Foto: Publicitātes foto
Šogad jau izdota Elgas Igenbergas daiļradei veltīta grāmata, un šobrīd tai pievienojas arī papildinājums mūzikas albuma formātā.

"Komponiste un pianiste Elga Igenberga (1921-2003), vienīgā daiļā dzimuma pārstāve latviešu estrādes mākslas pionieru plejādē, savas gaitas šajā žanrā sākusi 20. gs. 50. gadu otrajā pusē. Par viņas pirmo spožo "izrāvienu" kļuva balerīnai Veltai Vilciņai 1955. gadā sacerētais deju numurs "Valsis", tomēr drīz vien izrādījās, ka Elgas lielā stihija ir dziesma.

Igenbergas pirmās dziesmas "Rīgas bulvāri", "Varbūt" un "Vecais tilts" tūdaļ guva ievērību, sevišķi pēc tam, kad tās 1957. gadā tika iekļautas Rīgas estrādes orķestra repertuārā un ieskaņotas radio. Klausītāji tūdaļ pieņēma Igenbergai raksturīgo, izteikti melodisko rakstības stilu, kuru vēl vairāk izcēla lieliskie izpildītāji – Valentīna Butāne, Edgars Zveja, Arnolds Liniņš, kurš duetā ar māsām – Lolitu un Regīnu Vambutēm par mūžzaļu grāvēju padarīja Elgas dziesmu par veco ratiņu – "Cauri pilsētai" (1961).

Daudz komponēts dziedonim Jānim Zāberam un operteātra solistei Laimai Andersonei-Silārei. Sadarbībā ar aktrisi Veru Singajevsku tapušas populāras dziesmas bērniem. Igenberga sacerējusi dziesmu ciklus, estrādes opereti "Annele", bērniem adresētu rēviju "Šurum-burums", dziesmuspēles "Ziņģu lustes", "Septiņas vecmeitas", "Čaukstenes", kā arī vadījusi vairākus vokālos ansambļus.

Mūziķe ilgus gadus (1947-1988) bijusi pavadījumu un improvizāciju atskaņotāja Rīgas radio rīta rosmes raidījumos, turklāt, pirmos desmit no šiem gadiem, viņa cēlās pussešos ik rītu, lai pagūtu uz tiešraidi studijā. Tieši šajos rosīgajos rītos mūziķe līdz pilnībai izkopa improvizācijas prasmi, ko lieliski demonstrēja savos autorkoncertos.

Viņas skatuves partneri, tā laika vispopulārākie, visspožākie dziedoņi, Igenbergu nosaukuši par cilvēku-orķestri, jo koncertmeistares darbā viņa bija izcila, prata aizpildīt jebkuru pauzi, izlīdzēja solista radītajās kļūmēs, un pat nošu trūkums nebija šķērslis lieliskam priekšnesumam, jo tieši tad spīdoši izpaudās mūziķes virtuozās improvizētājas spējas.

Elgas Igenbergas daiļrade ir latviešu populārās mūzikas simbols, un šis ieraksts lai ir tam apliecinājums!" mūzikas albuma ievadvārdos raksta grāmatas un ieraksta idejas autore Daiga Mazvērsīte.

Visas dziesmas skan oriģinālversijā – albuma veidošanai izmantoti Latvijas Radio un Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu glabātie ieraksti, kuri digitalizēti un atjaunoti atbilstošā skaņas kvalitātē.

Tajos dzirdamas Lolita un Regīna Vambutes, Valentīna Butāne, Mirdza Kalniņa, Sarmīte Ruta Roesa (Blūma), Arnolds Liniņš, Paula Butkeviča un citi, bet pavadījumu atskaņojumos - Radio simfodžeza orķestris Egila Švarca vadībā, Rīgas estrādes orķestris, Alņa Zaķa vadītais Latvijas TV un Radio un estrādes un vieglās mūzikas orķestris, kā arī Instrumentālais ansamblis Raimonda Paula vadībā.

Mūzikas albums pieejams Latvijas grāmatu un ierakstu tirdzniecības vietās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!