skolojies dziedonis Andrejs Krutojs. Orķestra skanējumu kuplinās ērģeles, pie kurām šoreiz būs Liene Andreta Kalnciema.

"Moriss Diruflē un Imants Kalniņš. Kas gan viņus vieno, ja neskaita Sestās simfonijas un Rekviēma atskaņojumam nepieciešamos kori un simfonisko orķestri? Tās visdrīzāk būs ilgas pēc skaistā, slāpes pēc pilnīgā, alkas pēc saskanīgā. Diruflē ar gregoriskajos dziedājumos balstītu mesas tematiku, Kalniņš ar indiešu dzejnieka Rabindranata Tagores un psalmu vārsmām būtībā stāsta vienu un to pašu stāstu. Stāstu par nepārejošo, brīnišķo, īsto," koncerta programmas konceptu klāsta Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Koncertprogramma sadarbībā ar Starptautisko Garīgās mūzikas festivālu izskanēs arī 24. augustā pulksten 19.00 Rīgas Domā.

Festivāls "Liepājas vasara", ko ik gadu organizē Liepājas Simfoniskais orķestris, ir leģendārā vasaras simfoniskās mūzikas cikla "Liepājas vasara" garīgais mantinieks un turpinājums. Gadu desmitiem Liepājā, Jūras parka brīvdabas estrādē siltajās vasaras dienās liepājnieki un kūrviesi ar visām ģimenēm varēja baudīt simfoniskās mūzikas koncertus. Tālajā 1783. gadā šo iniciatīvu aizsācis toreizējais Kurzemes hercogs Pēteris Bīrons. Pēdējos gados festivālā skanējuši tādi skaļi vārdi kā Giora Feidmans, Gidons Krēmers un "Kremerata Baltica", Avi Avitals, Tokiko Kato, Maija Kovaļevska un vēl citi.

Biļetes uz LSO rīkotajiem koncertiem pieejamas visās "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās un internetā.

Tags

Festivāls Liepājas vasara Imants Kalniņš Koris Latvija Lielais Dzintars Liepājas Simfoniskais orķestris Māris Sirmais
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form