Foto: Ar brīvdabas koncertu atklāta 'LNSO vasarnīca' Ventspilī
Foto: Gatis Rozenfelds

Piektdien, 21. augustā, Ventspilī, koncertzālē "Latvija", uz Mazās zāles brīvdabas skatuves tika atklāts Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) vasaras festivāls "LNSO vasarnīca 2020".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atklāšanas koncertā "LNSO Brass Band" un diriģents Jānis Retenais spēlēja pazīstamu amerikāņu komponistu – klausītāju iemīļotā Džordža Gēršvina un džeza klasiķa Djūka Elingtona – skaņdarbus. Festivāls Ventspilī norisināsies līdz svētdienai, piedāvājot koncertus skatīties gan klātienē, gan tiešsaistē. "LNSO vasarnīcu" rīko LNSO un koncertzāle "Latvija" Ventspilī.

Festivāla atklāšanā "LNSO Brass Band" un diriģents Jānis Retenais klausītājiem piedāvāja Džordža Gēršvina, Djūka Elingtona, Skota Džoplina, Kola Portera u. c. amerikāņu komponistu melodiju noskaņās. Vakara turpinājumā LNSO galvenais redaktors Orests Silabriedis un Ventspils koncertzāles mākslinieciskais vadītājs Miks Magone stājās pie pie dīdžeja pults, iepriecinot klausītājus ar īpašu mūzikas izlasi.

Festivāla turpinājumā sestdien, 22. augustā, koncertā "LNSO, Glāss un Mjūlijs" LNSO, Igaunijas Valsts simfoniskā orķestra mūziķi LNSO diriģenta Gunta Kuzmas vadībā atskaņos mūsdienu slavenāko amerikāņu komponistu Filipa Glāsa un Niko Mjūlija skaņdarbus. Koncerts skanēs divreiz – pulksten 16.00 un 20.00. Koncertā skanēs Glāsa 11. simfonija. Programmas otru daļu veidos Glāsa muzikālās tradīcijas turpinātāja Niko Mjūlija opusi. Četros no tiem varēs izbaudīt koncertzāles unikālo ērģeļu skanējumu, ko papildinās alta un marimbas tembri. Muzicēs Pēteris Trasuns (alts), Guntars Freibergs (marimba) un Aigars Reinis (ērģeles).

Sestdien pulksten 18.30 bērni no divu līdz sešu gadu vecumam aicināti baudīt muzikālo pasaku "Brēmenes muzikanti", kur teatralizētā gaisotnē tiks atskaņoti populāri klasiskās mūzikas skaņdarbi. Ņemot vērā mazuļu uztveri, izrāde veidota tieši šai vecuma grupai. Četri LNSO mūziķi gan spēlēs savus instrumentus, gan pārtaps par Brēmenes muzikantiem. Koncertā piedalīsies obojists Egils Upatnieks, čelliste Ieva Upatniece, sitaminstrumentālists Ernests Mediņš un arfiste Ieva Šablovska.
Svētdien, 23. augustā pulksten 12.00 koncertzāles "Latvija" Mazajā zālē notiks improvizācijas paraugstunda topošiem mūzikas profesionāļiem un arī ikvienam iesācējam neprofesionālim.

Meistarstundu vadīs "Xylem Trio" pianists, Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas Džeza un populārās mūzikas nodaļas vadītājs Raimonds Petrauskis, pianists un komponists Edgars Cīrulis, kontrabasists un basģitārists, Ventspils Mūzikas vidusskolas Džeza nodaļas vadītājs Toms Poišs. Improvizācijas paraugstundu tiešsaistē varēs vērot LNSO "Facebook" profilā un LNSO mājaslapā.

Līdztekus meistarklasei skolas vecuma bērni svētdien pulksten 12.00 aicināti uz muzikālo izrādi "Zenīts", kurai mūziku sacerējis Jānis Šipkēvics. Izrāde veidota kā paša Jāņa un viņa kādreizējā klasesbiedra, dzejnieka Marta Pujāta emocionāls vēstījums par skolas gados pieredzēto. Divi dziedoši zēni skatītājiem zīmē 90. gadu Rīgas Doma kora skolas mācību klases un gaiteņus, brauc liftā, raksta diktātus, spēlē "Super Mario" un sapņo par jaunām botām. "Zenīts" tika nominēts balvai "Kilograms kultūras" kategorijā "Gada pārsteigums" un Lielajai mūzikas balvai 2017 kā "Gada uzvedums".

Festivāls noslēgsies ar īpašu notikumu – koncertu "LNSO, Raimonds Pauls un Gija Kančeli" svētdien 23. augustā pulksten 17.00. Maestro Raimonds Pauls un pērnruden aizsaulē sauktais Gruzijas komponists Gija Kančeli ir jaunības draugi, kas kopā darbojušies gan pie vairākiem ieskaņojumiem, gan muzikālā albuma. Nu abu mākslinieku skaņdarbus varēsdzirdēt koncertzālē "Latvija". Pie klavierēm – protams, Raimonds Pauls. Koncertā piedalīsies arī "Xylem trio": saksofonists Oskars Petrauskis, pianists Raimonds Petrauskis un sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe. Koncerta diriģents – LNSO mākslinieciskais vadītājs Andris Poga.

Tiešsaistē rādīs arī Oresta Silabrieža vadītās LNSO tradicionālās "Pirmskoncerta sarunas", kas šoreiz būs jaunizveidotā LNSO podkāsta formā un notiks Sarīkojumu zālē otrajā stāvā. 22. augustā pulksten 19.00 būs saruna par 20. un 21. gadsimta amerikāņu mūziku un tās iespaidu uz pasauli — dalībnieki Andris Poga un Miks Magone. Savukārt 23. augustā pulksten 16.00 par godu jaunajam mācību gadam saruna būs par mūzikas izglītības jautājumiem, tiks apspriesta arī mūzikas mīklu tulkošanu plašam cilvēku lokam; piedalīsies Ventspils mūzikas vidusskolas direktors Andris Grigalis, LNSO koncertmeistars Georgs Sarkisjans un pianists, komponists Edgars Cīrulis.

Visi koncerti tiek filmēti, piedāvājot tos noskatīties tiešsaistē LNSO un "Biļešu paradīzes" lapās. Tiešsaistes koncertu būs iespējams baudīt gan koncerta mirklī, gan divas nedēļas pēc tam.
Vakara koncertu laikā koncertzālē notiks iesaistošās mūzikas studijas "Orff" bezmaksas nodarbības bērniem. Pasniedzēja Rebeka Busule parūpēsies par mazākajiem ģimenes locekļiem, ļaujot vecākiem mierīgi baudīt koncertu.

LNSO vasarnīca" ir LNSO vasaras festivāls ar klasiskām un neakadēmiskām programmām. Festivāla ideja – doties prom no galvaspilsētas tuvāk citu Latvijas novadu un reģionālo koncertzāļu klausītājiem. Pēc trim gadiem Cēsīs un diviem gadiem Rēzeknē festivāls pirmo reizi notiek Ventspilī.

Biļetes uz festivāla klātienes, kā arī tiešsaistes koncertiem pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Koncertzāle "Latvija" Guntis Kuzma Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris LNSO vasarnīca Ventspils
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form