Izdots Pētera Plakida kormūzikas ieraksts Latvijas Radio kora izpildījumā
Foto: Publicitātes attēls

Nacionālā ierakstu kompānija "SKANi" laiž klajā albumu "Mūžība" ("Eternity"), kurā apkopotas mazāk zināmas un iepriekš neieskaņotas komponista Pētera Plakida a cappella kordziesmas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē izdevēji, albumu ieskaņojis Latvijas Radio koris, tā galvenā diriģenta un mākslinieciskā vadītāja Sigvarda Kļavas vadībā.

Muzikologs Jānis Torgāns albuma anotācijā raksta: "Pēteris Plakidis (1947–2017) ir – un būs – viens no latviešu kultūrai pašiem būtiskākajiem komponistiem. Viņš lūko dzīvi ar asu, redzīgu skatu, atbalso mūzikā tvirti, strikti, aktīvi, iemīt tautas gara jomā (kompozīcijā, pedagoģijā, atskaņotājmākslā, teātrī un kino) šķietami paklusi, nemanāmi, tak stingri un nepārsūdzami. Uz palikšanu."

Savukārt, Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs un diriģents Sigvards Kļava norāda uz šīs mūzikas un albuma aktualitāti: "Lai arī Plakida mūzika ir ļoti mīlēta un daudz atskaņota, šis ir pirmais komponista pilnmetrāžas kormūzikas albums. Iepriekš vienīgais ieskaņotais Plakida lielas formas darbs korim ir "Nolemtība", bet tagad pirmo reizi plašākai auditorijai būs dzirdami arī tādi izcili (cikliski) skaņdarbi kā "Div' buramdziesmas" un "Fatamorgāna". Plakida kormūzikai raksturīga faktūras meistarība, lieliska kora iespēju pārzināšana un izcila muzikālā gaume. Šī mūzika ir "svaiga" un aktuāla".

Vēl kāds īpašs atklājums ir 1968. gadā sarakstītā kordziesma "Izkapts ābelē" ar Māra Čaklā tekstu, kas ilgus gadus atradusies komponista rakstāmgalda atvilknē. Tāpat Pēteris Plakidis bijis komponists, kurš savu daudzveidīgo muzikālo izteiksmi kora darbos veidojis, iedvesmojoties no ievērojamiem latviešu dzejniekiem. Viņa kordziesmu teksta autoru vidū ir Rainis, Zinaīda Lazda, Vizma Belševica, Knuts Skujenieks, Jānis Peters, Jānis Jaunsudrabiņš, Broņislava Martuževa un citi.

Tituldziesmas "Mūžība" tēma ir klātesoša visā albumā, īpaši tā jaušama tādās kordziesmās kā "Teiksma" un mazajā rekviēmā "In memoriam".

Šis ir jau septītais Latvijas Radio kora ieskaņotais latviešu kormūzikas albums, ko izdod "SKANi". Albums "Mūžība" (Eternity) ieskaņots pandēmijas laikā, 2021. gada martā Rīgas Svētā Jāņa baznīcā – laikā, kad kora tikšanās ar klausītājiem nebija iespējama.

Albuma skaņu režisori – Agnese Streļča un Sigvards Kļava, anotācijas autors – muzikologs Jānis Torgāns, publicitātes foto – Jānis Deinats, Jānis Porietis un Daina Geidmane. Albuma dizainu veidojusi Gundega Kalendra.

Albums "Mūžība" (Eternity) no 3. septembra pieejams ierakstu tirdzniecības vietās Latvijā un visā pasaulē kā arī populārākajās mūzikas lejupielādes un straumēšanas platformās.

Tags

Latvijas Radio koris Māris Čaklais Pēteris Plakidis Rainis Sigvards Kļava
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form