Foto: LETA
Rīgas Latviešu biedrības nama Zelta zālē 20. februārī plkst. 19.00 notiks koncertcikla "Dziesmu svētku virsdiriģentu portreti" - Maestro Roberta Zuikas 100. dzimšanas dienai veltītu pasākumu "Paliek tikai tas, ko tu atdod citiem".

Pasākumā tiks prezentēta arī Arnolda Klotiņa grāmata "No zobena dziesma. Roberts Zuika un viņa vīru koris karā, gūstā un trimdā".

Koncertā piedalīsies jauniešu koris "Balsis" (mākslinieciskais vadītājs Ints Teterovskis), sieviešu koris "Ausma" (mākslinieciskais vadītājs Jānis Zirnis), vīru koris "Gaudeamus" (mākslinieciskais vadītājs Ivars Cinkuss), Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu koris (mākslinieciskais vadītājs Romāns Vanags, diriģenti Tālivaldis Gulbis un Evija Vanaga), apgāda "Zinātne" vadītāja Ingrīda Segliņa, redaktore Ieva Jansone, muzikologi Arnolds Klotinš un Arvīds Bomiks.
Būs arī grāmatu galds, kur būs iespēja iegādāties jauniznākušo grāmatu un Zuikas vīru kora CD "Iz zobena dziesma".

Latviešu kordiriģents Roberts Zuika, kurš šī gada 20. janvārī atzīmēja 100. jubileju, šovasar plāno ierasties Latvijā, lai piedalītos Vispārējos latviešu dziesmu svētkos kā Goda virsdiriģents.

"20. janvārī Kalamazū, latviešu evaņģēliski luteriskās draudzes baznīcā svinīgajā dievkalpojumā godināja ievērojamo latviešu diriģentu Robertu Zuiku viņa simtajā dzimšanas dienā. Tieši savā goda dienā jubilārs saņēma daudzu līdzcilvēku suminājumus, pateicības, stiprinājuma vārdus, lai, uzkrājis spēkus, vasarā varētu atbraukt uz Latviju un Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos stātos dziedātāju un klausītāju tūkstošu priekšā. Jubilejas dienā Meistaru atcerējās un neklātienē godināja arī Kocēnu novada Kocēnu kultūras namā, kur notika mākslas doktora Arnolda Klotiņa grāmatas "No zobena dziesma. Roberts Zuika un viņa vīru koris karā, gūstā un trimdā" atvēršana (apgāds "Zinātne)," raksta muzikologs Arvīds Bomiks.

Roberts Zuika dzimis 1913. gada 20. janvārī Madonas apriņķa Lubējas pagasta "Ambātos". Izglītību guvis Rīgas Skolotāju institūtā, viņa audzinātāju vidū bija Jēkabs Vītoliņš un citi tā laika ievērojami kultūras un izglītības darbinieki, kurus nu jau sirmais mūziķis atceras ar visdziļāko cieņu. Roberta Zuikas darba gaitas saistījušās ar Kokmuižas (tagadējo Kocēnu) skolu, kur strādājis par skolotāju, skolas pārzini. Taču viņa diriģenta žestam pakļāvušies arī dziedātāji ne tikai Kocēnos, bet arī Valmieras Latviešu biedrībā, Valmieras mūzikas skolā, dzimtajā Liezerē, Liepājā. Kara un pēckara gadi Robertu Zuiku aizveda uz Vāciju, vēlāk uz Angliju, līdz 1961. gadā par viņa mītnes vietu kļuva Kalamazū pilsēta Mičiganas štatā Amerikas Savienotajās valstīs.

Būdams, Latvijas armijas Rīgas pulka 2. bataljona leitnants, viņš Kurzemes frontē, Dundagā 1944. gadā nodibināja karavīru kori, kas savu darbību turpināja arī pēc 15. latviešu bataljona kapitulācijas Rietumu sabiedrotajiem Šverīnē 1945. gada 2. maijā, kad viņi nokļuva Putlosas gūstekņu nometnē. Turpinājās intensīvi kora mēģinājumi un koncerti. Apbrīnojami intensīvi – dažādās nometnēs un pēcnometņu laikā sniegti ap 170 koncertu. Ne jau velti diriģenta kolēģis un komponists Alberts Jērums, atceroties tos laikus rakstījis: - Zuika, kamēr citi kapitulē, ir jau atradis vietu mēģinājumiem un sadzen savus izbadējušos koristus vienkopus, lai atkal reiz varētu atskanēt "kas vēl dzīvi, kas vēl dzīvi". 1947. gadā koris pārceļas uz Angliju, turpina darbību Korbijā. Kopš 1950. gada arī Roberts Zuika atkal ir kopā ar saviem uzticamajiem dziedoņiem, piedalās Latviešu Dziesmu dienās Anglijā, daudz koncertē, uzstājas arī BBC radio tiešraidēs un ieskaņojumos, 1953. gadā gūst sensacionālu atzinību starptautiskajā konkursā – IV vietu 17 koru konkursā Velsā (pirmais latviešu koris – starptautisko konkursu laureāts!). Seko raksti, intervijas laikrakstos, BBC radio, un vienmēr Roberts Zuika kopā ar saviem dziedoņiem apliecina savu patriotisko pilsonisko stāju, milzīgām klausītāju masām, stāstot par okupēto Latviju.

Kalamazū pilsētā un tās apkārtnē bija apmetušies daudzi latvieši, arī Roberts Zuika aktīvi iesaistījās sabiedriskās dzīves veidošanā. Viņš vadīja šīs pilsētas, arī Detroitas, Grandrepidsas korus, to skaitā arī apvienoto vīru kori "Kalējs". Un vēl divas būtiskas aktivitātes daudzu gadu garumā. Nenovērtējams ir viņa veikums, kopš 1977. gada tautās laižot periodisko rakstu krājumu "Latvju Mūzika", kas būtībā kļuvis par latviešu trimdas mūzikas vēsturi. Sirmais Meistars darbu turpina – viņa priekšā uz rakstāmgalda krājas materiāli 31. sējumam! Arī bērniem un jauniešiem domātajam latviešu tautasdziesmu krājumam "Lakstīgala", kura līdzšinējie metieni sasnieguši 25 000 eksemplāru. Un visbeidzot – Roberta Zuikas nesavtīgais ieguldījums latviešu centra "Garezers" kultūras dzīves veidošanā, kur jau kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem viņa vadībā un rosināti notikuši koncerti, diriģentu kursi, bērnu un jauniešu vasaras nometnes, dziesmu dienas, dažādi uzvedumi. Daudz mīlestības Robertam Zuikam parādā ir dažādu paaudžu latviešu bērni, jaunieši, kuriem viņš bijis iedvesmojošs skolotājs! Es ļoti ticu, ka "Garezera" kultūras dzīves vadītāji pieņems manu ierosinājumu šī latviešu centra Dziesmu leju nosaukt Roberta Zuikas vārdā.

"Vienmēr esmu apbrīnojis Roberta Zuikas mērķtiecību un labestību, ar kādu visa mūža garumā viņš piepildījis savu jaunībā izvēlēto dzīves mērķi – kalpot savai tautai un mūzikai. Viņa gleznainajam žestam pakļāvušies dziedātāju desmiti, simti, tūkstoši gan Latvijā, gan citās valstīs, kur skarbais liktenis viņu aizvedis. Virsdiriģenta pienākumus pirmo reizi Roberts Zuika pildīja 1946. gadā Elbas novada latviešu Dziesmu dienā Gēstahtā, Vācijā. Tiem sekojuši kopkoru koncerti Vācijā, Anglijā, ASV, Kanādā, Austrālijā, kā arī Latvijā – XX, XXI, XXII Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos virsdiriģents, XXIII, XXIV un šogad, XXV Dziesmu svētkos, Goda virsdiriģents.

Viņš allaž bijis aicinātājs, rosinātājs, dvēseles ilgu piepildītājs un mierinātājs. Pāri visam visaugstāk vērtējama ir viņa Latvijas mīlestība, ticība tautas vienotības milzīgajam spēkam, ko savā mūžā viņš nenogurstoši apliecinājis gan vārdos, gan darbos. Ar ilgošanos gaidām to brīdi, kad vasarā svētku laikā sirmo vecmeistaru godinās dziedātāju un klausītāju tūkstoši. Tas būs augstākais apbalvojums, ko savā mūžā Mākslinieks var saņemt," par Maestro Zuiku raksta muzikologs Bomiks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!